Maciej Kopeć, były kurator zachodniopomorskiej oświaty w "Rozmowach pod krawatem" zwrócił uwagę, że większość protestów przeciwko reformie i likwidacji gimnazjów to działanie polityczne opozycji, a niewiele osób mówi o konkretach.
- Samorządy otrzymają kilkaset milionów złotych na dostosowanie szkół, dodatkowo ponad 400 milionów, by wypłacić rewaloryzację płac. Za to zmiana naliczania subwencji dotacji związana z sześciolatkiem - to 1,4 mld zł. Tam, gdzie faktycznie przeprowadzono analizy, to liczba oddziałów, a co za tym idzie liczba etatów nauczycielskich, będzie ulegała zwiększeniu - podkreślił Maciej Kopeć.
Wiceminister pytany o manifestacje Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego wyliczenia - według których pracę straci 100 tys. pedagogów - odpowiedział, że oparto je na założeniu, że gdy rząd zlikwiduje gimnazja, zwolni wszystkich nauczycieli, co według ministra na pewno się nie stanie, bo etatów będzie więcej.
Wiceminister zapowiedział też, że nowe podstawy programowe i przepisy dotyczące reformy edukacji będą gotowe na pół roku przed ich wprowadzeniem.
- Na pewno nie powstaną później niż to było w czasie, gdy wprowadzano reformę ministra Mirosława Handkego czy wtedy, gdy reformę wprowadzała pani minister Katarzyna Hall. Wszystkie akty prawne w przypadku Handkego kończyły się w połowie lutego, a od 1 września wchodziła reforma - podkreślał Kopeć.
Gość "Rozmów pod krawatem" mówił też o zmianach w szkołach artystycznych czy sportowych, które kształcą w systemie 6 plus 6. W audycji "Radio Szczecin na Wieczór" zwracano uwagę, że w planowanej reformie jest luka: co zrobić z dzieckiem, które skończy sześcioletnią podstawówkę i zrezygnuje z kształcenia artystycznego?
- Należy im stworzyć możliwość dokończenia nauki w tej samej szkole - mówi Maciej Kopeć. - Stworzenie okresu przejściowego jest jednym z elementów naszej propozycji.
Ten okres miałby trwać 5 lat.
Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Kopciem
Zobacz także
2019-11-07, godz. 12:36
Poseł Konfederacji o TK: Był i będzie upolityczniony
Był i będzie upolityczniony - tak o Trybunale Konstytucyjnym mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.
» więcej
2019-11-07, godz. 09:23
Polityk Konfederacji: Donald Tusk okazał się kłamczuszkiem
Konfederacja pierwsza ogłosiła prawybory u siebie, bo ma wielu dobrych kandydatów. W odróżnieniu od Koalicji Obywatelskiej, gdzie taki pomysł wydaje się absurdalny, tam dobrych kandydatów nie ma - mówił w "Rozmowie pod krawatem"…
» więcej
2019-11-06, godz. 11:22
Pomnik Marszałka i deklaracja prezydenta Krzystka
Pomnik Piłsudskiego powinien być "darem społeczeństwa Szczecina" - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezydent Piotr Krzystek.
» więcej
2019-11-06, godz. 10:08
Przeciągające się prace przy inwestycjach. Jest odpowiedź prezydenta Szczecina
Wiele szczecińskich inwestycji miasto przygotowywało przez lata - tak prezydent Piotr Krzystek odpowiadał na pytanie o przeciągające się prace nad modernizacją placu Orła Białego czy centralnej, śródmiejskiej części alei Wojska…
» więcej
2019-11-06, godz. 09:19
Prezydent Szczecina: to politycy zbliżyli się do mnie
Jak zapewnia, nie wikła się w politykę - a to politycy "zbliżyli się do niego" - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
» więcej
2019-11-05, godz. 09:24
Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt nie budzą żadnych wątpliwości większości klubów
Projekt zmian ustawy o ochronie zwierząt nie budzi wątpliwości większości klubów, ale leży w zamrażalce, bo blokuje go lobby hodowców - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" posłanka PO Dorota Niedziela.
» więcej
2019-11-04, godz. 10:54
"Wierzę w drugą turę wyborów"
W wyborach prezydenckich wierzy w drugą turę i liczy w niej na zwycięską walkę popieranego przez całą opozycję kandydata. Zdaniem posła Grzegorza Napieralskiego tak można pokonać Andrzeja Dudę w przyszłym roku.
» więcej
2019-11-04, godz. 09:25
Napieralski: powinno powstać szerokie porozumienie
Postuluje "szerokie porozumienie", aby "w pozytywny sposób rywalizować z partią rządzącą" - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Grzegorz Napieralski, poseł elekt z listy Koalicji Obywatelskiej.
» więcej
2019-10-31, godz. 09:31
"Nasi bliscy odeszli do wieczności, ale miłość do nich nie umiera"
Modlitwa przy grobach bliskich i wiara w zmartwychwstanie daje nadzieję, pociechę i siłę - mówił w "Rozmowie pod krawatem" rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
» więcej
2019-10-30, godz. 10:02
"A panu nie proponował łapówki? Niech pan redaktor sobie nie żartuje"
Władzom Szczecina Sabri B. łapówek wręczać nie próbował - zapewniał w "Rozmowach pod krawatem" Dariusz Wieczorek. Polityk był wiceprezydentem Szczecina, gdy Turek był właścicielem Pogoni Szczecin.
» więcej
2019-10-30, godz. 09:24
Wieczorek: Wiosna i SLD chcą wspólnego klubu. Czekamy na partię Razem
Poseł SLD mówi o przyszłości Lewicy: - Gdy ludzie głosowali na nas, słyszeliśmy też: "bądźcie dalej razem" - stwierdził w "Rozmowie pod krawatem" Dariusz Wieczorek.
» więcej
2019-10-29, godz. 09:21
Pawłowicz: jestem zmęczona i obrzydł mi już ten hejt
Sejmu jej nie żal, bo jest zmęczona hejtem a i media wyrzucały jej, że jest "starą babą" - tak była już posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz odpowiadała na pytanie, dlaczego zrezygnowała ze startu w wyborach.
» więcej
2019-10-28, godz. 10:14
"Rozmowa pod krawatem": Senat, opozycja i moralność Kalego
Rozmowy w sprawie uzyskania przez Prawo i Sprawiedliwość większości w Senacie będą trwały przynajmniej do 12 listopada, do pierwszego posiedzenia tej izby - mówił w "Rozmowie pod krawatem" minister kancelarii prezydenta, Paweł M…
» więcej
2019-10-28, godz. 09:25
"Pamięć o dokonaniach Polaków przechodzi w Holandii z pokolenia na pokolenie"
Walczyli za Polskę, nieśli pomoc innym narodom i teraz wdzięczność dla naszych żołnierzy nie jest udawana - mówił w "Rozmowie pod krawatem" minister kancelarii prezydenta.
» więcej
2019-10-25, godz. 10:29
Rada Uczelni ZUT: swoi i kompetentni
Postawiliśmy na biznes - tak wybór Rady Uczelni uzasadnił rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
» więcej