Senat przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę i wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
- Myślę, że decyzja ma charakter polityczny. Jak mówiliśmy wcześniej: seks w polskiej rzeczywistości od lat jest kategorią upublicznioną. Tabletka antykoncepcyjna "po" weszła bez recepty chyba dwa lata temu, więc poprzedni rząd też długo czekał. Wycofanie tej pigułki w jakimś stopniu uwstecznia - zauważył prof. Izdebski.
Zbigniew Izdebski dodał, że nieprawdą jest to, iż tabletka jest wprowadzona ze względu na dobro młodzieży. Młodzi ludzie stanowią 1 procent konsumentów tej pigułki.
Nowelizacja przewiduje, że hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą wydawane wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.
Oznacza to, że na receptę będą także pigułki "ellaOne", które od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.
Dodaj komentarz 3 komentarze
a skutki uboczne działania pigułki "dzień po" to też polityka ? podajcie informacje o możliwych działaniach ubocznych , szczególnie dla młodych kobiet które będą chciały mieć kiedyś dzieci.
cały CYWILIZOWANY świat uznał tę tabletkę za bezpieczną w stosowaniu i w krajach cywilizowanych jest ona dostępna bez recepty
np. w każdej niemieckiej aptece można ją kupić za 21-23 € (Euro)
a "skutki uboczne jej użycia", o których pisze @Gerard71 ???
podobne jak aspiryna lub rutinoscorbin...
chociaż nawiedzonym ideologicznie i religijnie potrafi wypalać mózgi
@Gerard71
A może by tak konkretnie a nie próbować zakrzyczeć pewnie z powodów ideologicznych zamęt? Nie cierpię takiego sugerowania czegoś bez poparcia w faktach jako prawdy objawionej. Nie było przypadków problemów z późniejszym zajściem w ciąże kobiet po awaryjnym użyciu pigułki dzień po.
Przy czym pamiętajmy to nie dropsy tylko silny środek medyczny do zastosowania w sytuacji krytycznej a nie do łykania jak aspirynę (której też nie powinno się łykać bez potrzeby i za często o ile wiem).
Możliwe efekty uboczne pigułki EllaOne:
Bardzo często: bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania.
Często: zaburzenia nastroju, bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty, niestrawność, skurcze mięśni, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmiernie nasilone krwawienie miesiączkowe, krwawienie międzymiesiączkowe, zmęczenie.
Niezbyt często: zaburzenia apetytu, depresja, objawy lękowe, bezsenność, zaburzenia libido, drażliwość, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, wzdęcia, trądzik, wysypka, świąd, bóle mięśniowo-szkieletowe, częstomocz, ból piersi, bóle narządów płciowych, zespół napięcia przedmiesiączkowego, świąd narządów płciowych, wydzielina z pochwy. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. : zawroty głowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, senność, zaburzenia widzenia może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.
Jak dla mnie objawy uboczne (te często występujące) mocno zbliżone do "zwykłego" miesiączkowania ale lekarzem absolutnie nie jestem.
Zobacz także
2017-10-20, godz. 10:38
Nowy szef Trafo: Sprawy sądowe rozpoczęte za poprzedniego kierownictwa zakończone ugodą [WIDEO]
Wszystkie spory sądowe rozpoczęte przez poprzednie kierownictwo Trafostacji Sztuki w Szczecinie zakończyły się ugodą - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Stanisław Ruksza, nowy dyrektor instytucji.
» więcej
2017-10-20, godz. 09:21
Zmiany w formule festiwalu Inspiracje. Dyrektor Trafo o szczegółach [ZDJĘCIA]
Aneta Szyłak będzie nowym kuratorem przyszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej Inspiracje - zdradził w piątek w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Trafostacji Sztuki Stanisław Ruksza.
» więcej
2017-10-19, godz. 10:22
Rada komunikacyjna nie potrafiła wypracować kompromisu
Prezydencka rada komunikacyjna okazała się fiaskiem, bo jej uczestnicy nie byli w stanie wypracować kompromisu między interesami pieszych, rowerzystów i kierowców - mówił w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" prezydent Szczecina.
