Prezydent Piotr Krzystek wciągnął rady osiedla w polityczną walkę - oceniła we wtorek, w Rozmowie pod krawatem Urszula Pańka, radna miejska z PO. Jako przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, która nadzoruje wybory do tych samorządów, Urszula Pańka chce zmienić statuty rad osiedla, aby "działanie rad osiedla było jawne". Z drugiej strony część lokalnych radnych ocenia to jako "zemstę" za współpracę z prezydentem.
Zdaniem Urszuli Pańki to - niedoceniane wcześniej ciało - uwikłano w polityczne rozgrywki. Przypomina, że radni osiedli startowali z list komitetu prezydenta Krzystka i zostawali radnymi miejskimi.
- Tu nie ma co ukrywać, że ludzie, którzy są na listach pana prezydenta są umieszczani na billboardach, że ci, którzy są w tym stowarzyszeniu, otrzymują konkretne kwoty pieniędzy...
- Zatem część rad osiedlowych jest zapleczem politycznym pana prezydenta?! - dopytywał red. Przemysław Szymańczyk.
- Bez dwóch zdań, mówię to z pewnością! - potwierdziła Urszula Pańka.
- I na to są wydawanie publiczne pieniądze, pieniądze podatników?!
- Dokładnie. Te wszystkie wielkie billboardy z radnymi osiedlowymi, przewodniczącymi Rad Osiedli, którzy są członkami stowarzyszenia pana prezydenta, ale również startowali z list pana prezydenta i myślę, że pan prezydent tego nie ukrywa - argumentowała Urszula Pańka.
Punktu z propozycją nowego statutu rad osiedli nie ma w programie wtorkowej sesji szczecińskiej Rady Miasta. Prezydent ogłosił konsultacje społeczne, które mają potrwać do jesieni.
- Tu nie ma co ukrywać, że ludzie, którzy są na listach pana prezydenta są umieszczani na billboardach, że ci, którzy są w tym stowarzyszeniu, otrzymują konkretne kwoty pieniędzy...
- Zatem część rad osiedlowych jest zapleczem politycznym pana prezydenta?! - dopytywał red. Przemysław Szymańczyk.
- Bez dwóch zdań, mówię to z pewnością! - potwierdziła Urszula Pańka.
- I na to są wydawanie publiczne pieniądze, pieniądze podatników?!
- Dokładnie. Te wszystkie wielkie billboardy z radnymi osiedlowymi, przewodniczącymi Rad Osiedli, którzy są członkami stowarzyszenia pana prezydenta, ale również startowali z list pana prezydenta i myślę, że pan prezydent tego nie ukrywa - argumentowała Urszula Pańka.
Punktu z propozycją nowego statutu rad osiedli nie ma w programie wtorkowej sesji szczecińskiej Rady Miasta. Prezydent ogłosił konsultacje społeczne, które mają potrwać do jesieni.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Czy to nie jest trochę patologiczne, że środki finansowe na działania rad osiedli wydzielane są z budżetu miasta, nad którym debatują radni miejscy, niekiedy będący radnymi osiedlowymi? Bycie sędzią w swojej sprawie to działanie niestandardowe i nie do pomyślenia dla uczciwego mieszkańca Szczecina.
W jednym popieram Panią ... inwestycje to całkowity niewypał i totalne dno
Krzystka ,Nawet źle zbudowano filharmonię bo powinna stać w miejscu przełomów a nie przy policyjnej ścianie !!! prawie każda inwestycja do rozliczenia Krzystka przez CBA .
Ten medal ma niestety 2 strony. To co odstawiła Urszula Pańka na konsultacjach społecznych ws. statutów to jedna wielka farsa. Wszystkie uwagi mieszkańców wyrzucono do kosza, byleby tylko przepchnąć uchwałę na sesji. Polecam sobie przeczytać tutaj jak patologicznie się to wszystko odbywało. https://nasz-sbo.blogspot.com/2017/04/pozorowane-konsultacje-ws-statutow-rad.html
Uczestniczka konsultacji zadaje pytanie o uzasadnienie do zmian w ordynacji:
– Powiedziała pani, że został wniosek o to, żeby 1 Mieszkaniec miał prawo do oddania głosu na 1 kandydata – że to zostało przegłosowane przez komisję. I tego pani nie wyjaśniła, jakie były uzasadnienia, że taki wniosek ma sens.
