Miarą naszego człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych, nienarodzonych dzieci - mówił w "Rozmowie pod krawatem" ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji "Małych Stópek".
- Padają pytania o naszą cywilizację, nasze społeczeństwo, o nasze traktowanie nienarodzonych i to, czy je traktujemy przedmiotowo czy podmiotowo. Z jednej strony mówimy tyle o godności człowieka, tak pięknie przedstawiamy osoby z zespołem Downa, ale przed narodzeniem je zabijamy. 80 procent przypadków dotyczy właśnie uśmiercania dzieci z zespołem Downa - stwierdził ks. Kancelarczyk.
Ks. Kancelarczyk zwrócił uwagę, że środowiska feministyczne akcentują szczególnie dramatyczne przypadki ciąży w wyniku gwałtu. Przywołał jednak statystyki z 2014 roku, gdy dokonano dwóch aborcji po gwałtach.
W rozmowie poruszono też kwestię karania kobiet. Zdaniem współorganizatora "Marszów dla życia", o ile w niektórych przypadkach można mówić o "opresjach", tak pomysł karania kobiet za aborcję jest "karygodny".
- Kobieta, która idzie w stronę aborcji w tym momencie jest już ofiarą, bo jest opuszczona, zdradzona, zaszczuta przez otoczenie czy też sytuację w której się znalazła. Często pięknie mówimy o stanie błogosławionym, ale ona czuje, że jest w stanie przekleństwa. Dlatego ciąża to wysiłek. A gdzie mężczyzna? Nawet jak siedzi cicho, jeżeli się nie przyznaje, to jest współwinny ten sytuacji - stwierdził ksiądz.
Projekt zaostrzenia ustawy zgłosiła Fundacja "Pro - prawo do życia". Jak zapewniła w poniedziałek w Szczecinie premier Beata Szydło, rząd nie będzie się zajmował tą sprawą, obywatelski dokument trafi bezpośrednio do Sejmu. Przy czym, wielu posłów PiS - w tym Szydło - publicznie przyznawało, że jest przeciwko aborcji.
Organizator "Marszów dla życia" w studiu Radia Szczecin zapewniał, że jest daleki od polityki i "kombinacji", a ludzi po prostu nie można zabijać.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Sofistyka. Ciężko rozmawiać logicznie z ludźmi, którzy ponad wiedzę naukową przedkładają religię i wiarę.
Naukowiec się znalazł. Jaka to wiedza naukowa pozwala zabijać nienarodzone dzieci np. z zespołem downa?
Nierozróżnianie pojęć "płód" i "dziecko" świadczy o braku elementarnej wiedzy.
Bezwzględne skazywanie ludzi na życie w nieuniknionym bólu - jest barbarzyństwem.
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, by ten z niej korzystał. Zakładał więc, że człek będzie działał może i źle, za co On go osądzi. Ale posłał im nauczycieli, by nauczali jak postępować.
Nauczycieli, a nie NADZORCÓW, którzy narzucając swoje poglądy czynią z ludzi narzędzia bezwolne. Niewolników, rabie słuchaczu.
Zobacz także
2016-09-19, godz. 10:56
Europoseł SLD ze Szczecina krytykuje partyjną koleżankę
Według Joanny Senyszyn tragedia smoleńska "okazała się najkorzystniejszym finansowo wydarzeniem w życiu".
» więcej
2016-09-19, godz. 09:31
Bogusław Liberadzki: W pewnym momencie trzeba powiedzieć "starczy" [WIDEO]
Europoseł SLD Bogusław Liberadzki tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem" dlaczego poparł krytyczną rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.
» więcej
2016-09-16, godz. 11:31
Radny PiS: W mniejszych grupach pracuje się efektywniej
Marek Duklanowski w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśnił sens spotkania nowego wojewody zachodniopomorskiego tylko z jednym klubem radnych.
» więcej
2016-09-15, godz. 10:19
Krzysztof Kozłowski: Spór jest istotą demokracji [WIDEO]
Odczarujmy spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. To nie jest sytuacja nadzwyczajna - tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem" zachodniopomorski wojewoda.
» więcej
2016-09-15, godz. 09:17
Nowy wojewoda: Nie będę bał się dzwonić do Warszawy [WIDEO]
Pierwsze rozmowy z rządem w sprawie regionu to dokończenie trasy S3 i droga do terminala kontenerowego - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Krzysztof Kozłowski, nowy zachodniopomorski wojewoda.
» więcej
2016-09-14, godz. 12:52
Poseł ze Szczecina: Nie mówmy źle o Polsce na zewnątrz
Sylwester Chruszcz w "Rozmowach pod krawatem" skomentował debatę Parlamentu Europejskiego o stanie demokracji w naszym kraju.
» więcej
2016-09-13, godz. 09:26
Piotr Misiło: Zlikwidujmy Kartę Nauczyciela w obecnym kształcie
Konkrety, dziesiątki konkretów - tak o przyjętym podczas weekendu programie partii Nowoczesna mówił poseł ugrupowania ze Szczecina.
» więcej
2016-09-12, godz. 12:33
Grzegorz Schetyna: Kandydat na prezydenta Szczecina może być spoza Platformy Obywatelskiej
W lokalnych mediach chęć zmierzenia się z Piotrem Krzystkiem wyraził niedawno poseł PO Sławomir Nitras. Były doradca premier Ewy Kopacz nie jest jednak faworytem szefa partii i przewodniczącego zachodniopomorskiej PO Stanisława G…
» więcej
2016-09-12, godz. 10:47
Schetyna o "Smoleńsku": Film mógł połączyć Polaków
Stał się narzędziem propagandy politycznej - tak o "Smoleńsku" Antoniego Krauzego mówił w "Rozmowie pod Krawatem" szef PO.
» więcej
2016-09-09, godz. 11:04
Mroczek: Nowy stadion to duża zasługa Radia Szczecin
Ostateczna wersja stadionu piłkarskiego w mieście to duża zasługa Radia Szczecin - powiedział Jarosław Mroczek.
» więcej
2016-09-09, godz. 09:21
Wspaniały gest Pogoni. Wspierają chorego bramkarza mimo że nie gra [WIDEO]
Mimo tego, że z powodu choroby jest wykluczony z gry, klub nie zamierza go opuścić i będzie mu pomagał - tak o młodzieżowym bramkarzu Pogoni Szczecin, Krystianie Rudnickim mówi prezes piłkarskiego klubu.
» więcej
2016-09-08, godz. 14:43
"Utworzenie Środkowopomorskiego nie jest priorytetem"
Tak minister MSWiA Mariusz Błaszczak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd - mimo zapowiedzi - nie inicjuje dyskusji na ten temat.
» więcej
2016-09-08, godz. 09:10
Szef MSWiA broni szczecińskiego policjanta [WIDEO]
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak staje w obronie policjanta ze Szczecina, który śmiertelnie postrzelił kierowcę.
» więcej
2016-09-07, godz. 12:28
Sawczenko: Trzeba wypowiedzieć wojnę [WIDEO]
Ukraina i Rosja muszą zacząć rozmawiać, przede wszystkim o wymianie jeńców wojennych - mówi w rozmowie z Radiem Szczecin Nadia Sawczenko.
» więcej
2016-09-07, godz. 11:00
Sawczenko: Na naszych kłótniach o historię korzysta tylko Rosja
- Spory ukraińsko-polskie służą Rosji - przekonywała w "Rozmowie pod krawatem" Nadia Sawczenko.
» więcej