» więcej
2017-10-19, godz. 09:05
Wybuch gazu w kamienicy. Krzystek zapowiada pomoc dla mieszkańców [WIDEO]
Pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu na Niebuszewie zapowiada prezydent Szczecina. Piotr Krzystek w "Rozmowach pod krawatem" mówił, że jeśli mieszkania w kamienicy przy ulicy Gdyńskiej nie będą nadawały się do zamieszkania…
» więcej
2017-10-18, godz. 12:17
Miasto nie może przejąć nabrzeży przy Wałach Chrobrego. "Nie wysłuchano drugiej strony" [WIDEO]
Miasto nie może na razie przejąć nabrzeży przy Wałach Chrobrego i na Łasztowni. Radni uchwalają specjalne stanowisko, które "ma wspomóc prezydenta" w negocjacjach ze Skarbem Państwa, a PiS jest mu przeciw.
» więcej
2017-10-18, godz. 10:17
Hala sportowa w Szczecinie. "Dziś bardziej koncertowa niż sportowa" [WIDEO]
Są wątpliwości dotyczące współpracy na linii miasto, a firma która zarządza halą widowiskowo-sportową przy ulicy Szafera - mówił w środę w "Rozmowach pod krawatem" radny Marek Duklanowski.
» więcej
2017-10-18, godz. 09:28
Radny krytykuje plany Krzystka na Łasztownię: Megalomańskie projekty
Pan prezydent bawi się w jakieś megalomańskie projekty, których wizja i tak się nie ziści - tak radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Duklanowski komentuje plany Piotra Krzystka dotyczące szczecińskiej Łasztowni.
» więcej
2017-10-17, godz. 10:26
Do kogo należy część udziałów spółki MTS? Radni nie wiedzą
Miasto chce odkupić udziały w spółce MTS, a radni nie wiedzą od kogo konkretnie - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" były przewodniczący radny miasta Łukasz Tyszler.
» więcej
2017-10-17, godz. 09:12
Tyszler: PiS samo wyhodowało sobie głodówkę lekarzy rezydentów
PiS sobie "wyhodował" ten protest - tak dyrektor szpitala w Zdrojach i polityk PO komentuje sprawę głodowego strajku rezydentów.
» więcej
2017-10-16, godz. 10:22
"Martwię się tymi, którzy wyjeżdżają, a nie tymi, którzy głodują" [WIDEO]
Trwający protest lekarzy-rezydentów może nieść za sobą znacznie większe konsekwencje, niż się wydaje - powiedział dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz, gość poniedziałkowych "Rozmów pod krawatem".
» więcej
2017-10-16, godz. 09:20
Konflikt PiS-Prezydent zażegnany? "Okładanie się cepami nie służy nikomu" [WIDEO]
Ktoś poszedł po rozum do głowy i wydaje się, że konflikt na linii Prawo i Sprawiedliwość z prezydentem Andrzejem Dudą jest już zażegnany - mówił w dzisiejszych "Rozmowach pod krawatem" dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewi…
» więcej
2017-10-13, godz. 09:19
Problemy z domem na Odrze. Czy w końcu powstanie? [WIDEO]
Dom na Odrze powstanie, ale trudno dziś przewidzieć datę - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Patryk Paluszek, z fundacji Na Odrze, pomysłodawca budowy pływającego domu i współtwórca sąsiedzkiego ogrodu kultury.
» więcej
2017-10-12, godz. 11:02
Poseł PiS przeciwny posowieckiemu pomnikowi
W sporze "mieszkańcy kontra IPN" opowiada się po stronie Instytutu. Michał Jach z PiS odpowiadał w "Rozmowach pod krawatem" na pytanie o konflikt w Drawsku Pomorskim.
» więcej
2017-10-12, godz. 10:49
Jach: Rosja zbroi się do ataku, ale bezpieczeństwo Polski wzrosło
Rosja prowadzi agresywną politykę i zbroi się do ataku, co jest możliwe, ale bezpieczeństwo Polski przez ostatnie dwa lata zdecydowanie wzrosło - zapewniał w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.
» więcej
2017-10-12, godz. 09:11
"Najpilniejsze dla nas są śmigłowce zdolne prowadzić walkę"
W pierwszej kolejności polska armia potrzebuje śmigłowców bojowych a nie wielozadaniowych - tłumaczył w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.
» więcej