Nie wstydzi się historii i każe dziękować za to, że po 1945 roku, "rządzili ludzie, dzięki którym Szczecin jest Polski" - taką refleksją na 100-lecie odzyskania niepodległości podzielił się szef SLD Włodzimierz Czarzasty w "Rozmowach pod krawatem".
- Ja żyłem w tym czasie, żyli moi rodzice i moi dziadkowie. To są pokolenia, które odbudowały Polskę, a Panu w Szczecinie dały to, że jest Pan w polskim mieście. Niech Pan o tym nie zapomina. W związku z tym niech Pan do PZPR-u nie wraca, tylko niech Pan podziękuje ludziom, którzy rządzili po II wojnie światowej, że mieszka Pan w polskim mieście - powiedział Czarzasty.
- Jeżeli to akurat mamy zawdzięczać PZPR-owi, jeżeli Pan widzi to tylko w takich barwach... - odpowiadał Piotr Cywiński, prowadzący audycję.
- Niech Pan ma jakąś refleksję. Jesteście na Ziemiach Odzyskanych. W mieście, w którym zburzono pomnik żołnierzy, którzy to miasto wyzwolili. To jest po prostu skandal - kontynuował Czarzasty.
Czarzastemu chodziło o Pomnik Wdzięczności na placu Żołnierza. Przed 1945 rokiem Szczecin był niemieckim miastem, Armia Czerwona nie "wyzwoliła" więc polskiego Szczecina - a zdobyła niemiecki Stettin.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Widać, że tłumienie haseł o sierpie i młocie, czy liściach na drzewach, dało efekt, skoro do radia zapraszani są tacy goście.
Obrazić, za jednym zamachem, mieszkańców Szczecina i wszystkich prawdziwych Polaków to sztuka.
Pan Czarzasty mógłby doszkolić się z historii, bo nadal myśli, że było tak jak propaganda PRLu go nauczyła :). Wyzwolili Szczecin? I dzięki PRLowi Szczecin jest polski? ...i marsjanie też wtedy wylądowali, tacy czerwoni marsjanie :)
powinniście zacząć cenzurować także brednie wypisywane w komentarzach
Szczecin został wyzwolony od niemieckiego faszyzmu, teraz pomału wraca w ręce polskiego faszyzmu. Historia lubi sie powtarzać? Może sie mylę? To przepraszam.
Polscy żołnierze walczyli w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach Europy razem z oddziałami angielskimi, Armią Czerwoną . W walkach o Berlin brało udział 170 tysięcy polskich żołnierzy, z tego 12 tysięcy w centrum miasta. Pokonali niemieckich faszystów. To żle? To niedobrze? Należy im się szacunek pamięć za oddane życie, również w polskim szczecińskim radio.
Akurat szef SLD ma rację. Młodzi ludzie (w tym zapewne i redaktor prowadzący) są permanentnie oszukiwani i bezrefleksyjnie powtarzają slogany czy hasła podawane im na talerzu przez propagandzistów z IPN czy Nowogrodzkiej. Pamiętajmy więc, że: 1. Szczecin dali nam Rosjanie - gdyby nie zmiana granic w Polsce 1/3 ludności (a na kresach większość) należałaby do mniejszości narodowych, które dążyłyby do własnej państwowości. 2. Przed 1939 także nie było w Polsce demokracji - rok 1945 nic tu więc nie zmieniał 3. w latach 1945-1989 mniej niż 10 lat może być utorzsamiana z totalitaryzmem - w pozostałym okresie Polska była państwem autorytarnym tak jak II RP, tyle że po wojnie nacisk położono na kwestie socjalne i wyciągnięto z biedy i analfabetyzmu miliony ludzi czego w II RP zrobić się nie udało
Zobacz także
2018-01-10, godz. 10:18
Radny PO dystansuje się od wypowiedzi szefostwa swojej partii
Szef klubu radnych PO w zachodniopomorskim sejmiku dystansuje się od wypowiedzi partyjnych kolegów dotyczących "pisowskiej prokuratury".