Radna miejska i przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Urszula Pańka:
– Proszę panią. Na posiedzeniach nie tylko tej komisji każdy radny ma prawo zgłosić wniosek. I wniosek jest przegłosowywany przez członków danej komisji, każdej komisji rady miasta. BEZ UZASADNIENIA!
Uczestniczka konsultacji:
– No ale jak bez uzasadnienia? Ja tego w ogóle nie mogę pojąć. [...]
Linki do tych żenujących nagrań w dalszej części posta.
Podsumowanie tej farsy konsultacyjnej w skrócie wygląda tak – wszystkie uwagi Mieszkańców trafiły do kosza. Nic nie zostało uwzględnione, ani wyjaśnione, dlaczego radni przyjęli, bądź odrzucili daną uwagę. Podczas konsultacji nie wolno było zadawać żadnych pytań, prosić o uzasadnienie wprowadzanych przez radnych zmian. Sami radni miejscy także nie byli obecni na tych konsultacjach (dopiero na 2 spotkaniu przyszło ich 2, ale przyjęli oni tam rolę - swoją drogą dość aroganckich - „obserwatorów” a nie strony dialogu społecznego).
Po zakończeniu konsultacji, na posiedzeniach komisji radnym miejskim zależało wyłącznie na tym, aby uchwalić zmiany w ordynacji wyborczej. W uzasadnieniu do każdej z 37 uchwał stwierdzono nieprawdę, że:
Uwagi zgłoszone podczas konsultacji zostały rozpatrzone przez Komisję ds. Inicjatyw Społecznych oraz Miejską Komisję Wyborczą. [Podpisano]
Przewodnicząca Komisji ds. Inicjatyw Społecznych Małgorzata Gadomska
Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Urszula Pańka
Urszula Pańka na ostatnim posiedzeniu wprost stwierdziła, że opinii Mieszkańców i rad nie trzeba brać pod uwagę, bo zgłosiła je mniej niż połowa rad osiedli... Tak oto jak je rozpatrzono - wyrzuceniem ich do kosza.
Kolejna kwestia to fakt, że w wielkim pośpiechu i na siłę próbowano przepchnąć te 37 uchwał poza porządkiem obrad, tak aby nie pojawiły się one na stronach BIP rady miasta przed rozpoczęciem sesji w dniu 25 kwietnia 2016, uniemożliwiając radnym z opozycji, jak również samym Mieszkańcom zapoznanie się z tymi projektami przed ich uchwaleniem.
Zobacz także
2018-09-04, godz. 09:19
Polityczna bomba atomowa w "Rozmowach pod krawatem"
Wcielana w życie idea "politycznej bomby atomowej" - tak były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił o niemieckich pomysłach zacieśniania współpracy z Rosją w miejsce USA.
» więcej
2018-06-21, godz. 10:56
"Są w Brukseli środowiska bardzo niechętne polskiemu rządowi"
Wiceminister spraw zagranicznych o relacjach z Unią: - Problem polega na tym, że o ile polski rząd wykonuje pewne kroki w kierunku kompromisu, ze strony Komisji Europejskiej takich działań nie widać - mówił w czwartek w "Rozmowie pod…
» więcej
2018-06-21, godz. 09:36
Wiceszef MSZ: Coraz więcej państw przyjmuje polski punkt widzenia
Coraz więcej państw przyjmuje polski punkt widzenia na problem migracji w Europie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
» więcej
2018-06-20, godz. 11:20
"Chodzi o to, żeby wojsko polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt za dobrą cenę"
Minister obrony narodowej w "Rozmowie pod krawatem" mówi o postępie prac nad zakupem śmigłowców dla polskiej armii.
