Maciej Kopeć, były kurator zachodniopomorskiej oświaty w "Rozmowach pod krawatem" zwrócił uwagę, że większość protestów przeciwko reformie i likwidacji gimnazjów to działanie polityczne opozycji, a niewiele osób mówi o konkretach.
- Samorządy otrzymają kilkaset milionów złotych na dostosowanie szkół, dodatkowo ponad 400 milionów, by wypłacić rewaloryzację płac. Za to zmiana naliczania subwencji dotacji związana z sześciolatkiem - to 1,4 mld zł. Tam, gdzie faktycznie przeprowadzono analizy, to liczba oddziałów, a co za tym idzie liczba etatów nauczycielskich, będzie ulegała zwiększeniu - podkreślił Maciej Kopeć.
Wiceminister pytany o manifestacje Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego wyliczenia - według których pracę straci 100 tys. pedagogów - odpowiedział, że oparto je na założeniu, że gdy rząd zlikwiduje gimnazja, zwolni wszystkich nauczycieli, co według ministra na pewno się nie stanie, bo etatów będzie więcej.
Wiceminister zapowiedział też, że nowe podstawy programowe i przepisy dotyczące reformy edukacji będą gotowe na pół roku przed ich wprowadzeniem.
- Na pewno nie powstaną później niż to było w czasie, gdy wprowadzano reformę ministra Mirosława Handkego czy wtedy, gdy reformę wprowadzała pani minister Katarzyna Hall. Wszystkie akty prawne w przypadku Handkego kończyły się w połowie lutego, a od 1 września wchodziła reforma - podkreślał Kopeć.
Gość "Rozmów pod krawatem" mówił też o zmianach w szkołach artystycznych czy sportowych, które kształcą w systemie 6 plus 6. W audycji "Radio Szczecin na Wieczór" zwracano uwagę, że w planowanej reformie jest luka: co zrobić z dzieckiem, które skończy sześcioletnią podstawówkę i zrezygnuje z kształcenia artystycznego?
- Należy im stworzyć możliwość dokończenia nauki w tej samej szkole - mówi Maciej Kopeć. - Stworzenie okresu przejściowego jest jednym z elementów naszej propozycji.
Ten okres miałby trwać 5 lat.
Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Kopciem
Zobacz także
2020-04-21, godz. 10:08
Michał Wypij: Zjednoczona Prawica monolitem
Nie ma zagrożenia dla Zjednoczonej Prawicy - zapewniał w "Rozmowie pod krawatem" polityk Porozumienia, Michał Wypij.
» więcej
2020-04-21, godz. 09:15
Rozmowy o zmianie konstytucji: Do kompromisu daleko
Do kompromisu daleko, ale w czasach kryzysu politycy koalicji rządzącej i opozycji powinni rozmawiać. Porozumienie podtrzymuje propozycję zmiany konstytucji i jednej, siedmioletniej kadencji prezydenta - mówił w "Rozmowach pod krawatem"…
» więcej
2020-04-20, godz. 12:18
Wiceprezydent Szczecina apeluje do rządu, na razie bez komentarza wojewody
Wojewoda na razie nie komentuje sprawy listu, jaki do rządu wysłał wiceprezydent Szczecina.
» więcej
2020-04-20, godz. 10:31
Koronawirus uderzył w ruch przygraniczny. A wiele osób z tego żyje...
Szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej mówi o dylematach czasu epidemii - Łukasz Tyszler w "Rozmowie pod krawatem" przyznał, że nie ma łatwej recepty na rozwiązanie problemów ludzi pracujących na pograniczu.
» więcej
2020-04-20, godz. 09:12
Tyszler o kampanii prezydenckiej kandydatki KO: Nie bardzo to wszystko śledzę
Mało kogo w ogóle interesuje kampania - tak szef klubu radnych miejskich Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszler odpowiadał na pytanie o poczynania kandydatki jego ugrupowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz jej sztabu.
» więcej
2020-04-16, godz. 12:15
Poseł PiS: Sejm musiał się zająć teraz m.in. ustawą dotyczącą aborcji
Sejm musiał teraz zająć się wniesioną przez obywateli ustawą dotyczącą aborcji, bo nie miał wyjścia, takie są procedury - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos.
» więcej
2020-04-16, godz. 09:07
Poseł PiS: część opozycji uważa, że "im jest gorzej, tym lepiej"
- Jednym głosem można chwalić działania ministra zdrowia, by jednocześnie twierdzić, że "zabiera się nam wolności obywatelskie" i w tym samym czasie domagać się stanu wyjątkowego, w którym władza faktycznie może wolności zabrać…
» więcej
2020-04-15, godz. 10:46
"Każdy z prezesów prowadzi swoją politykę w zakresie zatrudniania i współpracy"
Niewiele wie na ten temat; prosi, by pytać prezesa "Tramwaje Szczecińskie Spółka z o.o." - tak prezydent Szczecina, Piotr Krzystek odpowiadał na pytanie dotyczące podpisania przez lokalnego polityka umowy z miejską spółką.
» więcej
2020-04-15, godz. 09:10
Prezydent Szczecina: Strategia ministra Szumowskiego jest niezła
Utrzymać aktywność miasta, zadbać o działające w Szczecinie firmy i lokalną gospodarkę - tak o strategii urzędu w dobie pandemii koronawirusa mówił w środę prezydent Piotr Krzystek w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2020-04-14, godz. 09:09
Rząd przedstawi rekomendacje dot. warunków przeprowadzenia wyborów
To będzie kluczowy tydzień dla wyborów, zbliża się czas decyzji w tej sprawie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości, prof. Jacek Kurzępa.
» więcej
2020-04-09, godz. 10:43
Caritas w walce z epidemią
Caritas ma plany przeznaczenia 20 milionów złotych na pomoc w walce z epidemią.
» więcej
2020-04-09, godz. 09:18
"Zmieniła się forma, ale istota Wielkanocy pozostaje"
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik mówił w "Rozmowach pod krawatem", że obecnie rekordy biją transmisje mszy świętych, a internet to dobre miejsce, aby zamanifestować swoją wiarę.
» więcej
2020-04-08, godz. 10:23
Sochański zapytany o wybory korespondencyjne. Tak odpowiedział
W krajach demokratycznych funkcjonuje głosowanie korespondencyjne - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szczeciński prawnik Bartłomiej Sochański.
» więcej
2020-04-07, godz. 09:13
Lubczyk z PSL: wybory będą bezpiecznie, gdy sytuacja będzie ustabilizowana
Liczy na stan klęski żywiołowej, żeby "firmy mogły się odbudować" - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł PSL Radosław Lubczyk.
» więcej
2020-04-02, godz. 08:59
Posłanka Lewicy: To nie czas na polityczne wojny
Nie możemy dopuścić, żeby Sejm nie pracował. Gdyby do tego doszło, posłowie nie mieliby kontroli nad rządem - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.
» więcej