Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów
Lost
JAKE BUGG
video >>


Jake Bugg w roku 2013 uznany został przez magazyn Q za najlepszego brytyjskiego debiutanta. Dwa lata później został najlepszym brytyjskim solistą w czasie ceremonii rozdania nagród NME. W sierpniu ukaże się piąty album w dyskografii Jake’a Bugga, zatytułowany ,,Saturday Night, Sunday Morning”. Płytę promuje singiel z piosenką ,,Lost”
Lawenda
RENI JUSIS
video >>


Reni Jusis zaskoczyła, wydając na swojej nowej płycie interpretacje mniej lub bardziej znanych francuskojęzycznych piosenek. Na albumie „Je suis Reni” usłyszymy utwory z repertuaru Serge’a Gainsbourga, Francoise Hardy’ego, Michela Legranda czy Joe Dassina. ,,W czasie pandemii znalazłam wreszcie czas, aby zrealizować jedno z moich muzycznych marzeń. Postanowiłam nagrać płytę z moimi ulubionymi francuskimi piosenkami i tematami filmowymi, którymi zachwycam się od dzieciństwa. A ponieważ w pracach nad albumem pomagała mi również moja siostra i mama, to ta płyta stała się naszym wspólnym rodzinnym projektem” – powiedziała Reni Jusis. Jest m.in. przeuroczy temat autorstwa Michela Legranda i Vladimira Cosmy, „Oum Le Dauphi” czyli tytułowa piosenkę z animowanego filmu „Biały Delfin Um”. „Od tej piosenki zaczęła się moja fascynacja kulturą i muzyką francuską. To właśnie „Delfin Um” na długo przed poznaniem Edith Piaf zasiał we mnie tę miłość”. Mimo upływu lat ta piosenka nadal mnie wzrusza i jest powodem, dzięki któremu powstało „Je Suis Reni” – mówi Reni. Dodatkowo Reni umieściła na tym albumie polskojęzyczne piosenki, utrzymane w tym klimacie, a na singlu płytę promuje ,,Lawenda”.
Wrecked
IMAGINE DRAGONS
video >>


To zapowiedź piątego albumu Imagine Dragons zatytułowanego „Mercury – Act 1”. Premiera płyty zaplanowana jest na 3 września 2021 roku. Grupa pracowała nad albumem ze słynnym producentem Rickiem Rubinem. Tytuł został zainspirowany słowem „mercurial” w znaczeniu czegoś zmiennego, żywego, nieprzewidywalnego. Singlowa piosenka ,,Wrecked” opowiada o stracie, żalu i pójściu naprzód. Wokalista Dan Reynolds zaczął pisać „Wrecked” niedługo po tym, gdy jego szwagierka, Alisha Durtschi Reynolds, zmarła na raka. ,,Była jasnym promieniem. Zawsze dzieliła się radością i mocą z każdym, kogo spotkała. Jej nagłe odejście wstrząsnęło mną w sposób, który do tej pory ciężko mi wyrazić. Byłem przy niej i bracie w momencie, gdy odeszła. To był pierwszy raz w moim życiu, gdy doświadczyłem śmierci w taki sposób. Dobitnie mi to uświadomiło kruchość życia i ostateczność wszystkiego. Patrzyłem, jak mój brat przeżywał coś, przez co nikt nie powinien przechodzić. Ale widziałem też, jak wiara daje mu nadzieję na wspólną przyszłość z Alishą. Mogę jedynie mieć nadzieję, że moja wiara też będzie tak mocna. „Wrecked” było moim sposobem na poradzenie sobie z tym wszystkim, bo muzyka zawsze stanowiła dla mnie odskocznię. Nie będąc już człowiekiem gorliwej wiary, mam nadzieję, że Alisha usłyszy tę odezwę z miejsca, gdzie jest już wyleczona i nie czuje już bólu. Ten utwór to moje życzenie wieczności z tymi osobami, które kocham” – powiedział Dan Reynolds.
Z soboty na niedzielę
KASKA SOCHACKA
video >>


To kolejny singiel Kaśki Sochackiej z jej debiutanckiego albumu ,,Ciche dni”, który ukazał się w marcu tego roku. Piosenka ,,Z soboty na niedzielę” opowiada o tym newralgicznym momencie w związku, kiedy niepostrzeżenie wkrada się rutyna, przestajemy ze sobą rozmawiać, często też nawet przestajemy się zauważać. Taki stan trwa tygodniami, pogłębia się i prędzej czy później dochodzimy do ściany. Zawsze jest jednak nadzieja i wiara w to, że będzie lepiej i tylko na chwilę zapomnieliśmy, jak bardzo jesteśmy dla siebie ważni. Tak charakteryzuje tę piosenkę Kaśka Sochacka.
Solar Power
LORDE
video >>


Autorka słynnego hitu ,,Royals” z roku 2013, nowozelandzka piosenkarka Lorde powraca z nowym singlem ,,Solar Power”. To lekki, letni utwór zainspirowany folkowymi songwriterami z lat 60. i 70. oraz popem początku obecnego wieku. The Mamas & The Papas czy Crosby, Stills & Nash spotykają TLC, Destiny’s Child i All Saints. W piosence gościnnie pojawiają się Jack Antonoff (gitara i bas) oraz Phoebe Bridgers i Clairo (chórki).
Koty
KUBA KAWALEC
video >>


