Petr Cech broni jeden ze strzałów Alvaro Moraty. Fot. UEFA EURO Twitter
Spotkanie grupy D Hiszpania - Czechy prowadzili polscy sędziowie z Szymonem Marciniakiem na czele.
Czesi bez najmniejszych kompleksów w pierwszych minutach zaskoczyli aktualnych wciąż mistrzów Europy. Trzykrotnie szybko zaatakowali, ale David De Gea nie musiał interweniować. Czar szybko prysł i od 10. minuty na boisku dominowali Hiszpanie, którzy od 16. minuty powinni prowadzić. Prawym skrzydłem wbiegł Juanfran, zgrał na siódmy metr do Alvaro Moraty, a napastnik strzelił celnie, ale wprost w Petra Cecha.

To był jednak sygnał, że Hiszpanie nie pamiętają już o wpadce, którą zaliczyli w ostatnim sparingu przed EURO, gdy przegrali z Gruzją 0:1. Pomysłowo nacierali na Czechów i w następnych minutach stworzyli sobie kilka ciekawych akcji. W 28. minucie Sergio Busquets przejął piłkę na połowie Czechów, podał do Nolito, a ten strzelił płasko, obok Cecha, ale i bramki. Między 10. a 40. minutą nasi południowi sąsiedzi mieli spore problemy, by przekroczyć z piłką środek boiska, dopiero w 45. minucie wyszli z kontrą, którą celnym strzałem zakończył Tomas Necid.

Pierwszy kwadrans drugiej połowy nic nie zmienił: Hiszpanie nacierali, pod pole karne podchodzili bez problemów, ale później brakowało pomysłu lub celnego podania. Czesi wyszli tylko z jedną akcją, ale Roman Hubnik oddał celny strzał. Jeszcze bliżej niespodzianki byli w 65. minucie, gdy Cesc Fabregas wybił piłkę metr przed bramką. Gdyby pomocnik tego nie zrobił - Czesi objęliby prowadzenie. Hiszpanie odpowiedzieli strzałem Davida Silvy z 16 m, ale ten minął słupek.

W 87. minucie napór Hiszpanów przyniósł w końcu skutek. Dośrodkowanie Andresa Iniesty trafiło na głowę Gerarda Pique, a ten bez problemów głową skierował piłkę do siatki.

Czesi już w doliczonym czasie gry mieli idealną okazję do wyrównanie, ale strzał Wladimira Daridy z 12 m był prosto w bramkarza Hiszpanów, którzy po chwili cieszyli się z pierwszej wygranej na EURO 2016.

O ME można też poczytać w naszym serwisie internetowym: radioszczecin.pl/euro.

Hiszpania - Czechy 1:0 (0:0)
1:0 - 87. Gerard Pique

Hiszpania: De Gea - Juanfran, Pique, Ramos, Alba - Fabregas (70. Thiago), Busquets, Iniesta - Silva, Morata (62. Aduriz), Nolito (82. Pedro).

Francja: Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Limbersky Ż - Darida, Plasil - Gebre Selassie (86. Sural), Rosicky (88. Pavelka), Krejci - Necid (75. Lafata).