Na placu świętego Piotra w Rzymie rozpoczęła się uroczysta msza beatyfikacyjna. W jej trakcie papież Benedykt XVI wyniesie na ołtarze Jana Pawła II. W uroczystościach bierze udział ponad milion ludzi.
Wśród gości uroczystości są przedstawiciele 87 krajów i międzynarodowych organizacji, w tym prezydenci Estonii, Słowacji, Meksyku i Włoch. Na placu świętego Piotra są też m.in. premier Włoch Silvio Berlusconi, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wśród gości jest także prezydent Zimbabwe Robert Mugabe.
Polskiej delegacji przewodniczy prezydent Bronisław Komorowski, a obecni w Rzymie są także Pierwsza Dama Anna Komorowska, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna, Bogdan Borusewicz, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Lech Wałęsa oraz parlamentarzyści oraz przyjaciele papieża.
Mszę poprzedziło nabożeństwo na placu świętego Piotra. Wierni recytowali m.in. koronkę do Miłosierdzia Bożego. Dzisiaj przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego, a Jan Paweł II zmarł w wigilię tego święta w 2005 roku. Jednym z najważniejszych wątków jego pontyfikatu było właśnie Miłosierdzie Boże. Podczas nabożeństwa odczytano teksty w różnych językach - m.in. w angielskim, niemieckim, włoskim i polskim.
W tłumie wiernych widać wiele polskich flag. Polscy księża w Rzymie szacowali, że na uroczystościach może pojawić się około 80 tysięcy Polaków, ale wiele wskazuje, że polskich uczestników uroczystości może być więcej. Wielu pielgrzymów trzyma w rękach zdjęcia Jana Pawła II.
W okolicach Watykanu ustawiono kilkanaście telebimów, tak aby ci, którzy znajdują się daleko od miejsca celebry, mogli ją oglądać. Radio Watykańskie i Polskie Radio prowadzą transmisję uroczystości w języku polskim na częstotliwości UKF w Rzymie 93,3 MHz.
Zobacz także
2012-01-13, godz. 08:37
Ekumeniczne spotkanie w Trzebiatowie
Chrześcijanie różnych wyznań przyjechali do Trzebiatowa na "Spotkanie czterech świec".
» więcej
2012-01-08, godz. 00:58
Abp Dzięga: Wspólnota Kościoła nie jest zamkniętą wyspą i ma prawo do debaty publicznej
Kościół nie wskazuje partii, ale wielokrotnie wskazywał i będzie wskazywał kryteria rozróżnienia dobra i braku dobra, albo wręcz zła. Nie jest to poparcie dla partii - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga…
» więcej
2012-01-07, godz. 02:06
Boże Narodzenie w obrządku wschodnim
Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego.
» więcej
2012-01-06, godz. 14:30
Obcokrajowcy modlili się w katedrze. W swoich ojczystych językach [ZDJĘCIA]
Był to jeden z punktów obchodów święta Trzech Króli.
» więcej
2012-01-06, godz. 13:24
Tłumy szczecinian towarzyszyły Trzem Królom [ZDJĘCIA]
Fatalna pogoda nie odstraszyła mędrców ze wschodu, diabłów, aniołów ani mieszkańców Szczecina we wzięciu udziału w orszaku Trzech Króli.
» więcej
2012-01-06, godz. 00:05
Modlitwa w różnych językach w katedrze
Msza Święta dla obcokrajowców to jeden z punktów Święta Trzech Króli, które dziś obchodzą chrześcijanie zachodni, w tym rzymscy katolicy. To druga taka liturgia w Szczecinie.
» więcej
2012-01-06, godz. 00:05
Królewski orszak przejdzie centrum Szczecina
Diabeł, anioł, Herod, a na końcu spotkanie z Jezusem i Maryją - to postacie, które będzie można zobaczyć w drugim szczecińskim Orszaku Trzech Króli.
» więcej
2011-12-27, godz. 07:37
Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia"
Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w "Marszu dla Życia" organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie.
» więcej
2011-12-26, godz. 16:47
Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących
Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie.
» więcej
2011-12-25, godz. 16:19
Szczecinianie kolędują przy żywej szopce [WIDEO]
Wzajemnej życzliwości i umiejętności przebaczania życzył szczecinianom prezydent Piotr Krzystek podczas wspólnego kolędowania przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej