Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego.
List biskupów został wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był on pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.

Orędzie podpisało 34 polskich duchownych, wśród nich jeden z autorów prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz biskup Karol Wojtyła. Inicjatorem i głównym autorem tekstu dokumentu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

List zawierał zaproszenie do udziału w gnieźnieńskich obchodach Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. W dokumencie duchowni przypomnieli o krzywdach, wyrządzonych Polakom przez nazistów w okresie II wojny światowej. Zwrócili też uwagę, że w wyniku wojny ucierpieli również Niemcy. W liście znajdowały się słowa przebaczenia i prośba o podobny gest wobec nas. Jeszcze przed powrotem biskupów z Rzymu do Polski, 5 grudnia 1965 roku duchowni niemieccy odpowiedzieli: "z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie".

Pojednawcza treść listu była sprzeczna z propagandą komunistycznego państwa, podkreślającą zagrożenie, jakim dla Polski miały być Niemcy Zachodnie. Inicjatywa duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz. Określiły one list jako "zdradę narodową" i organizowały propagandowe wiece, na których potępiano biskupów. Słowa wyjęte z kontekstu stały się dla I sekretarza PZPR Władysława Gomułki i jego ekipy pretekstem do rozpoczęcia ostrej kampanii przeciwko Episkopatowi i prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Uroczystości kościelne Millenium Chrztu były wielokrotnie zakłócane przez władze PRL, które obchodom religijnym przeciwstawiły program obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Organizowano konkurencyjne imprezy pod hasłami "Nie przebaczamy" i "Precz ze zdrajcami ojczyzny". Władze cofnęły zgodę na wyjazd kardynała Wyszyńskiego do Watykanu, w 1966 roku rozpędzono procesję Bożego Ciała w Warszawie, a także wielokrotnie przerywano peregrynacje kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po kraju.

Orędzie początkowo zostało przyjęte przez społeczeństwo polskie z niezrozumieniem i raczej krytycznie, potem jednak wobec zmasowanej kampanii władz, ludzie stanęli w obronie Kościoła. Kiedy 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze prymas Stefan Wyszyński zapytał zgromadzonych, czy przebaczają, wielotysięczny tłum odpowiedział: "Przebaczamy!".

Ponad pół wieku od tamtych wydarzeń, w 2019 roku, w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie zespół historyków z wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" odnalazł rękopis listu biskupów polskich do niemieckich. Arcybiskup Kominek napisał go w klasztorze elżbietanek w Fiuggi, i prawdopodobnie, z obawy, że po powrocie do kraju dokument może być mu odebrany, zostawił go w Rzymie. Z kolei, w 2009 roku polscy badacze odnaleźli oryginał maszynopisu listu, który jest zdeponowany w archiwum katedry w Kolonii w Niemczech.

Zobacz także

2024-07-07, godz. 17:45 Rowerowi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. "To było największe zaskoczenie" Ponad 170 uczestników Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę dotarło w niedzielę przed Cudowny Obraz Matki Bożej. W tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. » więcej 2024-07-05, godz. 13:30 Najdłuższa w Polsce pielgrzymka. Trwają zapisy Trwają zapisy na najdłuższą pielgrzymkę w Polsce. Prawie 650 km w 20 dni to dystans, który pokonają najbardziej wytrwali. » więcej 2024-07-03, godz. 07:45 Pod dachem katedry powstanie archidiecezjalne muzeum [ZDJĘCIA] Ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni i szklany strop - tak wyglądać ma muzeum archidiecezjalne w szczecińskiej katedrze Świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2024-07-01, godz. 07:55 Przejadą ponad 600 km na Jasną Górę [WIDEO, ZDJĘCIA] Blisko 180 uczestników liczy w tym roku Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy wyruszają sprzed szczecińskiej katedry. » więcej 2024-06-26, godz. 11:16 Papież apeluje o położenie kresu produkcji i handlu narkotykami Papież wezwał do zaprzestania produkcji narkotyków i handlowania nimi. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej na placu świętego Piotra. » więcej 2024-06-24, godz. 09:01 Uroczystości w Kamieniu Pomorskim w Roku Ottonowym Odpust i rocznica nadania praw miejskich to główne punkty poniedziałkowych uroczystości w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2024-06-23, godz. 10:51 W pielgrzymkę, ale na rowerach Ponad 600 kilometrów w tydzień na dwóch kółkach. To wyzwanie, które podejmą uczestnicy 33. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. » więcej 2024-06-11, godz. 09:04 Rocznica wizyty papieża Polaka w Szczecinie Modlitewne czuwanie przy figurze papieża Polaka na Jasnych Błoniach - w taki sposób Szczecin uczci 37. rocznicę wizyty Jana Pawła II w stolicy Pomorza Zachodniego. » więcej 2024-06-08, godz. 19:57 Rok Ottonowy i uroczystości w Pyrzycach Poświęcenie odnowionego baptysterium i figury św. Ottona w Pyrzycach było kolejną odsłoną całorocznych obchodów jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. » więcej 2024-06-08, godz. 18:31 Efektowna operacja na budowie kościoła Efektowna operacja miała miejsce na placu budowy nowego kościoła w Tanowie. W piątek zamontowano tam dzwonnicę na wieży nowej świątyni. » więcej
567891011