Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała. Podkreślił, że dbanie o bezpieczeństwo rolników jest obowiązkiem państwa.
Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby w sytuacji klęsk żywiołowych rolnicy wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc władz. Mówił o tym podczas Dożynek Jasnogórskich, czyli Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za plony, które odbywa się na Jasnej Górze. Tegoroczne hasło brzmi "Do Maryi - Niewiasty Eucharystii".

Prezydent wyjaśnił, że będzie starał się, by tereny wiejskie poza obszarami wielkich miast w jak najmniejszym stopniu były w gorszej sytuacji niż wielkie miasta. Podkreślił, że polskiej wsi powinno być zapewnione to, co nowoczesne. Wskazał na komunikację, szerokopasmowy internet oraz inne dobra, które dotychczas, jak to ujął, były przywilejami wielkich miast.

- Aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju, stało się rzeczywistością - argumentował.

Dodał, że chodzi też m.in. o dobrą edukację, dostęp do dóbr kultury i sportu oraz rekreacji.

Prezydent, odnosząc się do trwających dożynek, podkreślił, że to czas podziękowań Maryi Jasnogórskiej za kolejny rok pracy na roli, który upływa pod znakiem epidemii koronawirusa oraz podziękowań rolnikom za ich pracę. Dodał, że rolnicy zapewniają Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, które jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa kraju. Andrzej Duda zauważył, że udowodniła to epidemia koronawirusa.

Prezydent przywołał początek epidemii w Polsce, kiedy przez kilka dni telewizje wskazywały puste półki sklepowe.

- Ludzie obawiali się, co będzie, czy będą dostawy żywności, czy nie trzeba będzie gromadzić zapasów w domach. To właśnie wy, waszą pracą, waszym trudem pokazaliście, że tamte czasy minęły i że mamy nadzieję nigdy nie wrócą, a na pewno nie ma ich teraz. Żywności nie zabrakło ani na chwilę - wyjaśnił.

Prezydent dodał, że nasi rolnicy gwarantują żywność także innym krajom.

- To dzięki wam Polska dzisiaj jest wielkim eksporterem polskiej żywności i eksport żywności stanowi ogromnie ważną część naszego PKB - wskazał.

Mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczy arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Zobacz także

2019-01-27, godz. 15:51 Poznaliśmy gospodarza ŚDM w roku 2022 W 2022 roku gospodarzem Światowych Dni Młodzieży będzie Portugalia. Spotkanie odbędzie się w stolicy tego kraju - Lizbonie. » więcej 2019-01-27, godz. 12:52 Panama: Agata Kornhauser-Duda spotkała się z pielgrzymami [ZDJĘCIA] Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda spotkała się w sobotę z polskimi pielgrzymami w Panamie. Wśród nich byli też przedstawiciele z naszego regionu. » więcej 2019-01-26, godz. 17:11 Papież pozdrowił Polaków oraz konsekrował ołtarz z relikwiami Jana Pawła II Papież w panamskiej bazylice katedralnej Santa Maria la Antigua poświęcił ołtarz, w którym znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Relikwie są darem archidiecezji krakowskiej dla Panamy, gdzie odbywają się Światowe Dni Mło… » więcej 2019-01-25, godz. 11:07 Mieszkańcy regionu uczestniczą w ŚDM w Panamie 350 tys. osób wzięło w czwartek udział w pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Wśród nich jest też 14-osobowa grupa z Pomorza Zachodniego. » więcej 2019-01-22, godz. 09:44 Początek ŚDM. Młodzi z Pomorza Zachodniego czekają na spotkanie z papieżem We wtorek rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie, choć papież spotka się z uczestnikami tego święta wiary i młodości dopiero w czwartek. » więcej 2019-01-21, godz. 19:27 Rejs Niepodległości dopłynął do Panamy Uczestnicy Rejsu Niepodległości dotarli do Panamy. We wtorek rozpoczynają się tam Światowe Dni Młodzieży. » więcej 2019-01-20, godz. 15:24 "Siekiera" w seminarium. "Zakonnice nie uciekają do klasztoru za różowe chmurki" Określa siebie jako 'siekierę'. Nie szczędziła ostrych słów pod adresem niektórych księży, a w szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym poprowadziła dzień skupienia dla kleryków. » więcej 2019-01-20, godz. 10:52 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co wpływa na dialog między Kościołami? Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości”. Nabożeństwa odbywają się w różnych kościołach chrześcijańskich Szczecina i potrwają do piątku. » więcej 2019-01-18, godz. 15:28 Chrześcijanie różnych wyznań modlą się o jedność Nabożeństwem w kościele pw. Bożego Ciała w Szczecinie przy ul. Emilii Plater rozpocznie się dziś o 19 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej 2019-01-18, godz. 11:45 Papaja z ogródka, polska msza. Nasi już w Panamie [ZDJĘCIA] 14 osób z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowuje się do spotkania z papieżem Franciszkiem w Panamie. » więcej
101102103104105106107