Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy - uważa politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor Maciej Drzonek w "Rozmowie pod Krawatem" mówił o terminie wyborów prezydenckich. Część opozycji zgłaszała taki postulat, by wybory nowego prezydenta Polski odbyły się nie w maju, ale kilka miesięcy później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Daltego wprowadzono ustawę ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, mimo że wprowadzenie stanu wyjątkowego skutkuje tym samym. No poza tym jednym szczegółem.
@Nikt Inny
Nie masz wprowadzonych następujących środków, które są w stanie wyjątkowym:
1. Cenzura prewencyjna (radio, tv, internet, gazety)
2. Delegalizacja parti politycznych i stowarzyszeń.
3. Wyłączanie i zagłuszanie mediów anty rządowych
4. Zakaz strajków
5. Zakaz zgromadzeń.
Czy na pewno Prezydent ma wprowadzić stan wyjątkowy?
Stan wyjątkowy pozwala na te czynności w jego trakcie, nie jest obligatoryjne żeby delegalizować partię w stanie wyjątkowym, po prostu wtedy można to zrobić. Z resztą to jest śmieszne - Prezydent odwołuje radę gabinetową z powodu epidemii ale wyborów już nie. Gdzie tutaj logika?
Wprowadzanie stanu wyjątkowego po to tylko, by przesunąć termin wyborów jest równie sensowną propozycją, jak zmienianie Konstytucji po to tylko, by usunąć Banasia.
Bądźmy realistami.
Jeśli PiS-owi zależy na bezpieczeństwie epidemicznym Polaków, to znajdzie sposób, aby ten termin przesunąć. NIE TAKIE NUMERY WYWIJALI!
Zawsze może zwrócić się do PKW, SN czy TK o stosowną wykładnię. A nawet może zrobić to przy negatywnych opiniach w/w gremiów i chyba nikt nie będzie miał o to pretensji, że wyznaczając termin wyborów na np. wrzesień złamali prawo. NIE TAKIE PRZEPISY PiS ŁAMAŁ, więc doświadczenie ma...
Natomiast jeśli PiS będzie zależało na wygranej Dudy, to powoła się na Konstytucję i oświadczy, że wybory MUSZĄ być teraz. Teraz i już. Bo KONSTYTUCJA! :P
Osobiście uważam, że będzie drugi wariant - wybory w maju.
Nie ważne, że miliony Polaków mogą załapać koronawirusa przy urnach.
Co tam! Nawet nie zdążą się rozchorować przed drugą turą... ;))
Ważne, że Duda będzie miał szansę wygrać.
"Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy "
Silny(???) przewódca, jak 13.12.1989, schował się w domciu.
Pod kołderką.
Za szpalerem ochroniarzy
@kerog - CENZURA JEST.
W mediach reżimowych niewygodne dla rządzącej partii posty są blokowane całościowo.
Takie trochę (dla nich) kontrowersyjne są wstrzymywane do momentu, gdy np. opublikowany materiał zejdzie z "Jedynki" i czołówki.
Po prostu bezprawnie i bezczelnie stosują cenzurę już nie tylko prewencyjną, która jest zakazana konstytucyjnie, ale także taką, która chroni interesy Partii.
PZPR+ i Mysia Forever!
Zobacz także
2018-05-24, godz. 09:11
Ścigaj: Rozumiem protestujących w Sejmie(...)ale są coraz częściej wykorzystywani przez polityków
Nie można potępiać matek dzieci niepełnosprawnych protestujących w Sejmie - powiedziała w "Rozmowach pod krawatem" posłanka Agnieszka Ścigaj.
» więcej
2018-05-23, godz. 14:05
"Rozczarowanie niepełnosprawnych wynika także z wieloletnich obietnic"
Rozczarowanie osób niepełnosprawnych i ich rodzin wynika także ze składanych im przez wiele lat obietnic i polityki prowadzonej wobec nich - mówił gość środowych "Rozmów pod krawatem".
