Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy - uważa politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor Maciej Drzonek w "Rozmowie pod Krawatem" mówił o terminie wyborów prezydenckich. Część opozycji zgłaszała taki postulat, by wybory nowego prezydenta Polski odbyły się nie w maju, ale kilka miesięcy później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Daltego wprowadzono ustawę ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, mimo że wprowadzenie stanu wyjątkowego skutkuje tym samym. No poza tym jednym szczegółem.
@Nikt Inny
Nie masz wprowadzonych następujących środków, które są w stanie wyjątkowym:
1. Cenzura prewencyjna (radio, tv, internet, gazety)
2. Delegalizacja parti politycznych i stowarzyszeń.
3. Wyłączanie i zagłuszanie mediów anty rządowych
4. Zakaz strajków
5. Zakaz zgromadzeń.
Czy na pewno Prezydent ma wprowadzić stan wyjątkowy?
Stan wyjątkowy pozwala na te czynności w jego trakcie, nie jest obligatoryjne żeby delegalizować partię w stanie wyjątkowym, po prostu wtedy można to zrobić. Z resztą to jest śmieszne - Prezydent odwołuje radę gabinetową z powodu epidemii ale wyborów już nie. Gdzie tutaj logika?
Wprowadzanie stanu wyjątkowego po to tylko, by przesunąć termin wyborów jest równie sensowną propozycją, jak zmienianie Konstytucji po to tylko, by usunąć Banasia.
Bądźmy realistami.
Jeśli PiS-owi zależy na bezpieczeństwie epidemicznym Polaków, to znajdzie sposób, aby ten termin przesunąć. NIE TAKIE NUMERY WYWIJALI!
Zawsze może zwrócić się do PKW, SN czy TK o stosowną wykładnię. A nawet może zrobić to przy negatywnych opiniach w/w gremiów i chyba nikt nie będzie miał o to pretensji, że wyznaczając termin wyborów na np. wrzesień złamali prawo. NIE TAKIE PRZEPISY PiS ŁAMAŁ, więc doświadczenie ma...
Natomiast jeśli PiS będzie zależało na wygranej Dudy, to powoła się na Konstytucję i oświadczy, że wybory MUSZĄ być teraz. Teraz i już. Bo KONSTYTUCJA! :P
Osobiście uważam, że będzie drugi wariant - wybory w maju.
Nie ważne, że miliony Polaków mogą załapać koronawirusa przy urnach.
Co tam! Nawet nie zdążą się rozchorować przed drugą turą... ;))
Ważne, że Duda będzie miał szansę wygrać.
"Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy "
Silny(???) przewódca, jak 13.12.1989, schował się w domciu.
Pod kołderką.
Za szpalerem ochroniarzy
@kerog - CENZURA JEST.
W mediach reżimowych niewygodne dla rządzącej partii posty są blokowane całościowo.
Takie trochę (dla nich) kontrowersyjne są wstrzymywane do momentu, gdy np. opublikowany materiał zejdzie z "Jedynki" i czołówki.
Po prostu bezprawnie i bezczelnie stosują cenzurę już nie tylko prewencyjną, która jest zakazana konstytucyjnie, ale także taką, która chroni interesy Partii.
PZPR+ i Mysia Forever!
Zobacz także
2017-11-13, godz. 10:34
Politolog o buczeniu na Tuska: "tego się nie spodziewał"
Buczenie na Donalda Tuska - o ile nie było reżyserowane - może pokazywać społeczne odczucia względem byłego premiera - mówił w "Rozmowach pod krawatem" profesor US Maciej Drzonek.
» więcej
2017-11-13, godz. 09:23
"Nielegalne hasła deprecjonują Marsz Niepodległości"
Niektóre środowiska mogły wręcz oczekiwać skrajnych haseł czy symboli na Marszu Niepodległości, po to by mówić o wszystkich uczestnikach manifestacji, że to "naziści" co jest oczywistą nieprawdą - podkreślał w "Rozmowach pod…
» więcej
2017-11-10, godz. 09:00
Raper ze Szczecina Młodym Ambasadorem Polszczyzny [WIDEO]
"Łona" otrzymał tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny. W studiu Radia Szczecin przyznał: to dla mnie szok.