Kuba Kawalec to wokalista grupy Happysad. Miesiąc temu zapowiedział pierwsze solowe wydawnictwo w swoim dorobku. Znajdzie się na nim także piosenka ,,Koty”, o której Kuba mówi: ,,Ta piosenka jest jedną z naszych perełek na albumie "Ślepota". Od samego początku miała u mnie i kolegów specjalne względy. Podoba mi się w niej klasyczne ujęcie formy i brzmienia, ale i pewien rodzaj napięcia. W treści ścierają się niedopasowanie do świata i jednoczesny lęk przed samotnością. Szczęścia dopełnia teledysk mistrza Kieślowskiego. Niema Etiuda "Tramwaj" to debiut reżyserski Pana Krzysztofa z 1966 roku! Prosta historia o niewykorzystanej szansie jest doskonałym uzupełnieniem całości, z której jestem naprawdę dumny”. Debiutancki solowy album Kuby Kawalca „Ślepota” ukaże się 2 lipca.
Przezroczysty świat
KWIAT JABŁONI
video >>


Kwiat Jabłoni to duet, który tworzą Katarzyna Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz. Ich ojcem jest Kuba Sienkiewicz, wokalista i lider zespołu Elektryczne Gitary. Duet działa od trzech lat i popularność zdobył dzięki publikacji swoich nagrań w serwisie Youtube. W lutym tego roku ukazała się druga płyta Kwiatu Jabłoni, zatytułowana ,,Mogło być nic”, która błyskawicznie zdobyła status złotej. Z tego właśnie albumu pochodzi piosenka ,,Przezroczysty świat”, do której powstał bardzo ciekawy teledysk. W centrum Poznania postawiono przezroczysty kontener, aranżując go na intymny i wypełniony ulubionymi przedmiotami pokój. Muzycy weszli do środka wieczorem i czekali jak na taką sytuację zareagują ludzie. ,,Postanowiliśmy po raz pierwszy zrobić teledysk, którego ostateczna wersja miała zaskoczyć nas samych. Po prostu reportaż. Nie mieliśmy pojęcia, jaki będzie efekt końcowy, z jakimi reakcjami spotkamy się podczas realizacji pomysłu. Weszliśmy do przeszklonego pokoju ustawionego w samym sercu Poznania i przez godzinę patrzyliśmy na ludzi, zatrzymujących się obok nas. Ciekawe było dla nas nie tylko to, jak ludzie próbowali się z nami komunikować, ale również jak my sami staraliśmy się odnaleźć w tej sytuacji. W krótkim czasie nauczyliśmy się sporo o nas samych. Mimo barier - szyby, masek na twarzach i zatyczek w naszych uszach udało się nam wszystkim na chwilę zbudować poczucie wspólnoty. Coraz głębsze zanurzenie w świecie social mediów - nie chodzi nam tylko o pandemię - trochę odzwyczaiło nas od patrzenia w oczy, patrzenia w twarz obcemu człowiekowi... Podczas kręcenia teledysku przekonaliśmy się, że taki kontakt jest dla nas zupełnie naturalny, o ile zdołamy się na niego otworzyć. Brakowało nam tego”.
Like I Used To
SHARON VAN ETTE & ANGEL OLSEN

Sharon Van Etten i Angel Olsen połączyły siły w utworze „Like I Used To". „Przez lata wpadałam na Sharon tu i ówdzie, ale zawsze czułam się zbyt onieśmielona, aby zapytać ją, co u niej słychać lub nad czym pracuje. W 2020 r. jednak to ona zwróciła się do mnie z propozycją współpracy nad piosenką. Lato minęło, a my wciąż rozmawiałyśmy, powracając do wersu lub dwóch. Pierwszy raz pisałam utwór z kimś w ten sposób. Piosenka od razu przypomniała mi o miejscu, w którym zaczynałam, zanim zaczęto ode mnie wiele oczekiwać. To był bardzo ważny moment w mojej karierze" - tak powiedziała o tym utworze Angel Olsen.
Mr Haze
TEXAS
video >>


„Mr Haze” to ukłon w stronę brzmienia słynnej wytwórni fonograficznej Motown. Piosenka napędzana jest samplem z przeboju Donny Summer ,,Love’s Unkind” z lat 70. Będzie otwierać nowy album grupy Texas. „Pracując nad tym albumem inspirowaliśmy sami siebie. Jesteśmy naprawdę podekscytowani! Pojawiło się tyle nieplanowanych utworów. Na albumie znalazła się nawet ballada ‘Unbelievable’, a przecież my raczej nie gramy ballad… Ten utwór musieliśmy jednak ukończyć. Tekst jest bardzo intymny, jednak w połączeniu z piękną, pianistyczną aranżacją końcowy efekt jest fantastyczny.” – komentuje wokalistka Sharleen Spiteri.
Idealny syn
AREK KŁUSOWSKI
video >>


To drugi po „Antarktydzie” singiel zapowiadający nowy album Arka Kłusowskiego ,,Lumpeks”, który ma się ukazać 21 maja br. Arek Kłusowski przez lata zajmował się pisaniem piosenek dla innych wykonawców. W dorobku ma też debiutancką płytę „Po tamtej Stronie”, którą wydał wiosną 2019 roku. Dokładnie 2 lata później, również na wiosnę, ukaże się drugi album Arka Kłusowskiego „Lumpeks”.
1234567