Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego.
List biskupów został wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był on pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.

Orędzie podpisało 34 polskich duchownych, wśród nich jeden z autorów prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz biskup Karol Wojtyła. Inicjatorem i głównym autorem tekstu dokumentu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

List zawierał zaproszenie do udziału w gnieźnieńskich obchodach Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. W dokumencie duchowni przypomnieli o krzywdach, wyrządzonych Polakom przez nazistów w okresie II wojny światowej. Zwrócili też uwagę, że w wyniku wojny ucierpieli również Niemcy. W liście znajdowały się słowa przebaczenia i prośba o podobny gest wobec nas. Jeszcze przed powrotem biskupów z Rzymu do Polski, 5 grudnia 1965 roku duchowni niemieccy odpowiedzieli: "z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie".

Pojednawcza treść listu była sprzeczna z propagandą komunistycznego państwa, podkreślającą zagrożenie, jakim dla Polski miały być Niemcy Zachodnie. Inicjatywa duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz. Określiły one list jako "zdradę narodową" i organizowały propagandowe wiece, na których potępiano biskupów. Słowa wyjęte z kontekstu stały się dla I sekretarza PZPR Władysława Gomułki i jego ekipy pretekstem do rozpoczęcia ostrej kampanii przeciwko Episkopatowi i prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Uroczystości kościelne Millenium Chrztu były wielokrotnie zakłócane przez władze PRL, które obchodom religijnym przeciwstawiły program obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Organizowano konkurencyjne imprezy pod hasłami "Nie przebaczamy" i "Precz ze zdrajcami ojczyzny". Władze cofnęły zgodę na wyjazd kardynała Wyszyńskiego do Watykanu, w 1966 roku rozpędzono procesję Bożego Ciała w Warszawie, a także wielokrotnie przerywano peregrynacje kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po kraju.

Orędzie początkowo zostało przyjęte przez społeczeństwo polskie z niezrozumieniem i raczej krytycznie, potem jednak wobec zmasowanej kampanii władz, ludzie stanęli w obronie Kościoła. Kiedy 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze prymas Stefan Wyszyński zapytał zgromadzonych, czy przebaczają, wielotysięczny tłum odpowiedział: "Przebaczamy!".

Ponad pół wieku od tamtych wydarzeń, w 2019 roku, w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie zespół historyków z wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" odnalazł rękopis listu biskupów polskich do niemieckich. Arcybiskup Kominek napisał go w klasztorze elżbietanek w Fiuggi, i prawdopodobnie, z obawy, że po powrocie do kraju dokument może być mu odebrany, zostawił go w Rzymie. Z kolei, w 2009 roku polscy badacze odnaleźli oryginał maszynopisu listu, który jest zdeponowany w archiwum katedry w Kolonii w Niemczech.

Zobacz także

2022-08-13, godz. 08:26 Pielgrzymi ze Szczecina dotarli na Jasną Górę 38. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. W sobotę rano, około godz. 8.30 pątnicy stanęli przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2022-08-09, godz. 15:02 "Żegnamy charyzmatyczną postać" Żegnamy bardzo zasłużoną postać dla naszego salezjańskiego zgromadzenia, ponieważ był inspektorem, rektorem seminarium, ale także wieloletnim duszpasterzem w naszych strategicznych parafiach w Pile, Słupsku, Bydgoszczy czy Szczecinie… » więcej 2022-08-09, godz. 07:17 Pożegnanie zasłużonego salezjanina We wtorek parafianie, mieszkańcy Szczecina pożegnają zasłużonego dla salezjanów ks. Stanisława Styrnę. Kapłan z 62-letnim stażem zmarł w piątek. » więcej 2022-08-08, godz. 14:51 Mieszkańcy Błądkowa zbudowali przydrożną kapliczkę [ZDJĘCIA] Pierwsza w gminie Dobra przydrożna kapliczka stanęła dokładnie we wsi Błądkowo. Inicjatywa pochodzi od mieszkańców, którzy zmotywowali do działania sołtysa, aby ten zorganizował zbiórkę pieniędzy. » więcej 2022-08-06, godz. 18:07 Papież przyjął na audiencji ambasadora Ukrainy Papież przyjął w sobotę na audiencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Watykan na razie nie poinformował o treści rozmowy, ale komentatorzy domyślają się, że jej tematem była głównie ewentualna wizyta… » więcej 2022-08-06, godz. 00:26 Męski Różaniec w Szczecinie i wspomnienie zmarłego salezjanina Męski Różaniec w Szczecinie tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca. Uczestnicy wezmą udział we mszy św. o godzinie 7 w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Potem przejdą ulicami miasta w procesji różańcowej na… » więcej 2022-08-06, godz. 00:20 Zmarł salezjanin ks. Stanisław Styrna Zmarł ks. Stanisław Styrna, salezjanin. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku. Od ponad 20 lat był związany z parafią św. Jana Bosko w Szczecinie. » więcej 2022-08-05, godz. 10:28 Głoszą Ewangelię Polakom na całym świecie. Zjechali do ojczyzny Ich misją jest ewangelizacja dla Polonii Zagranicznej. Chrystusowcy mają ponad 20 parafii w Polsce, z czego zdecydowana większość jest na Pomorzu Zachodnim. » więcej 2022-08-04, godz. 09:33 Trwają zapisy na Warszawską Pieszą Warszawska Akademicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę startuje w sobotę. Trwają zapisy. » więcej 2022-08-03, godz. 11:14 Placówki Caritas pomagają dzieciom. "Otrzymujemy, ale musimy też dawać" W wakacje organizują kolonie i półkolonie, a w roku szkolnym pomagają w nauce i opiece nad dziećmi po szkole. Również tym matkom, które samotnie wychowują dzieci. To placówki wsparcia dziennego prowadzone przez Caritas. » więcej
33343536373839