Halo, Stadion
Radio SzczecinRadio Szczecin » Halo, Stadion

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Mija 15 lat od premierowego meczu piłkarzy Pogoni Szczecin w 4. lidze pod szyldem spółki akcyjnej Pogoń Szczecin SA. 11 sierpnia 2007 roku Portowcy w inauguracyjnym spotkaniu 4. ligi zmierzyli się z Victorią 95 Przecław.
Spotkanie na stadionie przy Twardowskiego obserwowało 5 tysięcy kibiców. Gdy wiosną 2007 roku z ekstraklasy spadała "brazylijska" Pogoń Antoniego Ptaka, jej występy oglądało na trybunach niespełna tysiąc widzów. W premierowym meczu padł remis 1:1. Historycznego pierwszego gola strzelił Cezary Przewoźniak, który wspomina zdobytą bramkę.

- Pamiętam, że asystował mi Arkadiusz Jarymowicz i to padło lewą nogą. Był dość ostry kąt. Na pewno się tego nie zapomina i wspomnienia pozostają. Tym bardziej w takim klubie, jak Pogoń Szczecin. W sercu Pogoń zawsze jest, była i będzie. Wychowałem się przy Twardowskiego od trampkarza do seniora i na pewno to miłe wspomnienie - mówi Przewoźniak.

Spikerem na tym spotkaniu był debiutujący na Twardowskiego Adam Wosik, który przebywał wówczas 100 kilometrów od Szczecina i na mecz dotarł taksówką zamówioną przez ówczesnego prezesa klubu Artura Kałużnego. - 40 minut przede meczem wjechałem na stadion taksówką. 6-7 minut przed meczem dostałem składy. Kiedyś pisało się je jak kura pazurem długopisem po protokole, a potem robiło się ksero i nie można było odczytać z tego ksero. Połowy nazwisk nie mogłem zrozumieć, kto tam gra. Bałem się, żeby kibice mnie nie rozjechali, bo jak spiker zawodów może nie znać nazwisk piłkarzy, którzy grają, a ja ich po prostu nie znałem. Przebrnąłem przez ten mecz, ale kac moralny był bardzo duży.

Adam Wosik spikerem na meczach Pogoni jest do tej pory i dziś świętuje swój jubileusz 15-lecia pracy na Twardowskiego.

Ostatecznie Pogoń wygrała rozgrywki 4. ligi i po barażowych meczach z Zatoką Puck po reorganizacji rozgrywek piłkarskich wywalczyła awans do 2. ligi.

Proces odbudowy klubu po nieudanej przygodzie z inwestorami i sportowym upadku rozpoczął się nieco wcześniej. Kibice, wraz z piłkarzami Pogoni Dariuszem Adamczukiem i Grzegorzem Matlakiem, założyli klub Pogoń Szczecin Nowa, który rozgrywał mecze w B-Klasie. Po spadku z ekstraklasy wiosną 2007 roku "brazylijskiej" Pogoni Antoniego Ptaka powstała na początku sierpnia spółka akcyjna Pogoń Szczecin SA.

Udziałowcami nowej spółki byli biznesmeni Grzegorz Smolny i Artur Kałużny, Dariusz Adamczuk i Grzegorz Matlak, Stowarzyszenie Klub Sportowy Pogoń Szczecin Nowa oraz Stowarzyszenie MKS Pogoń Szczecin. Spółka przejęła zespół rezerw po erze Antoniego Ptaka i na bazie drużyny Pogoni Szczecin Nowa przystąpiła do rozgrywek 4. ligi.

Jak mówi były piłkarz Pogoni Grzegorz Matlak proces odbudowy był długi, ale zakończony sukcesem i klub obecnie ma zespół grający w ekstraklasie. - Udało się nam to wszystko połączyć organizacyjnie i sportowo i do dziś mamy tą spółkę, drużynę, klub, który kochamy, w którym się wychowaliśmy. Mamy piękny stadion, mamy puchary, medale. Bardzo się cieszę, że to wszystko się tak poukładało - przyznał Matlak.

Do ekstraklasy szczecinianie powrócili w 2012 roku i grają w niej nieprzerwanie do dziś. W sobotę w kolejnym meczu rozgrywek o mistrzostwo Polski piłkarze Pogoni Szczecin na Twardowskiego zmierzą się z liderem tabeli Wisłą Płock.
Historycznego pierwszego gola strzelił Cezary Przewoźniak, który wspomina zdobytą bramkę.
Spikerem na tym spotkaniu był debiutujący na Twardowskiego Adam Wosik, który przebywał wówczas 100 kilometrów od Szczecina i na mecz dotarł taksówką zamówioną przez ówczesnego prezesa klubu Artura Kałużnego.
Jak mówi były piłkarz Pogoni Grzegorz Matlak proces odbudowy był długi, ale zakończony sukcesem i klub obecnie ma zespół grający w ekstraklasie.

Zobacz także

178179180181182183184