Nie wstydzi się historii i każe dziękować za to, że po 1945 roku, "rządzili ludzie, dzięki którym Szczecin jest Polski" - taką refleksją na 100-lecie odzyskania niepodległości podzielił się szef SLD Włodzimierz Czarzasty w "Rozmowach pod krawatem".
- Ja żyłem w tym czasie, żyli moi rodzice i moi dziadkowie. To są pokolenia, które odbudowały Polskę, a Panu w Szczecinie dały to, że jest Pan w polskim mieście. Niech Pan o tym nie zapomina. W związku z tym niech Pan do PZPR-u nie wraca, tylko niech Pan podziękuje ludziom, którzy rządzili po II wojnie światowej, że mieszka Pan w polskim mieście - powiedział Czarzasty.
- Jeżeli to akurat mamy zawdzięczać PZPR-owi, jeżeli Pan widzi to tylko w takich barwach... - odpowiadał Piotr Cywiński, prowadzący audycję.
- Niech Pan ma jakąś refleksję. Jesteście na Ziemiach Odzyskanych. W mieście, w którym zburzono pomnik żołnierzy, którzy to miasto wyzwolili. To jest po prostu skandal - kontynuował Czarzasty.
Czarzastemu chodziło o Pomnik Wdzięczności na placu Żołnierza. Przed 1945 rokiem Szczecin był niemieckim miastem, Armia Czerwona nie "wyzwoliła" więc polskiego Szczecina - a zdobyła niemiecki Stettin.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Widać, że tłumienie haseł o sierpie i młocie, czy liściach na drzewach, dało efekt, skoro do radia zapraszani są tacy goście.
Obrazić, za jednym zamachem, mieszkańców Szczecina i wszystkich prawdziwych Polaków to sztuka.
Pan Czarzasty mógłby doszkolić się z historii, bo nadal myśli, że było tak jak propaganda PRLu go nauczyła :). Wyzwolili Szczecin? I dzięki PRLowi Szczecin jest polski? ...i marsjanie też wtedy wylądowali, tacy czerwoni marsjanie :)
powinniście zacząć cenzurować także brednie wypisywane w komentarzach
Szczecin został wyzwolony od niemieckiego faszyzmu, teraz pomału wraca w ręce polskiego faszyzmu. Historia lubi sie powtarzać? Może sie mylę? To przepraszam.
Polscy żołnierze walczyli w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach Europy razem z oddziałami angielskimi, Armią Czerwoną . W walkach o Berlin brało udział 170 tysięcy polskich żołnierzy, z tego 12 tysięcy w centrum miasta. Pokonali niemieckich faszystów. To żle? To niedobrze? Należy im się szacunek pamięć za oddane życie, również w polskim szczecińskim radio.
Akurat szef SLD ma rację. Młodzi ludzie (w tym zapewne i redaktor prowadzący) są permanentnie oszukiwani i bezrefleksyjnie powtarzają slogany czy hasła podawane im na talerzu przez propagandzistów z IPN czy Nowogrodzkiej. Pamiętajmy więc, że: 1. Szczecin dali nam Rosjanie - gdyby nie zmiana granic w Polsce 1/3 ludności (a na kresach większość) należałaby do mniejszości narodowych, które dążyłyby do własnej państwowości. 2. Przed 1939 także nie było w Polsce demokracji - rok 1945 nic tu więc nie zmieniał 3. w latach 1945-1989 mniej niż 10 lat może być utorzsamiana z totalitaryzmem - w pozostałym okresie Polska była państwem autorytarnym tak jak II RP, tyle że po wojnie nacisk położono na kwestie socjalne i wyciągnięto z biedy i analfabetyzmu miliony ludzi czego w II RP zrobić się nie udało
Zobacz także
2014-10-09, godz. 10:18
Police szykują się do nowych zadań [WIDEO]
Zakłady Chemiczne Police planują zatrudnić nowych pracowników. Spółka zamierza zmienić profil działalności i zająć się produkcją nie tylko nawozów.
» więcej
2014-10-07, godz. 09:25
Start Korczyńskiej z listy PSL-u a sprawa sześciolatków [WIDEO]
Są pewne rozbieżności programowe, ale jest też pole do dyskusji - tak o swoim starcie w wyborach samorządowych z list Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi Dorota Korczyńska ze Stowarzyszenia Rodzice dla Szczecina.
