Nie wstydzi się historii i każe dziękować za to, że po 1945 roku, "rządzili ludzie, dzięki którym Szczecin jest Polski" - taką refleksją na 100-lecie odzyskania niepodległości podzielił się szef SLD Włodzimierz Czarzasty w "Rozmowach pod krawatem".
- Ja żyłem w tym czasie, żyli moi rodzice i moi dziadkowie. To są pokolenia, które odbudowały Polskę, a Panu w Szczecinie dały to, że jest Pan w polskim mieście. Niech Pan o tym nie zapomina. W związku z tym niech Pan do PZPR-u nie wraca, tylko niech Pan podziękuje ludziom, którzy rządzili po II wojnie światowej, że mieszka Pan w polskim mieście - powiedział Czarzasty.
- Jeżeli to akurat mamy zawdzięczać PZPR-owi, jeżeli Pan widzi to tylko w takich barwach... - odpowiadał Piotr Cywiński, prowadzący audycję.
- Niech Pan ma jakąś refleksję. Jesteście na Ziemiach Odzyskanych. W mieście, w którym zburzono pomnik żołnierzy, którzy to miasto wyzwolili. To jest po prostu skandal - kontynuował Czarzasty.
Czarzastemu chodziło o Pomnik Wdzięczności na placu Żołnierza. Przed 1945 rokiem Szczecin był niemieckim miastem, Armia Czerwona nie "wyzwoliła" więc polskiego Szczecina - a zdobyła niemiecki Stettin.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Widać, że tłumienie haseł o sierpie i młocie, czy liściach na drzewach, dało efekt, skoro do radia zapraszani są tacy goście.
Obrazić, za jednym zamachem, mieszkańców Szczecina i wszystkich prawdziwych Polaków to sztuka.
Pan Czarzasty mógłby doszkolić się z historii, bo nadal myśli, że było tak jak propaganda PRLu go nauczyła :). Wyzwolili Szczecin? I dzięki PRLowi Szczecin jest polski? ...i marsjanie też wtedy wylądowali, tacy czerwoni marsjanie :)
powinniście zacząć cenzurować także brednie wypisywane w komentarzach
Szczecin został wyzwolony od niemieckiego faszyzmu, teraz pomału wraca w ręce polskiego faszyzmu. Historia lubi sie powtarzać? Może sie mylę? To przepraszam.
Polscy żołnierze walczyli w czasie drugiej wojny światowej na wszystkich frontach Europy razem z oddziałami angielskimi, Armią Czerwoną . W walkach o Berlin brało udział 170 tysięcy polskich żołnierzy, z tego 12 tysięcy w centrum miasta. Pokonali niemieckich faszystów. To żle? To niedobrze? Należy im się szacunek pamięć za oddane życie, również w polskim szczecińskim radio.
Akurat szef SLD ma rację. Młodzi ludzie (w tym zapewne i redaktor prowadzący) są permanentnie oszukiwani i bezrefleksyjnie powtarzają slogany czy hasła podawane im na talerzu przez propagandzistów z IPN czy Nowogrodzkiej. Pamiętajmy więc, że: 1. Szczecin dali nam Rosjanie - gdyby nie zmiana granic w Polsce 1/3 ludności (a na kresach większość) należałaby do mniejszości narodowych, które dążyłyby do własnej państwowości. 2. Przed 1939 także nie było w Polsce demokracji - rok 1945 nic tu więc nie zmieniał 3. w latach 1945-1989 mniej niż 10 lat może być utorzsamiana z totalitaryzmem - w pozostałym okresie Polska była państwem autorytarnym tak jak II RP, tyle że po wojnie nacisk położono na kwestie socjalne i wyciągnięto z biedy i analfabetyzmu miliony ludzi czego w II RP zrobić się nie udało
Zobacz także
2022-03-16, godz. 09:16
Gen. Górniak o nieosiągniętych celach Rosjan i niskim morale w armii Putina
Były dowódca szczecińskiej "Dwunastki" komentuje sytuację na linii frontu.
» więcej
2022-03-15, godz. 11:02
Fala najbardziej potrzebujących dopiero do nas dotrze
Fala uchodźców z Mariupola, Charkowa dotrze do Polski za kilka dni - mówił prosto z Kijowa ksiądz Waldemar Pawelec.
