- Nie ma możliwości, by w Szczecinie były budowane promy - tak rządowe plany w "Rozmowie pod Krawatem" komentował Rafał Zahorski, działacz Nowoczesnej i były przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin.
- Nie ma żadnej możliwości wybudowania w Szczecinie ani jednego promu w takich klasach, jakie są potrzebne armatorom żeglugi promowej. Mówię np. o PŻB. Trzeba zainwestować ogromne pieniądze w tereny postoczniowe, bo pamiętajmy, że technologicznie ten teren zatrzymał się 15 lat temu. Trzeba ponownie zdobyć know-how, bo z tego co pamiętam, to ostatnie promy budowano w Szczecinie w latach 70 - tłumaczy Zahorski.
W lipcu wicepremier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedzieli, że na terenach byłej stoczni szczecińskiej będą budowane promy. Pierwszy - dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jego budowa ma się zacząć w przyszłym roku.
W nawiązaniu do materiału otrzymaliśmy oświadczenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (zachowano oryginalną pisownię):
"Nie jest prawdą stwierdzenie, że składniki majątku stanowiące kiedyś majątek Stoczni Szczecińskiej, a obecnie będące własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie nie były modernizowane i unowocześniane technologicznie od 15 lat, a także nie jest prawdą, że aktualny właściciel nie dysponuje technologią oraz know-how pozwalającymi na rozpoczęcie inwestycji związanych z budową promów. Dawne tereny postoczniowe od 2014 r. są stale wykorzystywane przez przedsiębiorców związanych z przemysłem morskim oraz przechodzą sukcesywną modernizację na potrzeby nowoczesnego przemysłu stoczniowego. Powyższa infrastruktura oraz zasoby ludzkie podmiotów działających na terenie SPP Sp. z o.o. z całą pewnością pozwalają na wybudowanie nowoczesnych promów i innych jednostek" - podpisano Marek Bączkowski, wiceprezes zarządu Szczeciński Park Przemysłowy.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Facet jest jak widać totalnym ignorantem. Jednostki serii B-201 były produkowane w stoczni do samego końca (m/v"PLYCA"), ponadto w biurze projektowym był gotowy projekt jednostek serii B-206 dla PŻB.
Kogo Radio Szczecin zaprasza do studia ? Nowoczesna ? Przecież to byłe PO. Oni rządzili tak, że teraz stocznia musi się podnosić z upadłości. Może zapytać się specjalisty, byłego pracownika stoczni ? Podoba mi się komentarz Darka, bo widać, że on ma wiedzę na ten temat, a nie jakiś p. Zachorski. Pracowników Radia pytam czy zależy im na rozwoju stoczni, Szczecina, nowych miejscach pracy, czy na degradacji naszego miasta ? Ponawiam prośbę. Zapraszajcie do studia mądrych i doświadczonych ludzi , byłych pracowników stoczni, budowniczych, konstruktorów z biura i wtedy dowiecie się konkretów. Ten tekst i wypowiedź gościa to żenada. Pozdrawiam.
Gwoli uzupełnienia, dlaczego się nic nie mówi o odszkodowaniu jakie musiano zapłacić dla DFDS za zerwanie kontraktu na jednostki z serii B-201 i o tym że podobne promy dla DFDS zrobiła potem stocznia P+S Werthafen w Straslundzie.
Zobacz także
2017-01-27, godz. 10:46
Co dalej z Frygą? Kulpa: Myślę, że miasto otrzyma odszkodowanie [WIDEO]
- Myślę, że miasto dostanie odszkodowanie za Frygę - tak mówi dyrektor Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Fragmenty rzeźby, która miesiąc temu zniknęła z pl. Zamenhofa w centrum miasta, badają sądowi biegli.