» więcej
2017-11-09, godz. 10:11
"Bez Piłsudskiego i II RP nie byłoby dzisiejszej Polski ze Szczecinem i Wrocławiem"
Bez Józefa Piłsudskiego i II Rzeczpospolitej nie byłoby dzisiejszej Polski ze Szczecinem i Wrocławiem w granicach - uważa Krzysztof Kozłowski, zachodniopomorski wojewoda.
» więcej
2017-11-09, godz. 09:23
Wojewoda: Zachodniopomorskie istotne dla całego kraju
Czyn wyzwoleńczy polskiego żołnierza, wydarzenia Grudnia 1970 roku, karnawał "Solidarności" czy protesty w 1988 roku - to zdaniem wojewody zachodniopomorskiego wyjątkowo mocne czynniki państwotwórcze.
» więcej
2017-11-08, godz. 10:54
"Nie chcemy być żadną totalną opozycją"
Do wyborów samorządowych pójdziemy sami, bez koalicji z totalną opozycją - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" poseł Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
» więcej
2017-11-08, godz. 09:31
Poseł PSL: Nie wierzę, że Waldemar Pawlak wziął łapówkę
Nie wierzę w opowieści o łapówkach branych przez wicepremiera Waldemara Pawlaka - stwierdził w środę w "Rozmowach pod krawatem" poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusz Kłopotek.
» więcej
2017-11-07, godz. 10:51
Sąd koleżeński w szczecińskim kole Nowoczesnej
Dariusz Bronowicki oskarża partyjnego kolegę z Nowoczesnej o oszustwo. Nowo wybrany wiceprzewodniczący ugrupowania w naszym regionie Tomasz Szybowski miał wcześniej sfałszować wybory w swoim kole partyjnym.
» więcej
2017-11-07, godz. 09:36
Milczarek o decyzji KRS: Winne ministerstwo [WIDEO]
Decyzja KRS w sprawie asesorów "kontrowersyjna", ale winne jest ministerstwo - stwierdziła w "Rozmowach pod krawatem" Ewa Milczarek z .Nowoczesnej.
» więcej
2017-11-06, godz. 10:50
Posłanka PO z Goleniowa broni prezydent Warszawy [WIDEO]
Hanna Gronkiewicz-Waltz ma prawo do dumy z tego co zrobiła w stolicy - czyli posłanka Platformy Obywatelskiej z Goleniowa broni prezydent Warszawy w "Rozmowach pod krawatem".
» więcej
2017-11-06, godz. 09:34
Czy .Nowoczesna poprze kandydata PO? Posłanka komentuje [WIDEO]
Teraz piłka jest po stronie .Nowoczesnej, czy poprze kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" posłanka PO Magdalena Kochan.
» więcej
2017-11-03, godz. 09:30
Prof. Drożdż: Próba rewolty w Katalonii nie powiodła się [WIDEO]
Katalonia pozostanie hiszpańska, a rebelię można uznać za nieudaną - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prof. Wojciech Drożdż. Kierownik Katedry Gospodarki Światowej Uniwersytetu Szczecińskiego komentował w ten sposób sytuację…
» więcej
2017-11-02, godz. 11:01
"Prawica musi się zjednoczyć i wybrać najlepszego wspólnego kandydata"
Kandydat, który będzie miał szansę wygrać z Piotrem Krzystkiem, wspólnie ustalony przez Zjednoczoną Prawicę - tak według Ewy Chmielewskiej z Polski Razem powinien wyglądać rozwój wydarzeń w jej obozie politycznym przed przyszłorocznymi…
» więcej
2017-11-02, godz. 10:13
Chmielewska: Sądy muszą się zmienić [WIDEO]
To jest otwarta wojna tak zwanej elity sędziowskiej z ekipą "dobrej zmiany", otwarte sprzeciwienie się planom reformy sądownictwa - tak Ewa Chmielewska z Polski Razem oceniła w "Rozmowach pod krawatem" zachowanie Krajowej Rady Sądow…
» więcej
2017-11-02, godz. 09:20
Polska Razem Zjednoczona Prawica liczy na nowe otwarcie
Nowe otwarcie zapowiedziała w czwartkowych "Rozmowach pod krawatem" Ewa Chmielewska - wiceprzewodnicząca regionu zachodniopomorskiego Polski Razem Zjednoczonej Prawicy.
» więcej