Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego.
List biskupów został wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był on pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.

Orędzie podpisało 34 polskich duchownych, wśród nich jeden z autorów prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz biskup Karol Wojtyła. Inicjatorem i głównym autorem tekstu dokumentu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

List zawierał zaproszenie do udziału w gnieźnieńskich obchodach Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. W dokumencie duchowni przypomnieli o krzywdach, wyrządzonych Polakom przez nazistów w okresie II wojny światowej. Zwrócili też uwagę, że w wyniku wojny ucierpieli również Niemcy. W liście znajdowały się słowa przebaczenia i prośba o podobny gest wobec nas. Jeszcze przed powrotem biskupów z Rzymu do Polski, 5 grudnia 1965 roku duchowni niemieccy odpowiedzieli: "z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie".

Pojednawcza treść listu była sprzeczna z propagandą komunistycznego państwa, podkreślającą zagrożenie, jakim dla Polski miały być Niemcy Zachodnie. Inicjatywa duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz. Określiły one list jako "zdradę narodową" i organizowały propagandowe wiece, na których potępiano biskupów. Słowa wyjęte z kontekstu stały się dla I sekretarza PZPR Władysława Gomułki i jego ekipy pretekstem do rozpoczęcia ostrej kampanii przeciwko Episkopatowi i prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Uroczystości kościelne Millenium Chrztu były wielokrotnie zakłócane przez władze PRL, które obchodom religijnym przeciwstawiły program obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Organizowano konkurencyjne imprezy pod hasłami "Nie przebaczamy" i "Precz ze zdrajcami ojczyzny". Władze cofnęły zgodę na wyjazd kardynała Wyszyńskiego do Watykanu, w 1966 roku rozpędzono procesję Bożego Ciała w Warszawie, a także wielokrotnie przerywano peregrynacje kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po kraju.

Orędzie początkowo zostało przyjęte przez społeczeństwo polskie z niezrozumieniem i raczej krytycznie, potem jednak wobec zmasowanej kampanii władz, ludzie stanęli w obronie Kościoła. Kiedy 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze prymas Stefan Wyszyński zapytał zgromadzonych, czy przebaczają, wielotysięczny tłum odpowiedział: "Przebaczamy!".

Ponad pół wieku od tamtych wydarzeń, w 2019 roku, w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie zespół historyków z wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" odnalazł rękopis listu biskupów polskich do niemieckich. Arcybiskup Kominek napisał go w klasztorze elżbietanek w Fiuggi, i prawdopodobnie, z obawy, że po powrocie do kraju dokument może być mu odebrany, zostawił go w Rzymie. Z kolei, w 2009 roku polscy badacze odnaleźli oryginał maszynopisu listu, który jest zdeponowany w archiwum katedry w Kolonii w Niemczech.

Zobacz także

2021-04-18, godz. 09:55 Na Jasnych Błoniach zabrzmi "Głos Nienarodzonych" W niedzielę w południe na Jasnych Błoniach usłyszymy "Głos Nienarodzonych". To dzwon, który jest inicjatywą podkarpackich obrońców życia. » więcej 2021-04-17, godz. 21:13 Dźwięk "Głosu Nienarodzonych" jako wyraz obrony wartości życia [WIDEO, ZDJĘCIA] Przyjechał z Podkarpacia by stanąć w niedzielę w Szczecinie. Chodzi o ważący tonę dzwon, nazwany "Głosem Nienarodzonych". » więcej 2021-04-16, godz. 06:44 Dzwon zamiast Marszu dla Życia, czyli "Usłysz" Dzwon nazwany "Głosem Nienarodzonych" stanie w niedzielę przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wydarzenie pod nazwą "Usłysz" potrwa od południa do godz. 21 i jest organizowane zamiast Marszu dla Życia, który… » więcej 2021-04-15, godz. 20:38 Męski weekend z Bogiem 72 godziny w górach w męskim towarzystwie i bez żadnej techniki. Wyzwanie, przygoda i ciągła niewiadoma, co przygotowali organizatorzy. 70 uczestników i wolontariuszy z całej Polski weźmie udział w Ekstremalnym Weekendzie Charakteru… » więcej 2021-04-14, godz. 14:23 Trójwymiarowa książka fundacji pro-life [ZDJĘCIA] Książka "Genesis” to nowa propozycja Fundacji Małych Stópek. Zawiera informacje o rozwoju prenatalnym człowieka od poczęcia do narodzin. » więcej 2021-04-11, godz. 15:58 Święto Caritas. Ofiara, ale też poświęcenie swojego czasu i doświadczenia Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. To patronalne święto Caritas, wewnątrzkościelnej organizacji, która w imieniu całego Kościoła ma nieść pomoc tym, którzy jej… » więcej 2021-04-11, godz. 12:45 "Miłosierdzie otrzymane od Boga trzeba przekazywać innym" Papież powiedział, że miłosierdzie otrzymane przez Boga trzeba przekazywać innym. W Kościele jest obchodzona Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto wprowadził Jan Paweł II w 2000 roku w związku z objawieniami świętej Faustyny… » więcej 2021-04-11, godz. 09:25 Ekstremalny Weekend Charakteru [WIDEO] Wzmocnienie męskich przyjaźni, ratunek dla zagrożonych związków czy wreszcie oczyszczenie serca - to oferują organizatorzy Ekstremalnego Weekendu Charakteru, który 15 kwietnia rozpocznie się w okolicach Szklarskiej Poręby. Wezmą… » więcej 2021-04-11, godz. 08:47 Dobry czas na wsparcie Caritas Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna w Kościele katolickim Tydzień Miłosierdzia. Czas, kiedy możemy wesprzeć dzieła Caritas. Jednym z nich jest świetlica środowiskowa dla dzieci przy parafii św. Rodziny w Szczecinie. » więcej 2021-04-11, godz. 08:03 Niedziela Miłosierdzia Bożego W Kościele katolickim - Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto ustanowił papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w 2000 roku. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielk… » więcej
59606162636465