Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Wikariusz parafii świętej Barbary w Libiążu Ksiądz Robert Młynarczyk powiedział, że chrześcijanie pierwszych wieków nie bali się śmierci, nawet męczeńskiej, gdyż jest ona przejściem do Królestwa Jezusa.
Podkreślił, że prześladowanie prowadzi do męczeństwa. W sobotę wierni Kościoła katolickiego wspominają liturgicznie świętego Szczepana - pierwszego męczennika Kościoła, diakona wspólnoty jerozolimskiej. Ksiądz Robert Młynarczyk przypomniał w swoim podcastowym rozważaniu, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią. Podkreślił, że święty Szczepan jest wzorem dla chrześcijan. Ksiądz Robert Młynarczyk dodał, że prześladowanie przybiera różne formy - od wyśmiewania prawd i dogmatów wiary, przez wykluczenie ze środowiska, czy kar, które mają zniechęcić do Boga i wyznawanej wiary.

W liturgii wspomnienie świętego Szczepana ma rangę święta. Wierni modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie. W kościołach w czasie Mszy świętej święci się owies.

Szczepan, z pochodzenia Żyd z Jerozolimy, był chrześcijaninem i jednym z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa. Zginął za wiarę około 36 roku, ukamienowany przez społeczność żydowską w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie.

Według opisu w Dziejach Apostolskich, przed śmiercią Szczepan modlił się, by grzechy jego prześladowców zostały im wybaczone. Świadkiem kamienowania Szczepana był Szaweł - Żyd z Tarsu, późniejszy Święty Paweł, nazwany Apostołem Narodów, który również zginął śmiercią męczeńską za wiarę.

Zobacz także

2021-12-10, godz. 11:24 Kobiety będą mogły udzielać Komunii Świętej? W niedzielę wejdzie w życie dekret Episkopatu Polski, który dopuszcza możliwość ustanowienia kobiet w posłudze lektora czy akolity. To oznacza, że kobiety mogłyby udzielać Komunii Świętej. » więcej 2021-12-05, godz. 10:43 Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Są nagrody Konkurs na wykonanie Szopki Bożonarodzeniowej organizuje Fundacja Małych Stópek wraz z sekretariatem do spraw Apostolstwa, Księży Pallotynów. » więcej 2021-12-05, godz. 09:56 Przez sport do Kościoła. "To dobra wędka" Od dziecka był miłośnikiem sportu, grał w piłkę, a potem poszedł do seminarium, został księdzem i wciąż realizuje tą pasję. Gra w piłkarskiej reprezentacji polskich księży. Ks. Emil Kancir jest kapłanem Archidiecezji Lubelskiej… » więcej 2021-11-29, godz. 17:54 Kamień Pomorski świętuje nadanie honorowego obywatelstwa papieżowi W Kamieniu Pomorskim upamiętniono 20. rocznicę nadania honorowego obywatelstwa miasta papieżowi Janowi Pawłowi II. » więcej 2021-11-28, godz. 17:01 Zerwij chlebek i pomóż potrzebującej rodzinie [ZDJĘCIA] Parafianie zrywają symboliczne chlebki z choinki w kościele, aby zamienić bochenki na paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin na święta Bożego Narodzenia. Akcję - od kilku lat - prowadzi Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia… » więcej 2021-11-21, godz. 09:47 "By zatroszczyć się także o dzieci, które mają przyjść na świat" Szczecińska Fundacja Małych Stópek zachęca do pomocy dzieciom w ramach akcji Paczuszka dla Maluszka. » więcej 2021-11-21, godz. 09:08 Caritas zbiera na migrantów, również na szczeciński ośrodek Dziś w kościołach w całej Polsce trwa zbiórka na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Pol… » więcej 2021-11-21, godz. 08:19 Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Kościele W niedzielę w Kościele Katolickim uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jej początki to pierwsza połowa XX wieku. » więcej 2021-11-11, godz. 13:04 "Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona" Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. » więcej 2021-11-11, godz. 11:43 Duchowieństwo, a niepodległość Polski Cały naród polski pracował nad odbudową państwa polskiego, a cząstką, która odegrała wybitną rolę było duchowieństwo. W 1924 roku było prawie osiem tysięcy kapłanów. » więcej
48495051525354