Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego.
List biskupów został wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był on pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.

Orędzie podpisało 34 polskich duchownych, wśród nich jeden z autorów prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz biskup Karol Wojtyła. Inicjatorem i głównym autorem tekstu dokumentu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

List zawierał zaproszenie do udziału w gnieźnieńskich obchodach Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. W dokumencie duchowni przypomnieli o krzywdach, wyrządzonych Polakom przez nazistów w okresie II wojny światowej. Zwrócili też uwagę, że w wyniku wojny ucierpieli również Niemcy. W liście znajdowały się słowa przebaczenia i prośba o podobny gest wobec nas. Jeszcze przed powrotem biskupów z Rzymu do Polski, 5 grudnia 1965 roku duchowni niemieccy odpowiedzieli: "z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie".

Pojednawcza treść listu była sprzeczna z propagandą komunistycznego państwa, podkreślającą zagrożenie, jakim dla Polski miały być Niemcy Zachodnie. Inicjatywa duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz. Określiły one list jako "zdradę narodową" i organizowały propagandowe wiece, na których potępiano biskupów. Słowa wyjęte z kontekstu stały się dla I sekretarza PZPR Władysława Gomułki i jego ekipy pretekstem do rozpoczęcia ostrej kampanii przeciwko Episkopatowi i prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Uroczystości kościelne Millenium Chrztu były wielokrotnie zakłócane przez władze PRL, które obchodom religijnym przeciwstawiły program obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Organizowano konkurencyjne imprezy pod hasłami "Nie przebaczamy" i "Precz ze zdrajcami ojczyzny". Władze cofnęły zgodę na wyjazd kardynała Wyszyńskiego do Watykanu, w 1966 roku rozpędzono procesję Bożego Ciała w Warszawie, a także wielokrotnie przerywano peregrynacje kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po kraju.

Orędzie początkowo zostało przyjęte przez społeczeństwo polskie z niezrozumieniem i raczej krytycznie, potem jednak wobec zmasowanej kampanii władz, ludzie stanęli w obronie Kościoła. Kiedy 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze prymas Stefan Wyszyński zapytał zgromadzonych, czy przebaczają, wielotysięczny tłum odpowiedział: "Przebaczamy!".

Ponad pół wieku od tamtych wydarzeń, w 2019 roku, w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie zespół historyków z wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" odnalazł rękopis listu biskupów polskich do niemieckich. Arcybiskup Kominek napisał go w klasztorze elżbietanek w Fiuggi, i prawdopodobnie, z obawy, że po powrocie do kraju dokument może być mu odebrany, zostawił go w Rzymie. Z kolei, w 2009 roku polscy badacze odnaleźli oryginał maszynopisu listu, który jest zdeponowany w archiwum katedry w Kolonii w Niemczech.

Zobacz także

2020-07-05, godz. 09:00 "Tornister Pełen Uśmiechów". Caritas wspiera uczniów Wraz z początkiem wakacji Caritas Polska rozpoczyna akcję 'Tornister Pełen Uśmiechów'. Jej celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin. Uczniowie dostaną wyprawki szkolne. » więcej 2020-07-01, godz. 14:28 Zmarł brat papieża seniora Nie żyje ksiądz Georg Ratzinger - brat papieża seniora Benedykta XVI. Duchowny zmarł w Regensburgu w wieku 96 lat. » więcej 2020-06-27, godz. 15:11 Nowi księża w Kościele nad Odrą i Bałtykiem [DUŻO ZDJĘĆ] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma ośmiu nowych kapłanów. W sobotę w szczecińskiej katedrze metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił święceń kapłańskich diakonom. » więcej 2020-06-11, godz. 15:56 33. rocznica wizyty Jana Pawła II w Szczecinie Papież Polak 33 lata temu odprawił mszę świętą na szczecińskich Jasnych Błoniach, wmurował kamień węgielny pod budowę seminarium, a potem spotkał się z duchowieństwem, klerykami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów… » więcej 2020-06-11, godz. 13:42 Niezwykły koncert z poezją Karola Wojtyły w Goleniowie Koncert z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Goleniowie. » więcej 2020-06-10, godz. 21:34 Procesje Bożego Ciała. "Apelujemy o założenie maseczek" Nie ma limitów wiernych na procesjach Bożego Ciała, ale apeluję o założenie maseczek - mówił w 'Radiu Szczecin na Wieczór' ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz i moderator Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-06-05, godz. 19:04 Męski Różaniec znów na ulicach miasta W sobotę rano ulicami Szczecina przejdzie kolejny Męski Różaniec. Pierwszy raz zorganizowano go w sierpniu ubiegłego roku. » więcej 2020-06-05, godz. 12:13 Masz zdjęcie z Janem Pawłem II? Możesz pomóc stworzyć wystawę Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do akcji fotograficznej 'Takim Go Pamiętam'. » więcej 2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej 2020-05-24, godz. 14:34 Papież: jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa Papież powiedział, że wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa. W Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego Franciszek zmówił południową modlitwę do Królowej Niebios, transmitowaną w streamingu z papieskiej biblioteki w Pałacu… » więcej
73747576777879