» więcej
2018-01-10, godz. 09:37
Polityczna odpowiedzialność za katastrofę w Zamku? Radny PO: Nie stawiajmy nikogo pod ścianą
Nie stawiajmy nikogo pod ścianą z oskarżeniem o brak nadzoru, poczekajmy na efekty pracy fachowców - tak o katastrofie budowlanej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie mówi szef klubu radnych PO w sejmiku województwa Andrzej Ni…
» więcej
2018-01-09, godz. 10:22
Reparacje od Niemiec? Europoseł PO: W tej chwili jest za późno
Będzie z tego więcej strat niż korzyści - to ocena europosła PO Dariusza Rosatiego, którego zapytaliśmy w "Rozmowach pod krawatem" o sprawę ubiegania się przez nasz kraj odszkodowań od Niemiec za gigantyczne straty Polski w czasie…
» więcej
2018-01-09, godz. 09:37
Rosati o występie europosłanki PO: To skarga na politykę rządu, a nie na kraj
Programu nie widział, ale wie, że nie było w nim nic, co by uderzało w Polskę - zapewniał w "Rozmowach pod krawatem" Dariusz Rosati. Europoseł Platformy Obywatelskiej skomentował występ partyjnej koleżanki w niemieckim filmie "Polska…
» więcej
2018-01-08, godz. 12:05
Prezydent Świnoujścia o nowym dyrektorze Żeglugi Świnoujskiej: Lepszego kandydata nie było
Wybraliśmy najlepszego kandydata, który nie jest obciążony żadnymi prokuratorskimi zarzutami - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Janusz Żmurkiewicz. Prezydent Świnoujścia tak skomentował wybór nowego szefa Żeglugi Świnoujskiej…
» więcej
2018-01-08, godz. 10:19
Żmurkiewicz: Umowa na tunel trzy miesiące później
Umowę na budowę tunelu w Świnoujściu podpiszemy trzy miesiące później - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezydent tego miasta Janusz Żmurkiewicz, komentując decyzję Krajowej Izby Odwoławczej o unieważnieniu wyników przeprowadzonego…
» więcej
2018-01-08, godz. 09:31
Prezydent Świnoujścia będzie ubiegał się o reelekcję [WIDEO]
Janusz Żmurkiewicz będzie kandydował na prezydenta Świnoujścia w tegorocznych wyborach samorządowych. Polityk zadeklarował to na naszej antenie, w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2018-01-05, godz. 11:12
Pomysł historyka na szczecińskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości
Trzeba sięgnąć do czasów II Rzeczpospolitej i lat 40. - tak Szczecin powinien świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości według doktora Wojciecha Lizaka.
» więcej
2018-01-05, godz. 09:20
Co ma wspólnego aborcja z historią Szczecina? Dr Lizak wyjaśnia
Historia Szczecina uległa aborcji, a muzeum to misja nauczania o przeszłości miasta - tak mówi doktor Wojciech Lizak.
» więcej
2018-01-04, godz. 13:56
Zbigniew Gryglas: premiera Morawieckiego trzeba odciążyć
Nie jest możliwe, aby łączyć funkcję premiera i ministra dwóch arcyistotnych resortów przez długi czas - mówił w Rozmowach pod Krawatem w Radiu Szczecin poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Gryglas.
» więcej
2018-01-03, godz. 11:08
Politolog krytycznie o dwukadencyjności: Partie upartyjniły politykę
Gość środowych "Rozmów pod krawatem" w Radiu Szczecin skrytykował dwukadencyjność w samorządach.
» więcej
2018-01-03, godz. 10:13
Nasza radość i nasz smutek budują tożsamość miasta. Analiza eksperta
"Tolszipy" wpływają na tożsamość mieszkańców Szczecina tak jak wspominanie śmierci Jana Pawła II - tak mówił gość środowych "Rozmów pod krawatem".
» więcej
2018-01-03, godz. 09:03
Politolog chwali rząd, ale dodaje: Władze zapominają o jednej ważnej rzeczy
Pochwała za pieniądze dla regionu, krytyka za stosunki między rządem a władzami lokalnymi - tak o 2017 roku w polityce na Pomorzu Zachodnim mówił środowy gość "Rozmów pod krawatem".
» więcej
2018-01-02, godz. 11:19
Liderka Nowoczesnej: Taka koalicja ma szansę zmobilizować elektorat
Polska potrzebuje dużej koalicji opozycyjnej - mówiła na antenie Radia Szczecin przewodnicząca Nowoczesnej.
» więcej
2018-01-02, godz. 10:13
Lubnauer ma kandydatkę na szefową klubu Nowoczesnej w Sejmie
Będę chciała, żeby szefową klubu parlamentarnego Nowoczesnej została Kamila Gasiuk-Pihowicz - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" Katarzyna Lubnauer.
» więcej