Rozmowy pod krawatem
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy pod krawatem

Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
Jarosław Rzepa z PSL w "Rozmowach pod krawatem" wskazał, że przykładem są plany utworzenia województwa środkowopomorskiego.

- Absurdalny, idiotyczny pomysł. To tworzenie czegoś bardzo słabego, województwa, które będzie miało konflikt pomiędzy dwoma najważniejszymi ośrodkami: Koszalin i Słupsk. Dla kilku stołków? - komentuje Rzepa.

Jak dodaje, to nie ma sensu również z ekonomicznego punktu widzenia. - Statystycznie, patrząc na środki wydawane z naszego budżetu, do tamtej części województwa trafia więcej pieniędzy niż do dawnego województwa szczecińskiego. Po to, żeby zrównoważyć rozwój tego województwa - mówił Rzepa.

Środkowopomorskie miałoby się składać z 12 powiatów wydzielonych z trzech województw: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego.

PiS zamierza przeprowadzić wcześniej konsultacje społeczne w sprawie zmian administracyjnych.

Posłuchaj "Rozmowy pod krawatem" i zobacz wideo.
- Absurdalny, idiotyczny pomysł - komentował Jarosław Rzepa.
- Statystycznie, patrząc na środki wydawane z naszego budżetu, do tamtej części województwa trafia więcej pieniędzy niż do dawnego województwa szczecińskiego - dodał Rzepa.

Dodaj komentarz 2 komentarze

Tak, Szczecin to prężne miasto, przy którym i Koszalin, i Kołobrzeg, i Szczecinek, i Białogard, i Złotów i inne miejscowości wielce się utuczą...

Pełne jest potencjału gospodarczego ulokowanego w Stoczni Remontowej Gryfia, Stoczni Szczecińskiej Nowa (dawna Stocznia im. Adolfa Warskiego po modernizacji), Stoczni Odra, Szczecińskiej Centrali Nasiennej, Zakładach Odra i Dana, takich firmach jak Selfa, Fabryka Kabli, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, PKP Cargo SA.
…i wielu innych potentatach nadających charakter temu stołecznemu grodowi i regionowi, któremu dzielnie administruje.

Pełno w nim nowych inwestycji, w których można znaleźć wspaniałą pracę, zrobić udane zakupy, najeść się do syta, poobcować z kulturą, pójść na spacer, udzielić się towarzysko a nawet polansować (Galaxy, Turzyn, Atrium Molo, Outlet Park, Kaskada, Gryf, Północ i inne).

Ponieważ szczeciński rynek jest nienasycony owymi inwestycjami to z pewnością powstaną następne... (za artykułem z dnia 23.07.2014r. w Głosie Szczecińskim p/t Mamy za mało galerii handlowych?).

To fakt, że Koszalin aż tylu spektakularnych inwestycji nie posiada.
Ale my oczekujemy innego rodzaju inwestycji i dlatego nie zrozumiemy się ze Szczecinem.

Szczeciński rynek pracy? Proszę bardzo -– 15. miejsce wśród stolic województw, gdzie najniższe bezrobocie notowane jest w Poznaniu a najwyższe w Białymstoku (za artykułem z dnia 04.09.2015 na portalu regiopraca.pl p/t Bezrobocie w miastach wojewódzkich: Białystok i Poznań na przeciwnych biegunach).

Wśród zaś najbardziej liczących się szczecińskich pracodawców znajdują się uczelnie (4.200 osób – US i ZUT), urząd miejski (ok. 1.100 osób), sądy (1.000 osób), banki (1.150 zatrudnionych w PEKAO S.A. i PKO BP), poczta (900 osób), ZUS (900 osób), urzędy skarbowe razem z izbą skarbową (800 osób), izba celna (800 osób), miejskie wodociągi i kanalizacja (700 osób), komunikacja miejska (500 osób) i reszta budżetówki (dane z 2013r.).

