- Nie ma możliwości, by w Szczecinie były budowane promy - tak rządowe plany w "Rozmowie pod Krawatem" komentował Rafał Zahorski, działacz Nowoczesnej i były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin.
- Nie ma żadnej możliwości wybudowania w Szczecinie ani jednego promu w takich klasach, jakie są potrzebne armatorom żeglugi promowej. Mówię np. o PŻB. Trzeba zainwestować ogromne pieniądze w tereny postoczniowe, bo pamiętajmy, że technologicznie ten teren zatrzymał się 15 lat temu. Trzeba ponownie zdobyć know-how, bo z tego co pamiętam, to ostatnie promy budowano w Szczecinie w latach 70 - tłumaczy Zahorski.
W lipcu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedzieli, że na terenach byłej stoczni szczecińskiej będą budowane promy. Pierwszy - dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jego budowa ma się zacząć w przyszłym roku.
W nawiązaniu do materiału otrzymaliśmy oświadczenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (zachowano oryginalną pisownię):
"Nie jest prawdą stwierdzenie, że składniki majątku stanowiące kiedyś majątek Stoczni Szczecińskiej, a obecnie będące własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie nie były modernizowane i unowocześniane technologicznie od 15 lat, a także nie jest prawdą, że aktualny właściciel nie dysponuje technologią oraz know-how pozwalającymi na rozpoczęcie inwestycji związanych z budową promów. Dawne tereny postoczniowe od 2014 r. są stale wykorzystywane przez przedsiębiorców związanych z przemysłem morskim oraz przechodzą sukcesywną modernizację na potrzeby nowoczesnego przemysłu stoczniowego. Powyższa infrastruktura oraz zasoby ludzkie podmiotów działających na terenie SPP Sp. z o.o. z całą pewnością pozwalają na wybudowanie nowoczesnych promów i innych jednostek" - podpisano Marek Bączkowski, wiceprezes zarządu Szczeciński Park Przemysłowy.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Facet jest jak widać totalnym ignorantem. Jednostki serii B-201 były produkowane w stoczni do samego końca (m/v"PLYCA"), ponadto w biurze projektowym był gotowy projekt jednostek serii B-206 dla PŻB.
Kogo Radio Szczecin zaprasza do studia ? Nowoczesna ? Przecież to byłe PO. Oni rządzili tak, że teraz stocznia musi się podnosić z upadłości. Może zapytać się specjalisty, byłego pracownika stoczni ? Podoba mi się komentarz Darka, bo widać, że on ma wiedzę na ten temat, a nie jakiś p. Zachorski. Pracowników Radia pytam czy zależy im na rozwoju stoczni, Szczecina, nowych miejscach pracy, czy na degradacji naszego miasta ? Ponawiam prośbę. Zapraszajcie do studia mądrych i doświadczonych ludzi , byłych pracowników stoczni, budowniczych, konstruktorów z biura i wtedy dowiecie się konkretów. Ten tekst i wypowiedź gościa to żenada. Pozdrawiam.
Gwoli uzupełnienia, dlaczego się nic nie mówi o odszkodowaniu jakie musiano zapłacić dla DFDS za zerwanie kontraktu na jednostki z serii B-201 i o tym że podobne promy dla DFDS zrobiła potem stocznia P+S Werthafen w Straslundzie.
Zobacz także
2017-05-12, godz. 09:19
Adam Opatowicz: nadchodzi rozbudowa Teatru Polskiego [WIDEO]
Co z planami rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie? Decydujący jest przyszły rok - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Adam Opatowicz. Przez kolejne 5 lat to on będzie kierował placówką. Jak zauważył, teatr potrzebuje pilnie…
» więcej
2017-05-11, godz. 09:18
SLD: kondycja dobra, sondaże zbędne, robota polityczna
Nie żyjemy sondażami, robimy swoją robotę - tak o kondycji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Rozmowie pod krawatem mówił szef partii w Szczecinie, Dawid Krystek.
» więcej
2017-05-10, godz. 10:34
Minister do marszałka: Olgierdzie drogi, zajmij się sprawami województwa
Zachodniopomorski marszałek krytykuje polskiego prezydenta, jego minister odpowiada: - Zajmij się, Olgierdzie drogi, aferami w podległych instytucjach, a nie wcielaj się jednoosobowo w rolę Trybunału Konstytucyjnego - mówił w Rozmowie…
» więcej
2017-05-10, godz. 09:16
Paweł Mucha: hipokryzja opozycji w sprawie referendum konstytucyjnego
Skrajna hipokryzja - tak o krytycznych wypowiedziach opozycji o pomyśle referendum konstytucyjnego mówił w Radiu Szczecin Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.