» więcej
2018-06-20, godz. 09:26
Szef MON o Saber Strike: Zdobyte doświadczenie zaprocentuje
Budowanie bezpieczeństwa narodowego przebiega zwykle kilkutorowo, a my te zadania realizujemy między innymi przez udział w manewrach Saber Strike - mówił w "Rozmowach pod krawatem" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
» więcej
2018-06-19, godz. 10:31
Polityk PiS-u o naciskach Brukseli w sprawie polskiego sądownictwa. "Budżet UE to straszak na Polskę"
Unia Europejska to gra interesów i temu ma służyć "dyscyplinowanie" Polski i straszenie sankcjami za rzekome "łamanie praworządności" - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.
» więcej
2018-06-19, godz. 09:18
Zmowa przeciwko Polsce? Hoc komentuje wypowiedź Trzaskowskiego
Zmowa przeciwko Polsce, sytuacja śmieszna i straszna, bo rozmawiamy o politycznym sabotażu - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" europoseł PiS Czesław Hoc.
» więcej
2018-06-18, godz. 12:47
Paweł Mucha nie wyklucza startu w wyborach, będzie konsultował z prezydentem
Szef klubu radnych PiS mówił o swoim kandydowaniu w jesiennych wyborach do sejmiku oraz to, czy będzie liderem listy. Pojawiają się takie propozycje ze strony Prawa i Sprawiedliwości - potwierdził w "Rozmowie pod krawatem" Paweł M…
» więcej
2018-06-18, godz. 10:21
Rok temu runął strop w Zamku. "To symbol nieudolności zarządu województwa"
Nie ma dostępu do dokumentów, wyjaśnianie przyczyn katastrofy trwa długo, a zawalenie się stropów na Zamku Książąt Pomorskich jest symbolem nieudolności obecnego zarządu województwa z PO i PSL - tak sytuację zabytku komentował…
» więcej
2018-06-18, godz. 09:20
Paweł Mucha o Andrzeju Dudzie: kontynuuje politykę prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Prezydentura Andrzeja Dudy to kontynuacja myśli politycznej Lecha Kaczyńskiego - podkreślał w "Rozmowie pod krawatem" zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.
» więcej
2018-06-15, godz. 09:13
Krytyka filmowa pozbawia niezależności, nie przynosi finansowej satysfakcji
- Praca krytyka filmowego jest bez sensu - tak właśnie mówi... krytyk filmowy! Tomasz Raczek był gościem piątkowej "Rozmowy pod krawatem" i tłumaczył, że po pierwsze ten zawód pozbawia niezależności, a po drugie: nie można się…
» więcej
2018-06-14, godz. 10:30
Zdrowy rozsądek przy RODO, czyli nie skupiajmy się na cmentarzu, ale na klientach
Przy stosowaniu się do przepisów RODO potrzebny jest - po prostu - zdrowy rozsądek - mówił w środę w Radiu Szczecin minister cyfryzacji Marek Zagórski.
» więcej
2018-06-14, godz. 09:28
Rewolucja w dowodach ułatwi nam urzędowe życie? Minister zdradza szczegóły
Wirtualna teczka na dokumenty i m-tożsamość, czyli elektroniczny odpowiednik dowodu osobistego. - Sejm już nad tym pracuje - mówił w "Rozmowach pod krawatem" minister cyfryzacji Marek Zagórski.
» więcej
2018-06-13, godz. 12:21
Jurek: Nie mieści mi się w głowie, żeby Polak nie uszanował Polaka [WIDEO]
Nie rozumiem, dlaczego doraźne cele polityczne pewnych ugrupowań powodują taką nienawiść w narodzie - mówił w środę w "Rozmowach pod krawatem" Mieczysław Jurek. Szef zachodniopomorskiej Solidarności odniósł się w ten sposób…
» więcej
2018-06-13, godz. 10:23
Kogo poprze Solidarność w wyborach na prezydenta Szczecina?
Na pewno spotkamy się z Bartłomiejem Sochańskim, a co do innych osób będziemy się zastanawiać - tak przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego poparcia związku dla jednego z kandydatów…
» więcej