Nieźle można zarobić w szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie w 2013r. pracowało 747 osób zarabiających średnio 4.558,24 zł (za odpowiedzią Marszałka Województwa z dnia 11.03.2013r. na interpelację radnego Roberta Stankiewicza). Zaś na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można się dowiedzieć, że zatrudnienie wynosi w nim 531 osób.
Gdzie Koszalinowi stawać w konkury z takimi firmami.
No ale to już są struktury wojewódzkie…

To nic, że ze Szczecina wyjechało 20 tysięcy młodych ludzi i z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2010 r.) prowincjonalne miasto (za artykułem na portalu interia360 p/t: Szczecin miastem naukowców, urzędników i handlowców z dnia 17.08.2013r.)

To nic że leży na rubieżach województwa zachodniopomorskiego i przypomina pozostałym o swoim istnieniu jedynie przy nierównym podziale środków w celu ratowania oczekających w kolejce by podzielić los wyżej wymienionych.

Cytat: Można oczywiście żałować, że Szczecin nie jest takim centrum przemysłowym jak pobliski Poznań, czy odległy Wrocław, ale z czasem może się to zmieni... (za artykułem z dnia 06.01.2010r. na portalu wiadomosci24 p/t Przemysłowa potęga Szczecina już tylko legendą…).

Może to się zmieni, a może nie...
Zapewne nastąpiłoby to szybciej pod administracją Poznańską; tylko jak pokonać odwieczne animozje do pyrlandii?

My w Koszalinie nie chcemy czekać, aż coś zmieni się w Szczecinie. Chcemy sami decydować o swoim rozwoju.

Apel do Szczecinian: przestańcie się prężyć i napinać, bo Koszalin potrzebuje autonomii do rozwoju i powinien być samodzielny, gdyż nie zasługuje, aby czekać na okruchy z Waszego "suto" zastawionego stołu.

Macie swoje duże problemy i na nich się skoncentrujcie, bo do tej pory jedyna legitymizacją Waszej stołeczności jest wciąż większa liczba mieszkańców niż w Koszalinie.

Cytat: Według oficjalnych danych dzisiaj nasz region - województwo zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijającym się województwem w kraju. A więc czy warto nadal żyć razem, ale w biedzie?
(za artykułem na Koszalińskim Portalu Historycznym p/t O województwie, którego już nie ma...).

Tak, Szczecin to prężne miasto...
W Szczecinie zapanuje radość, bo przestanie być czerwoną latarnią na mapie rozwoju wszystkich polskich województw.
Ale uwaga!
Jak odda koszalińskim strukturom wojewódzkim zabrane w 1999r. ponad 2.000 etatów, to będzie miał wyższą stopę bezrobocia niż Koszalin.
Szczecinianie! Zastanówcie się więc, może lepiej nadal stwarzać pozory kolosa, mimo że na glinianych nogach?
Moja rada - zajmijcie się lepiej ratowaniem tego, co jeszcze Wam po komunie zostało, bo niemal wszystko zaprzepaściliście (Stocznia Remontowej Gryfia, Stocznia im. Adolfa Warskiego, Stocznia Odra, Zakłady Przemysłu Odzieżowego Odra i Dana, Selfa, Fabryka Kabli Załom, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo...).
Koszalin nie chce być ofiarą Waszego radosnego gospodarowania…