» więcej
2017-05-09, godz. 09:14
Senator PO: Szczecin, stocznia, propaganda
Odróżnijmy biznes stoczniowy od działań propagandowych - tak senator Tomasz Grodzki z PO ocenia działania rządu PiS w sprawie rewitalizacji tego przemysłu w Szczecinie. Polityk w Rozmowie pod krawatem sceptycznie oceniał rządowe plany…
» więcej
2017-05-08, godz. 10:21
Spory o frekwencję i brak kultury politycznej
To był przemarsz "ku władzy", a nie "marsz wolności" - tak, zorganizowaną w Warszawie demonstrację opozycji, oceniał w Radiu Szczecin politolog Maciej Drzonek. W sobotniej manifestacji, według szacunków policji, uczestniczyło około…
» więcej
2017-05-08, godz. 09:44
Dr Maciej Drzonek: wypowiedzi Macrona o Polsce to retoryka kampanii wyborczej
Politolog o wyborach we Francji i wypowiedziach zwycięzcy à propos Polski: - Mam nadzieję, że to była tylko retoryka ostrej kampanii wyborczej - stwierdził w Radiu Szczecin dr Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2017-05-05, godz. 11:22
Prof. Inga Iwasiów krytycznie o poziomie matur i wiedzy maturzystów
Nie na czasie, oderwane od czytelniczego doświadczenia i banalne - tak o tegorocznych pytaniach na maturze z języka polskiego mówi ekspert w dziedzinie literatury, pisarka i profesor Uniwersytetu Szczecińskiego - Inga Iwasiów.
» więcej
2017-05-04, godz. 09:23
Oryginał Konstytucji 3 Maja w Szczecinie efektem wspólnego zaangażowania [WIDEO]
To było niezwykłe wydarzenie w historii Pomorza Zachodniego - tak o trwającej kilkanaście dni wystawie, podczas której w Urzędzie Wojewódzkim prezentowano oryginał Konstytucji 3 Maja mówił Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodni…
» więcej
2017-04-28, godz. 09:12
Niemcy doceniają Polaków, przełamane stereotypy
Stereotypy o Polakach i Polsce zostały już w Niemczech dawno przełamane - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech, Anna Wawrzyszko. Jak tłumaczyła w Rozmowie pod krawatem obraz Polaka, który zajmuje się kradzieżą samochodów…
» więcej
2017-04-27, godz. 10:25
Dr Ossowski w odpowiedzi na krytykę zw. z identyfikacją ofiar totalitaryzmów
- Za wolno i za drogo? - to nieprawdziwe zarzuty: tak mówił w Radiu Szczecin szef Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie, Andrzej Ossowski. Komentował w ten sposób pytanie o konflikt z wiceprezesem IPN, Krzysztofem…
» więcej
2017-04-27, godz. 09:18
Polityka historyczna Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
W województwie zachodniopomorskim jest jeszcze wiele do odkrycia, wiele ofiar II wojny światowej i czasów tuż po wojnie wymaga upamiętnienia - mówił w Rozmowie pod krawatem dr Andrzej Ossowski mianowany przewodniczącym Komitetu Ochrony…
» więcej
2017-04-26, godz. 10:18
Zbiór zastrzeżony IPN coraz mniej atrakcyjny
Z tej chmury spadnie prędzej mały deszczyk niż ulewa - prof. Antoni Dudek tak opisywał efekt, jaki - jego zdaniem - wywoła odtajnienie wszystkich akt tzw. zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej.
» więcej
2017-04-26, godz. 09:29
Prof. Dudek o 72. rocznicy zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną
Do tej daty trzeba podchodzić racjonalnie, jako do wydarzenia, które miało swoje dobre i złe strony - mówił historyk, prof. Antoni Dudek w 72. rocznicę zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną w 1945 roku.
» więcej
2017-04-25, godz. 10:07
Miejska spec-spółka pomysłem prezydenta na realizacje inwestycji
Intencje są dobre, ale będziemy dopytywać o szczegóły i to zadecyduje o wyniku głosowania - mówiła we wtorek Urszula Pańka pytana o poparcie jej klubu (PO) dla pomysłu prezydenta Szczecina. Zaproponował on powołanie specjalnej…
» więcej