Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że będzie robił wszystko, by polska wieś szybko się rozwijała. Podkreślił, że dbanie o bezpieczeństwo rolników jest obowiązkiem państwa.
Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby w sytuacji klęsk żywiołowych rolnicy wiedzieli, że mogą liczyć na pomoc władz. Mówił o tym podczas Dożynek Jasnogórskich, czyli Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za plony, które odbywa się na Jasnej Górze. Tegoroczne hasło brzmi "Do Maryi - Niewiasty Eucharystii".

Prezydent wyjaśnił, że będzie starał się, by tereny wiejskie poza obszarami wielkich miast w jak najmniejszym stopniu były w gorszej sytuacji niż wielkie miasta. Podkreślił, że polskiej wsi powinno być zapewnione to, co nowoczesne. Wskazał na komunikację, szerokopasmowy internet oraz inne dobra, które dotychczas, jak to ujął, były przywilejami wielkich miast.

- Aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju, stało się rzeczywistością - argumentował.

Dodał, że chodzi też m.in. o dobrą edukację, dostęp do dóbr kultury i sportu oraz rekreacji.

Prezydent, odnosząc się do trwających dożynek, podkreślił, że to czas podziękowań Maryi Jasnogórskiej za kolejny rok pracy na roli, który upływa pod znakiem epidemii koronawirusa oraz podziękowań rolnikom za ich pracę. Dodał, że rolnicy zapewniają Polakom bezpieczeństwo żywnościowe, które jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa kraju. Andrzej Duda zauważył, że udowodniła to epidemia koronawirusa.

Prezydent przywołał początek epidemii w Polsce, kiedy przez kilka dni telewizje wskazywały puste półki sklepowe.

- Ludzie obawiali się, co będzie, czy będą dostawy żywności, czy nie trzeba będzie gromadzić zapasów w domach. To właśnie wy, waszą pracą, waszym trudem pokazaliście, że tamte czasy minęły i że mamy nadzieję nigdy nie wrócą, a na pewno nie ma ich teraz. Żywności nie zabrakło ani na chwilę - wyjaśnił.

Prezydent dodał, że nasi rolnicy gwarantują żywność także innym krajom.

- To dzięki wam Polska dzisiaj jest wielkim eksporterem polskiej żywności i eksport żywności stanowi ogromnie ważną część naszego PKB - wskazał.

Mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczy arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Zobacz także

2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej 2018-03-18, godz. 19:07 Nagrody za formowanie młodego pokolenia i pamięć o Kresach Laureaci odebrali nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Gala ich wręczenia odbyła się w niedzielę w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-03-18, godz. 18:01 Szczeciński ksiądz zbiera na pompę wody dla afrykańskich dzieci Szczecin pomaga afrykańskim dzieciom. W lutym z kenijskiego Kipsing do Szczecina wrócili księża, katecheci i dziennikarze i od tego czasu trwa zbiórka pieniędzy na pompę wody, która ma obsłużyć tamtejszą szkołę i parafię. » więcej
117118119120121122123