Zobacz także

2013-03-11, godz. 08:59 Wieczorek: Nie chcemy odwołania Soski SLD nie chce dymisji zastępcy prezydenta miasta, Krzysztofa Soski. Jak powiedział w "Rozmowach pod krawatem" wiceszef partii w regionie, Dariusz Wieczorek, ubiegłotygodniowe publikacje szczecińskich mediów na ten temat to prowokacja. » więcej 2013-03-08, godz. 10:02 "Premier powinien wziąć się za poważną robotę" Jeżeli premier wyjedzie Tuskobusem, "Solidarność" będzie za nim jeździć - zapowiedział w "Rozmowach pod krawatem" szef NSZZ, Piotr Duda. Przedstawiciel związkowców skrytykował pomysł Donalda Tuska. » więcej 2013-03-08, godz. 09:03 Szef "Solidarności" komentuje blokadę mównicy Uniemożliwienie profesorowi Piotrowi Glińskiemu wystąpienia w Sejmie jest przejawem arogancji Platformy Obywatelskiej - mówił w "Rozmowach pod krawatem" przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda. » więcej 2013-03-07, godz. 08:58 Soska o "trójce": Decyzja była ściśle analizowana Za każdą decyzją w sprawie systemu edukacji w Szczecinie kryją się statystyki i skomplikowane wyliczenia - mówił w "Rozmowach pod krawatem" zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Soska. » więcej 2013-03-06, godz. 08:58 Radny o urzędzie: Warto było pewne rzeczy zmienić [WIDEO] Marek Duklanowski pozytywnie odbiera zmiany w szczecińskim magistracie. Radny Prawa i Sprawiedliwości powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że odwołanie szefa inwestycji miejskich, Pawła Sikorskiego, było dobrą decyzją. » więcej 2013-03-05, godz. 09:05 Europoseł o eurofunduszach: Były jak tort [WIDEO] Podział tortu był widowiskowy, ale zaraz potem go zjedzono - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Bogusław Liberadzki. Europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej odniósł się w ten sposób do rozdziału funduszy w nowej perspektywie unij… » więcej 2013-03-04, godz. 10:02 Palikot o stoczni: To już nie wróci [WIDEO] Janusz Palikot nie wierzy w reaktywację Stoczni Szczecińskiej. Hasła o jej odbudowie to populistyczne slogany - ocenił polityk w "Rozmowach pod krawatem". » więcej 2013-03-04, godz. 08:57 Janusz Palikot ocenia posła swojej formacji [WIDEO] Andrzej Piątak "utalentowany organizacyjnie, ale nieutalentowany medialnie" - tak o pośle Ruchu Palikota ze Szczecina mówi szef formacji - Janusz Palikot. W "Rozmowach pod krawatem" polityk pochwalił parlamentarzystę za tworzenie struktur… » więcej 2013-03-01, godz. 10:00 Radny SLD: Wyklętym należy się szacunek Mamy trudną historię, a nasza wspólna przeszłość nadal wzbudza emocje. Tak też jest z żołnierzami wyklętymi - przyznał w "Rozmowach pod krawatem" Piotr Kęsik z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. » więcej 2013-03-01, godz. 09:08 SLD wie skąd wziąć pieniądze na in vitro 200 tysięcy złotych na dofinansowanie zabiegów in vitro w Szczecinie można zabrać z programu, który nie będzie realizowany przez miasto - powiedział w "Rozmowach pod krawatem" radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Piotr Kęsik. » więcej 2013-02-28, godz. 09:57 Europoseł: Wykorzystują stocznię do rozgrywek Upadła Stocznia Szczecińska stała się narzędziem walki politycznej w Platformie Obywatelskiej - uważa Marek Gróbarczyk. Europoseł PiS skomentował w "Rozmowach pod krawatem" różnicę zdań w PO w sprawie komunalizacji terenów po… » więcej 2013-02-28, godz. 08:58 Gróbarczyk komentuje zapowiadane eurofundusze Zapowiedzi o wysokości dopłat unijnych dla Zachodniopomorskiego trzeba traktować z przymrużeniem oka - uważa europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób Marek Gróbarczyk skomentował w "Rozmowach pod krawatem" informacje "Gazety… » więcej 2013-02-27, godz. 10:12 Litwiński: Szczecin zasługuje na wsparcie Ponad 1,2 mld euro otrzyma województwo zachodniopomorskie z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020. Arkadiusz Litwiński, poseł Platformy Obywatelskiej zna sposoby na pozyskanie kolejnych milionów. » więcej 2013-02-27, godz. 09:18 Litwiński ma pretensje do radnego PO Arkadiusz Litwiński jest zadowolony z przyjęcia uchwały o dofinansowaniu zabiegów in vitro z kasy Szczecina. » więcej 2013-02-26, godz. 09:07 Poseł mówi, dlaczego nie słyszeliśmy go pół roku Poseł Ruchu Palikota nie przyjmował zaproszeń do naszych audycji, bo chciał dać możliwość wystąpienia innym politykom. Tak Andrzej Piątak, jedyny parlamentarzysta tej partii w okręgu szczecińskim, tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem"… » więcej
210211212213214215216