Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Wikariusz parafii świętej Barbary w Libiążu Ksiądz Robert Młynarczyk powiedział, że chrześcijanie pierwszych wieków nie bali się śmierci, nawet męczeńskiej, gdyż jest ona przejściem do Królestwa Jezusa.
Podkreślił, że prześladowanie prowadzi do męczeństwa. W sobotę wierni Kościoła katolickiego wspominają liturgicznie świętego Szczepana - pierwszego męczennika Kościoła, diakona wspólnoty jerozolimskiej. Ksiądz Robert Młynarczyk przypomniał w swoim podcastowym rozważaniu, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią. Podkreślił, że święty Szczepan jest wzorem dla chrześcijan. Ksiądz Robert Młynarczyk dodał, że prześladowanie przybiera różne formy - od wyśmiewania prawd i dogmatów wiary, przez wykluczenie ze środowiska, czy kar, które mają zniechęcić do Boga i wyznawanej wiary.

W liturgii wspomnienie świętego Szczepana ma rangę święta. Wierni modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie. W kościołach w czasie Mszy świętej święci się owies.

Szczepan, z pochodzenia Żyd z Jerozolimy, był chrześcijaninem i jednym z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa. Zginął za wiarę około 36 roku, ukamienowany przez społeczność żydowską w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie.

Według opisu w Dziejach Apostolskich, przed śmiercią Szczepan modlił się, by grzechy jego prześladowców zostały im wybaczone. Świadkiem kamienowania Szczepana był Szaweł - Żyd z Tarsu, późniejszy Święty Paweł, nazwany Apostołem Narodów, który również zginął śmiercią męczeńską za wiarę.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:55 Święto Świętej Rodziny Dziś Kościół Katolicki obchodzi Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Zaczęto je obchodzić od XVIII wieku. » więcej 2021-12-25, godz. 15:40 Szczecinianie odwiedzają żywe szopki [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkanaście rodzajów zwierząt, kolędowanie, a przede wszystkim wspólne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. Szczecinianie tłumnie odwiedzają żywe szopki. » więcej 2021-12-25, godz. 10:07 Abp Dzięga: dbajmy o nasze człowieczeństwo, o obraz Boga w nas Bóg się narodził i staje się jednym z nas, żeby nas nauczyć prawdziwego człowieczeństwa - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2021-12-25, godz. 09:19 Żywa szopka, ognisko i wspólne kolędowanie W tym roku w Szczecinie można zobaczyć dwie żywe szopki. Jedną z nich przy parafii św. Ottona na os. Zawadzkiego. Będzie można przy niej dziś także zaśpiewać wspólnie kolędy. » więcej 2021-12-24, godz. 12:33 Radio Szczecin zaprasza na transmisję Pasterki Radio Szczecin przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Pasterki w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Początek w piątek o północy. » więcej 2021-12-24, godz. 06:13 Paczki dla potrzebujących w katedrze Około tysiąca paczek trafi w Wigilię Bożego Narodzenia do potrzebujących w ramach świątecznej pomocy, którą przygotowali wspólnie Caritas, parafia katedralna i sponsorzy. » więcej 2021-12-24, godz. 06:13 "Niech to może będzie coś więcej niż zwykła biesiada" [WIDEO, ZDJĘCIA] Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Kończy się w Kościele okres Adwentu, który z kolei jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. » więcej 2021-12-22, godz. 06:52 "Chociaż idą na nich z kijami, to najtrudniej jest trwać i bronić polskiego domu" Opłatkowe spotkanie generała 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie u metropolity szczecińsko-kamieńskiego, a wśród tematów ochrona polskiej granicy na Wschodzie. Arcybiskup Andrzej… » więcej 2021-12-20, godz. 09:43 Pasterka w Radiu Szczecin Bezpośrednia transmisja z Mszy św. w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o północy w Wigilię Bożego Narodzenia. » więcej 2021-12-19, godz. 10:09 Caritas, sponsorzy i katedra pomagają. Tysiąc paczek na święta Tysiąc paczek chce przygotować na święta Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z parafią katedralną i sponsorami. Organizatorzy planują wręczyć paczki potrzebującym w Wigilię Bożego Narodzenia. » więcej
47484950515253