» więcej
2022-03-15, godz. 09:13
"W Kijowie słychać wybuchy, ale nie ma paniki"
W Kijowie słychać wybuchy, w różnych miejscach ostrzeliwane są dzielnice mieszkalne, aby zastraszać ludność cywilną - prosto ze stolicy Ukrainy opowiadał w "Rozmowach pod Krawatem" ksiądz Waldemar Pawelec.
» więcej
2022-03-11, godz. 09:22
Socjolog o pomocy uchodźcom: Prawdziwe wyzwania dopiero przed nami
Skala pomocy dla uchodźców z Ukrainy jest bardzo krzepiąca, ale prawdziwe wyzwania dopiero przed nami - podsumowuje socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2022-03-10, godz. 09:28
Miasto stworzy klubiki dla najmłodszych dzieci z Ukrainy
Pomoc dla uchodźców nie oznacza utrudnień dla mieszkańców - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" przewodnicząca Rady Miasta w Szczecinie.
» więcej
2022-03-09, godz. 09:16
"Polska nie może przekazywać Ukrainie samolotów bojowych(...)bez uzgodnień z innymi krajami NATO"
Polska nie może przekazywać Ukrainie samolotów bojowych bądź pozwalać na ich starty ze swoich lotnisk bez uzgodnień z innymi krajami NATO - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński.
» więcej
2022-03-07, godz. 09:17
"Solidarność europejska jest potrzebna na dużo wyższym poziomie"
W sprawie uchodźców z Ukrainy potrzebna jest europejska solidarność. 500 milionów euro na cele humanitarne dla wszystkich krajów ościennych to kropla w morzu potrzeb - mówił w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister spraw wewnętrznych…
» więcej
2022-03-04, godz. 09:24
"Wszelkie przewroty w Rosji powodują oligarchowie i biznes"
To może być koniec kariery politycznej Władimira Putina. W dłuższej perspektywie sankcje mogą się dla niego skończyć utratą stanowiska - tak przewiduje profesor Jarosław Korpysa.
» więcej
2022-03-03, godz. 10:22
Marszałek Geblewicz: Region jest przygotowany do przyjęcia większej liczby Ukraińców
Przewidywania o możliwej liczbie uchodźców mogą być niedoszacowane. Tak ocenia marszałek województwa i zapewnia, że region jest przygotowany do przyjęcia większej liczby Ukraińców.
» więcej
2022-03-03, godz. 09:21
Polska i Niemcy opracowują systemową dyslokację uchodźców wojennych
Europa patrzy i podziwia, jak zachowuje się Polska - mówił w "Rozmowach pod krawatem" marszałek województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2022-03-02, godz. 09:40
Jach: morale Ukraińców zaskoczyło wszystkich [ZDJĘCIA]
Postawa Ukrainy i postawa Zachodu to dwa pozytywne zaskoczenia - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef sejmowej komisji obrony narodowej poseł Michał Jach.
» więcej
2022-03-01, godz. 09:19
Poseł PiS: w 2008 r. w Tbilisi "Lech Kaczyński wydał na siebie wyrok"
Gdy Lech Kaczyński wsparł Gruzję w 2008 roku, wydał na siebie wyrok. Dwa lata później zginął w Smoleńsku - mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński komentując obecną agresję Rosji na…
» więcej
2022-02-25, godz. 09:24
Prof. Kowalczyk: kluczowy jest opór wojska ukraińskiego
Tylko nieprzejednana postawa może powstrzymać Putina - uważa politolog i historyk Krzysztof Kowalczyk.
» więcej
2022-02-25, godz. 08:11
Wojewoda Bogucki: "przygotowywaliśmy się do najczarniejszego scenariusza"
Zachodniopomorskie jest gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy - zadeklarował w specjalnym wydaniu "Rozmów pod krawatem" w Radiu Szczecin wojewoda Zbigniew Bogucki.
» więcej
2022-02-24, godz. 09:14
"Ludzie wychodzą z domów z walizkami i wyjeżdżają"
Są już doniesienia o ofiarach - mówił w "Rozmowach pod krawatem" korespondent Polskiego Radia w Kijowie.
» więcej