» więcej
2018-05-23, godz. 10:14
"Wolę przegrywać z ludźmi prawymi, niż wygrywać z krętaczami"
Polityk partii Wolność o nieudanej koalicji z Kukiz'15, "wolę przegrywać z ludźmi prawymi, niż wygrywać z krętaczami - tak o niedoszłych koalicjantach mówił środę w "Rozmowach pod krawatem" prezes partii Wolność na Pomorzu…
» więcej
2018-05-23, godz. 09:14
Jabłoński za dostępem do broni: Codziennie dzieje się krzywda niewinnym, rozbrojonym ludziom
Cywil z pistoletem coraz częściej jest postrzegany jako osoba, przy której można czuć się bezpiecznie - mówił w środowych "Rozmowach pod krawatem" Artur Jabłoński.
» więcej
2018-05-22, godz. 12:09
PSL w koalicji z PiS-em? Kłopotek odpowiada
PO i .Nowoczesna niepotrzebnie idzie "na totalne zwarcie z PiS" - oceniał we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" poseł PSL-u Eugeniusz Kłopotek.
» więcej
2018-05-22, godz. 09:25
Poseł PSL o proteście niepełnosprawnych: Zaczyna dominować polityka
Zaczyna dominować polityka, wykorzystuje się niepełnosprawnych - tak o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusz Kłopotek.
» więcej
2018-05-21, godz. 11:38
"Rozmowa pod krawatem": spełniamy postulaty nauczycieli, emocje opadają
Emocje powoli opadły - tak wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć komentuje nastroje wśród pracowników oświaty. Pod koniec kwietnia przed siedzibą resortu pikietowali nauczyciele. Związek Nauczycielstwa Polskiego domagał się…
» więcej
2018-05-17, godz. 14:45
Pierwsza dama u protestujących w Sejmie. "To była dobra, rzeczowa rozmowa"
Szczegółów nie ujawnił, zapewnił, że to była "dobra i rzeczowa rozmowa". Chodzi o spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. O jego przebieg zapytaliśmy rzecznika Prezydenta RP, który…
» więcej
2018-05-17, godz. 11:43
Rzecznik Prezydenta RP: Andrzej Duda wierzy w powodzenie referendum konstytucyjnego
Jeżeli nie da się Polakom szansy wypowiedzenia się w najważniejszych sprawach, to sami pozbawiamy się instrumentu, dzięki któremu można pytać obywateli o zdanie - tak w czwartkowych "Rozmowach pod krawatem" mówił Krzysztof Łapiński…
» więcej
2018-05-17, godz. 09:36
Łapiński o Pomniku Katyńskim: Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy
W sprawie Pomnika Katyńskiego w amerykańskim Jersey City osiągnęliśmy wszystko, co chcieliśmy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" rzecznik Prezydenta RP.
» więcej
2018-05-16, godz. 16:22
Sekretarz .Nowoczesnej przeprasza dziennikarzy Radia Szczecin
Przemysław Słowik w ''Rozmowie pod krawatem'' przyznał, że pisanie na Twitterze: ''fake news'' było błędem. W taki sposób w niedzielę skomentował informacje na temat Stanisława Gawłowski…
» więcej
2018-05-16, godz. 11:15
Słowik: Jestem wdzięczny Ryszardowi za stworzenie Nowoczesnej [WIDEO]
Wypowiedzi nie komentuje, Ryszardowi Petru dziękuje - szczecińskiego działacza Nowoczesnej zapytaliśmy o dług partii i stwierdzenie byłego partyjnego lidera, który zrzucił całą finansową odpowiedzialność na obecne władze ugr…
» więcej
2018-05-16, godz. 09:28
Słowik: Tematem marszu opozycji była wolność [WIDEO]
Tematem marszu była wolność - mówił w "Rozmowach pod krawatem" działacz .Nowoczesnej, pytany o przesłanie programowe weekendowej manifestacji opozycji w Warszawie.
» więcej
2018-05-15, godz. 11:06
Były szef SLD: To bardzo kapryśna dama
Polska polityka to "bardzo kapryśna dama", cieszmy się z tego, co jest - mówił we wtorek były premier Leszek Miller pytany o rosnące ostatnio sondaże SLD.
» więcej
2018-05-15, godz. 09:23
Miller: "Zgodziliśmy się sami na to, że będziemy przedmiotem oceny"
Były premier o reformie sądownictwa w Polsce - To oczywiste, że z praworządnością w kraju są coraz większe kłopoty - stwierdził w "Rozmowie pod krawatem" Leszek Miller.
» więcej