Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
26 sierpnia katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Święto ma charakter dziękczynny za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego. W przekonaniu wiernych jest ona obrończynią najwyższych wartości - wiary, obyczajów chrześcijańskich, ducha, kultury i języka ojczystego.

Na Jasnej Górze o godzinie 11 zostanie odprawiona msza święta odpustowa, pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski.

Święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostało ustanowione w 1904 roku przez papieża Piusa X. Jest obchodzone z inicjatywy kapucyna i teologa, błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski.

W środę mija także 64. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście wygłoszonych w 1956 roku w Częstochowie. Tekst przyrzeczenia napisał w Komańczy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński podczas internowania przez komunistyczne władze. W czasie uroczystości na Jasnej Górze o osobie uwięzionego prymasa przypominał pusty fotel, na którym leżała wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

Częstochowa, gdzie od 1384 roku znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też "Czarną Madonną" ze względu na ciemną karnację Maryi i Dzieciątka, ma dla Polaków szczególne znaczenie. Jasna Góra szybko stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w kraju. Odwiedzali ją królowie, między innymi Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory czy Jan III Sobieski.

Od XV stulecia datuje się powszechny w naszym kraju kult Maryi jako Królowej Polski. Wstawiennictwu Matki Częstochowskiej przypisywano zwycięstwo nad Szwedami i cudowną obronę Jasnej Góry w XVII wieku, a także wygraną nad bolszewikami Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Od 20-lecia międzywojennego, za zgodą Stolicy Apostolskiej, w polskim tekście litanii loretańskiej znajduje się dodatkowe wezwanie - "Królowo Polski".

Co roku sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów. Liczącej kilkaset lat tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę nie przerwał nawet okres zaborów, a w czasach komunizmu była ona wyrazem manifestacji religijno-patriotycznej.

Do Czarnej Madonny przybywali też papieże - sześciokrotnie podczas pontyfikatu Jan Paweł II, Benedykt VI - w 2006 oraz Franciszek w 2016 roku.

Zobacz także

2021-04-25, godz. 08:50 Nowe zasady kształcenia w seminariach Zmienia się format kandydata do kapłaństwa i czasy, w których żyjemy. Z tą świadomością Konferencja Episkopatu Polski przyjęła nowy dokument o formacji kapłańskiej, który określa zasady kształcenia przyszłych księży. » więcej 2021-04-25, godz. 08:32 Niedziela Dobrego Pasterza W Kościele katolickim Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. W tym roku odbędzie się on pod hasłem 'Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy'. » więcej 2021-04-24, godz. 09:39 Współczesny wizerunek Maryi. Figura pielgrzymuje po archidiecezji [ZDJĘCIA] Figura Matki Bożej Brzemiennej z relikwiami św. Jana Pawła II pielgrzymuje po kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To do niej wierni modlą się o dar potomstwa. » więcej 2021-04-24, godz. 09:03 12 września beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Czackiej Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie o godz. 12. O decyzji papieża poinformował metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. » więcej 2021-04-23, godz. 14:32 Jest nowa data beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie. Ogłoszenie Prymasa Tysiąclecia błogosławionym będzie połączone z beatyfikacją s. Róży Marii Czackiej. Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem kardynała… » więcej 2021-04-22, godz. 10:00 Tydzień Biblijny. W Resku czytają Pismo Święte Biblia w formie audiobooka przez cały dzień po mszy w kościele, czytanie Pisma Świętego i świadectwa w internecie tych, którzy na co dzień poznają Biblię - to pomysł członków Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca w Resku. » więcej 2021-04-18, godz. 14:09 W Szczecinie bije dzwon "Głosu Nienarodzonych" [WIDEO, ZDJĘCIA] Zamiast 'Marszu dla Życia' możliwość osobistego uderzenia w dzwon 'Głosu Nienarodzonych'. » więcej 2021-04-18, godz. 09:55 Na Jasnych Błoniach zabrzmi "Głos Nienarodzonych" W niedzielę w południe na Jasnych Błoniach usłyszymy 'Głos Nienarodzonych'. To dzwon, który jest inicjatywą podkarpackich obrońców życia. » więcej 2021-04-17, godz. 21:13 Dźwięk "Głosu Nienarodzonych" jako wyraz obrony wartości życia [WIDEO, ZDJĘCIA] Przyjechał z Podkarpacia by stanąć w niedzielę w Szczecinie. Chodzi o ważący tonę dzwon, nazwany 'Głosem Nienarodzonych'. » więcej 2021-04-16, godz. 06:44 Dzwon zamiast Marszu dla Życia, czyli "Usłysz" Dzwon nazwany 'Głosem Nienarodzonych' stanie w niedzielę przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wydarzenie pod nazwą 'Usłysz' potrwa od południa do godz. 21 i jest organizowane zamiast Marszu dla Życia, który… » więcej
53545556575859