» więcej
2017-01-27, godz. 09:10
Dyrektor 13 Muz: Nie boję się i pracuję [WIDEO]
Nie boję się i pracuję - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. W ten sposób Waldemar Kulpa skomentował działania komisji rewizyjnej rady miasta, która sprawdzi zasadność jego wyboru na stanowisko…
» więcej
2017-01-26, godz. 10:42
Prezes Żeglugi Szczecińskiej: Będzie monitoring na bulwarach [WIDEO]
Na wandali nie znajdziemy ochroniarza - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prezes miejskiej spółki Żegluga Szczecińska. To on zarządza nadodrzańskimi bulwarami w Szczecinie. Regularnie dochodzi tam do aktów wandalizmu, np. urządzeń…
» więcej
2017-01-26, godz. 09:22
Marina z błędami. Prezes Żeglugi Szczecińskiej zabiera głos [WIDEO]
Od samego początku zgłaszaliśmy uwagi co do stanu mariny na Wyspie Grodzkiej, na pewno popełniono błędy, na różnych etapach inwestycji - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" prezes miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Ireneusz…
» więcej
2017-01-25, godz. 11:27
Polityk .N: Stocznia musi mieć pakiet zamówień, by dobrze funkcjonować [WIDEO]
Stocznia musi mieć cały pakiet zamówień, żeby dobrze funkcjonować - tak obietnice rządu dot. reaktywacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie oceniał działacz .Nowoczesnej Tomasz Szybowski.
» więcej
2017-01-25, godz. 09:10
Działacz .Nowoczesnej o mediach i sprawie Petru-Schmidt: Wchodzenie z butami w czyjeś życie [WIDEO]
"Bolszewickie metody" oraz "wchodzenie z butami w czyjeś życie" - tak działacz .Nowoczesnej Tomasz Szybowski ocenia podawane przez media informacje o podróżach po Polsce za publiczne pieniądze Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.
» więcej
2017-01-24, godz. 09:07
Jakie wyzwania przed stocznią? Wicepremier zabiera głos [WIDEO]
Zapewnienie zamówień na statki oraz "odwrócenie patologii" ostatnich lat to najważniejsze wyzwania stojące przed Stocznią Szczecińską - uważa wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
» więcej
2017-01-23, godz. 11:54
SPP pod nowym szyldem. Minister: Na pewno powróci "Stocznia Szczecińska"
Szczeciński Park Przemysłowy, przejęty przez Fundusz Inwestycyjny Mars, będzie działał pod zmienionym szyldem - zapowiada minister gospodarki morskiej. Odbudowywany zakład ma wrócić do nazwy "Stocznia Szczecińska".
» więcej
2017-01-23, godz. 09:07
Gróbarczyk: Stocznia Szczecińska wraca do Szczecina [WIDEO]
Stocznia Szczecińska wraca do Szczecina - oświadcza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
» więcej
2017-01-20, godz. 12:04
Prof. Śpiewak na temat ONR-u: To organizacja faszystowska [WIDEO]
Przerażająca jest "nadobecność w sferze publicznej organizacji narodowo-radykalnej" - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
» więcej
2017-01-20, godz. 09:48
Prof. Śpiewak: Władza nie reaguje na przejawy nienawiści rasowej [WIDEO]
Z jednej strony polski rząd jest jednym z najwierniejszych sojuszników Izraela, z drugiej - nie reaguje na przejawy nienawiści do Żydów - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego…
» więcej
2017-01-19, godz. 13:08
Wiceprzewodniczący SLD: W sondażach systematycznie rośniemy
W sondażach systematycznie rośniemy - wolno, bo wolno, ale jednak, SLD się konsoliduje: tak o sytuacji w Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówi jeden z wiceprzewodniczących ugrupowania, szczeciński europoseł Bogusław Liberadzki.
» więcej
2017-01-19, godz. 11:30
Liberadzki o szansach Tuska: Może stracić stanowisko
Szanse Donalda Tuska na drugą kadencję Przewodniczącego Rady Europejskiej nie wzrosły - ocenił w czwartek w Radiu Szczecin nowy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki.
» więcej
2017-01-19, godz. 09:05
Liberadzki: Ostrzegałbym przed tworzeniem w Unii państw lepszych i gorszych
W Parlamencie Europejskim wciąż brakuje pełnego zrozumienia sytuacji w państwach członkowskich - przyznał w czwartek w Radiu Szczecin nowy wiceprzewodniczący Parlamentu Bogusław Liberadzki.
» więcej
2017-01-18, godz. 12:06
"Tusk może odegrać ważną rolę w polskiej polityce"
Donald Tusk może jeszcze odegrać ważną rolę w krajowej polityce, gdy mówimy o zjednoczonej opozycji, a walki o przywództwo w partii nie będzie - stwierdził w środę w Radiu Szczecin poseł Platformy Obywatelskiej Antoni Mężyd…
» więcej