Maciej Kopeć, były kurator zachodniopomorskiej oświaty w "Rozmowach pod krawatem" zwrócił uwagę, że większość protestów przeciwko reformie i likwidacji gimnazjów to działanie polityczne opozycji, a niewiele osób mówi o konkretach.
- Samorządy otrzymają kilkaset milionów złotych na dostosowanie szkół, dodatkowo ponad 400 milionów, by wypłacić rewaloryzację płac. Za to zmiana naliczania subwencji dotacji związana z sześciolatkiem - to 1,4 mld zł. Tam, gdzie faktycznie przeprowadzono analizy, to liczba oddziałów, a co za tym idzie liczba etatów nauczycielskich, będzie ulegała zwiększeniu - podkreślił Maciej Kopeć.
Wiceminister pytany o manifestacje Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego wyliczenia - według których pracę straci 100 tys. pedagogów - odpowiedział, że oparto je na założeniu, że gdy rząd zlikwiduje gimnazja, zwolni wszystkich nauczycieli, co według ministra na pewno się nie stanie, bo etatów będzie więcej.
Wiceminister zapowiedział też, że nowe podstawy programowe i przepisy dotyczące reformy edukacji będą gotowe na pół roku przed ich wprowadzeniem.
- Na pewno nie powstaną później niż to było w czasie, gdy wprowadzano reformę ministra Mirosława Handkego czy wtedy, gdy reformę wprowadzała pani minister Katarzyna Hall. Wszystkie akty prawne w przypadku Handkego kończyły się w połowie lutego, a od 1 września wchodziła reforma - podkreślał Kopeć.
Gość "Rozmów pod krawatem" mówił też o zmianach w szkołach artystycznych czy sportowych, które kształcą w systemie 6 plus 6. W audycji "Radio Szczecin na Wieczór" zwracano uwagę, że w planowanej reformie jest luka: co zrobić z dzieckiem, które skończy sześcioletnią podstawówkę i zrezygnuje z kształcenia artystycznego?
- Należy im stworzyć możliwość dokończenia nauki w tej samej szkole - mówi Maciej Kopeć. - Stworzenie okresu przejściowego jest jednym z elementów naszej propozycji.
Ten okres miałby trwać 5 lat.
Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Kopciem
Zobacz także
2016-01-18, godz. 08:52
Rzepa: PSL jeszcze nie wypadło z gry [WIDEO]
Jarosław Rzepa, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie, w "Rozmowie pod Krawatem" zapewnił, że posłowie stronnictwa cały czas pracują i złożyli już kilka projektów ustaw.
» więcej
2016-01-15, godz. 09:08
Poseł PiS dyrektorem TVP Szczecin? Jest odpowiedź parlamentarzysty
Leszek Dobrzyński nie będzie dyrektorem Telewizji Szczecin - mówi sam zainteresowany.
» więcej
2016-01-14, godz. 10:08
Europoseł ostro o Merkel: Jest szkodnikiem UE
Kanclerz Niemiec "szkodnikiem Unii Europejskiej" - tak Bogusław Liberadzki, europoseł SLD z regionu komentuje postawę Angeli Merkel w sprawie uchodźców.
» więcej
2016-01-14, godz. 08:58
KE sprawdzi praworządność w Polsce. Liberadzki: Obłuda i podwójne standardy
Obłuda i podwójne standardy - tak europoseł SLD Bogusław Liberadzki określił postępowanie części polityków w europarlamencie w stosunku do Polski.
» więcej
2016-01-13, godz. 10:32
Ustawa o sześciolatkach. Soska: Dla części nauczycieli może być problem z pracą [WIDEO]
Ustawa o sześciolatkach to dla Szczecina "pewien problem" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" zastępca prezydenta Szczecina.
» więcej
2016-01-13, godz. 08:57
Projekt przebudowy stadionu później o kilka miesięcy [WIDEO]
Ostateczny projekt przebudowy stadionu Pogoni będzie gotowy później o prawie pół roku. Zastępca prezydenta Szczecina przyznał to w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2016-01-12, godz. 10:03
Nitras o kibicach Pogoni: Lepiej żeby nie prowadzili polityki [WIDEO]
Lepiej żeby kibice nie prowadzili polityki zagranicznej - tak poseł PO Sławomir Nitras skomentował w "Rozmowach pod krawatem" incydent w Berlinie.
» więcej
2016-01-12, godz. 09:03
Nitras krytykuje szefa MSZ: Wezwanie ambasadora obraźliwe
Polsce grozi marginalizacja w Unii Europejskiej - tak uważa poseł PO Sławomir Nitras. Jak przekonywał w "Rozmowach pod krawatem", do takich konsekwencji może doprowadzić podgrzewanie atmosfery wokół już napiętych relacji polsko-…
» więcej
2016-01-11, godz. 15:46
Projekt .Nowoczesnej: Publiczne dotacje dla partii ograniczone, a nie zniesione
Mówili o zniesieniu publicznych dotacji na partie, teraz chcą je ograniczyć. Projekt ustawy .Nowoczesnej zakłada, że jeśli wyborca wpłaci złotówkę, drugą dołoży państwo. Szczegóły ujawnił poseł ze Szczecina Piotr Misiło.
» więcej
2016-01-11, godz. 11:04
Misiło: Chyba nikt tak ciężko nie pracuje w parlamencie jak my
W tym tygodniu przedstawimy pierwsze projekty ustaw - zapowiedział w "Rozmowach pod krawatem" poseł .Nowoczesnej ze Szczecina Piotr Misiło.
» więcej
2016-01-11, godz. 09:01
.Nowoczesna poprze ustawę PiS-u?
Jeżeli PiS napisze dobrą ustawę stoczniową, .Nowoczesna ją poprze - tak zapewnił w poniedziałek szczeciński poseł tej partii. Piotr Misiło w "Rozmowach pod krawatem" obiecał "poparcie ustaw dobrych dla Zachodniopomorskiego".
» więcej
2016-01-08, godz. 09:56
Gróbarczyk: Niemcy są zainteresowani daleko idącą współpracą
Współpraca z niemieckim holdingiem, który będzie korzystać ze szczecińskich stoczni - taki możliwy scenariusz odbudowy przemysłu okrętowego nakreślił w "Rozmowach pod krawatem" nowy minister gospodarki morskiej i żeglugi śró…
» więcej
2016-01-07, godz. 10:56
Poseł PO: Nie zatrzymamy debaty o Polsce na forum UE
Lepiej by nie mówiło się o Polsce źle na arenie międzynarodowej - tak uważa poseł PO Arkadiusz Marchewka. Parlamentarzysta nie ma jednak nic przeciwko pikietom Komitetu Obrony Demokracji, organizowanym za granicą.
» więcej
2016-01-07, godz. 09:00
Marchewka: Mamy wspólny front z .Nowoczesną
Nie będzie wewnętrznych rozliczeń w Platformie Obywatelskiej po wyborze Grzegorza Schetyny na szefa partii - tak uważa szczeciński poseł PO Arkadiusz Marchewka.
» więcej
2016-01-05, godz. 09:02
Nowy wiceminister edukacji: Potrzebne są zmiany [ROZMOWA]
Potrzebne są zmiany - odbudowanie roli szkół zawodowych i liceów - tak o przyszłości systemu szkolnictwa w Polsce mówił w "Rozmowach pod krawatem" nowy wiceminister edukacji narodowej ze Szczecina. Maciej Kopeć zwracał uwagę, że…
» więcej