Halo, Stadion
Radio SzczecinRadio Szczecin » Halo, Stadion

Kibice Pogoni nie będą mogli używać rac na stadionie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kibice Pogoni nie będą mogli używać rac na stadionie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dopuszczenie pirotechniki na meczach Portowców rozważał wojewoda zachodniopomorski, Piotr Jania. W tym celu spotkał się z kibicami, działaczami klubu oraz służbami. Porozumienia nie ma.
Użycia środków pirotechnicznych na stadionach zabrania ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Zdaniem urzędników z Urzędu Wojewódzkiego stosowne rozporządzenie pozwala na tzw. wyjątki. Ale na spotkaniu wojewoda, policja, straż pożarna, kibice oraz klub doszli do wniosku, że tylko teoretycznie.

- Wymagane są specjalne przeszkolenia dla osób, które byłyby odpowiedzialne za taki pokaz. Chodzi też o taką sytuację, by w momencie dopuszczonego pokazu ktoś inny - do tego nieupoważniony - nie odpalał rac. Zachodzi obawa, że nie wszyscy do takich przepisów by się dostosowali - mówi Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody.

Kibice nie tylko z Pogoni, ale i z całej Polski, od lat domagają się zalegalizowania rac. Ich zdaniem to tworzy lepszą atmosferę na stadionie. Obecnie pirotechnika jest zabroniona, więc używając jej narażają się na kary: zakaz stadionowy oraz grzywnę. Także kluby są karane za race.

- Trudno... Nadal każdy będzie robił swoje: policja i kibice. Stadion to nie jest teatr i podejrzewam, że pewne kibicowskie atrakcje nie znikną - twierdzi Maciej Kasprzyk ze stowarzyszenia kibiców "Portowcy".

Agnieszka Muchla dodała, że wojewoda będzie lobbował u ministra sportu Witolda Bańki o zmianę ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

- Pan wojewoda podkreślał, że zależy mu na tym, by dojść do porozumienia, które będzie bezpieczne dla wszystkich i jednocześnie dawało możliwość ekspresji kibicom. Pan wojewoda będzie lobbował w ministerstwie sportu, by zmienić przepisy związane z pirotechniką - zapowiedziała Muchla.

Za odpalenie pirotechniki podczas meczu grozi do 5 lat więzienia.
Materiał Tobiasza Madejskiego
Piotr Jania chce lobbować u ministra sportu o zmianę przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Zobacz także

2017-03-28, godz. 15:59 Piłkarz Pogoni w "11" France Football Piłkarz Pogoni Szczecin doceniony i wyróżniony przez France Football. Bułgar Spas Delev pomocnik portowej drużyny znalazł się w jedenastce kolejki eliminacyjnych spotkań Mistrzostw Świata w prestiżowym francuskim dzienniku "France… » więcej 2017-03-25, godz. 23:50 Piłkarz Pogoni strzelił dwa gole Holendrom Piłkarz Pogoni Szczecin poprowadził reprezentację Bułgarii do zwycięstwa w Sofii z Holandią w eliminacjach Mistrzostw Świata. Pomocnik portowej jedenastki Spas Delev zdobył dwa gole w wygranym 2:0 meczu z Oranje trzecim zespołem ostatniego… » więcej 2017-03-21, godz. 20:40 Juniorzy remisują z Francją. Młodzi Portowcy w kadrze Młodzi polscy piłkarze do lat 16. zremisowali z Francją 2:2 w towarzyskim meczu rozegranym we wtorek w Chantilly. W kadrze biało-czerwonych wystąpili dwaj zawodnicy Pogoni Szczecin: Mateusz Maćkowiak i Paweł Jachno, którzy pojawili… » więcej 2017-03-19, godz. 12:04 Mecz Pogoni oglądało trzech kibiców Jagiellonii Tylko trzech kibiców Jagiellonii Białystok oglądało sobotni mecz z Pogonią na stadionie przy ulicy Twardowskiego. Reszta fanów tej drużyny wróciła do domu. To po zajściach na dworcu kolejowym Szczecin Dąbie. » więcej 2017-03-18, godz. 22:34 Pogoń remisuje z liderem ekstraklasy [KONFERENCJA, ZDJĘCIA, WYWIADY] Piłkarze Pogoni Szczecin nie znaleźli sposobu na lidera Lotto ekstraklasy. Portowcy zremisowali z prowadzącą w tabeli Jagiellonią Białystok 0:0 w sobotnim meczu 26 kolejki rozgrywek. » więcej
243244245246247248249