» więcej
2014-10-06, godz. 10:15
Dlaczego PO przedstawiła swojego kandydata jako jedna z ostatnich? Radna tłumaczy [WIDEO]
Mieliśmy w tym roku duże zamieszanie wyborcze, stąd tak późna decyzja - powiedziała w "Rozmowach pod krawatem" Urszula Pańka. Szczecińska radna PO tłumaczyła, dlaczego Platforma jako jedna z ostatnich przedstawiła swojego kandydata…
» więcej
2014-10-03, godz. 10:32
Miklewicz liczy na obniżenie opłat za wieczyste użytkowanie w porcie [WIDEO]
Podatkowy pat w szczecińskich portach trwa, prezes portów w Szczecinie i Świnoujściu walczy o szybkie rozwiązanie problemu. Zbigniew Miklewicz był gościem piątkowych "Rozmów pod krawatem".
» więcej
2014-10-03, godz. 09:07
Miklewicz: Będę walczył o dokończenie S3 [WIDEO]
Ukończenie drogi S3 ma strategiczne znaczenie dla portu - uważa prezes Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.
» więcej
2014-10-02, godz. 10:30
Solidarność nie planuje poparcia konkretnego kandydata na prezydenta Szczecina
Czy zachodniopomorska Solidarność poprze któregoś z kandydatów na prezydentów miasta np. w Szczecinie? - Nikt się do nas nie zgłosił - odpowiada szef związku w regionie Mieczysław Jurek.
» więcej
2014-10-02, godz. 08:57
Jurek: Nie ufam PO i nie wierzę w obietnice pani premier [WIDEO]
Nic nowego. Platforma Obywatelska jest znana z tego, że dużo obiecuje - mówił Mieczysław Jurek w "Rozmowach pod krawatem". Szef zachodniopomorskiej Solidarności skomentował expose premier Ewy Kopacz.
» więcej
2014-10-01, godz. 12:55
Stefaniak: Nie kandyduję, nie ubiegam się o żadne stanowisko
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie nie kandyduje w wyborach samorządowych z list Prawa i Sprawiedliwości. Marcin Stefaniak wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że nie będzie ubiegać się o żadne stanowisko w w…
» więcej
2014-10-01, godz. 10:06
Dobrzyński: Nawet w PO trwa odliczanie do upadku rządu premier Kopacz
Ewa Kopacz w Sejmie wygłosi expose, czyli przemówienie, w którym nakreśli plany rządu na resztę kadencji. Zdaniem posłów opozycji, nowy skład rady ministrów skupi się jedynie na przetrwaniu do kolejnych wyborów.
» więcej
2014-10-01, godz. 09:07
Dyrektor szczecińskiego IPN-u na listach PiS-u?
Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN wystartuje w wyborach samorządowych w Goleniowie - nieoficjalnie dowiedziało się Radio Szczecin. Nazwisko Marcina Stefaniaka prawdopodobnie znajdzie się na listach Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2014-09-30, godz. 13:24
Napieralski: O koalicjach rozmawia się po wyborach [WIDEO]
Wynik będzie dobry i będziemy w koalicji - tak o zbliżających się wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł SLD, Grzegorz Napieralski.
» więcej
2014-09-30, godz. 09:15
Napieralski: Miasto i mieszkańcy wysiedleni z willi Grueneberga muszą dojść do porozumienia [WIDEO]
Szef zachodniopomorskiego SLD w "Rozmowie pod krawatem" skomentował orzeczenie Naczelnego Sadu Administracyjnego mówiące o tym, że decyzja o wywłaszczeniu lokatorów willi i o jej przesunięciu były niezgodne z prawem.
» więcej
2014-09-29, godz. 10:56
Prezydent Szczecina z Twojego Ruchu? Piątak nie pozostawia złudzeń [WIDEO]
Kandydat Twojego Ruchu na prezydenta Szczecina nie ma szans na zwycięstwo - uważa poseł i były działacz tej partii.
» więcej
2014-09-29, godz. 09:01
Piątak nie przeprosi za wulgarny komentarz [WIDEO]
Andrzej Piątak podtrzymuje swoją opinię o zachowaniu Bogny Czałczyńskiej. Poseł w "Rozmowach pod krawatem" zapowiedział, że nie przeprosi kandydatki Platformy do sejmiku za wulgarny komentarz pod jej adresem.
» więcej
2014-09-26, godz. 10:20
Radna Balicka o promocji kobiet w polityce [WIDEO]
Udana współpraca z kobietami z innych klubów radnych to jest realizacja jednego z celów - tak mówi Jolanta Balicka, radna klubu "Szczecin dla pokoleń".
» więcej