Europa już dawno nauczyła się żyć z długami, a sytuacja wielu państw jest gorsza niż Polski - tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem" były wiceminister finansów profesor Witold Modzelewski.
Naukowiec zwracał uwagę, że w momencie kryzysu związanego z koronawirusem, państwa sięgną po stosowane już metody, czyli pożyczą pieniądze.
- Świat się nauczył żyć z długami władzy publicznej, czyli tzw. długiem publicznym. Nasz dług publiczny, odziedziczony po poprzednich latach, po zdecydowanej poprawie w tym zakresie, która nastąpiła i to takiej prawdziwej poprawie, a nie wynikającej ze sztuczek księgowych, jest jednym z niższych we wspólnocie. Państwa starej Unii są znacznie wyżej zadłużone - powiedział Modzelewski.
Modzelewski zwracał też uwagę, że jest bardzo wielu chętnych, aby pożyczać pieniądze państwom. Bo jest to dla banków bezpieczna inwestycja.
- Świat się nauczył żyć z długami władzy publicznej, czyli tzw. długiem publicznym. Nasz dług publiczny, odziedziczony po poprzednich latach, po zdecydowanej poprawie w tym zakresie, która nastąpiła i to takiej prawdziwej poprawie, a nie wynikającej ze sztuczek księgowych, jest jednym z niższych we wspólnocie. Państwa starej Unii są znacznie wyżej zadłużone - powiedział Modzelewski.
Modzelewski zwracał też uwagę, że jest bardzo wielu chętnych, aby pożyczać pieniądze państwom. Bo jest to dla banków bezpieczna inwestycja.
Dodaj komentarz 2 komentarze
Ta, Niemcy są bardziej zadłużone, bo kolejny rok z rzędu mają nadwyżkę budżetową... Jak się ktoś wypowiada jako znawca tematu, to niech się trzyma konkretów a nie ogólników!
Ale czego można się spodziewać po "pisowskim ekspercie", choćby go złapali za rękę to będzie mówił, że to nie jego ręka, nic nie uległo poprawie, bo nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek po 89 budżet był bez deficytu, a co za tym idzie z każdym rokiem, a dokładniej z każdym dniem dług rośnie i odsetki rosną, a politycy nie potrafią zarządzać niczym i zaciągają kolejne długi, przez co dług rośnie nie liniowo, a wykładniczo. Niedługo same odsetki z długów będą wynosiły więcej niż jest w stanie wynieść budżet, a ciemny lud będzie się cieszył jakiś to dobrych ludzi wybrał i przyklaskiwał na kolejne wysokie podatki bez uzasadnienia.
Zobacz także
2020-12-09, godz. 13:39
Sedina dla Szczecina? Czy dla Stettina?
Wnuk (pierwszego po wojnie) prezydenta Szczecina krytykuje pomysł odbudowy monumentu na pl. Tobruckim.
» więcej
2020-12-09, godz. 10:27
Zaremba bezkompromisowy: zdrada i Targowica!
Polityk PiS ocenia postępowanie posłów PO w sprawie negocjacji unijnego budżetu: - Wspieranie niemieckich postulatów w Unii nazywam zdradą i Targowicą - mówił w "Rozmowie pod krawatem" b. poseł, Krzysztof Zaremba.
» więcej
2020-12-08, godz. 10:02
Unia Europejska to zysk, ale również koszty
To nie jest darmowa gotówka, którą daje Unia. Polska również ponosi koszty bycia we Wspólnocie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski. Jego instytucja zajmuje się specjalistycznymi analizami…
» więcej
2020-12-07, godz. 11:07
"Walczymy o Gryfię"
Trudne rozmowy i decyzje, walka o sytuację całej Gryfii - komentował sytuację w stoczni w "Rozmowie pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Mucha.
» więcej
2020-12-07, godz. 09:27
Mucha o mechanizmie praworządności: Wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę
Polityczne narzędzie, którego będzie można uznaniowo użyć przeciwko każdemu państwu Unii Europejskiej - minister kancelarii prezydenta Paweł Mucha tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem", że "mechanizm praworządności" jest sprzeczny…
» więcej
2020-12-03, godz. 10:21
"To głęboka i ważna zmiana w ustawie antyprzemocowej"
Przełomowa zmiana w ustawie antyprzemocowej - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" była minister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Rafalska.
» więcej
2020-12-03, godz. 09:16
Rafalska o unijnych negocjacjach: Nie można się ugiąć pod presją Niemiec
W negocjacjach unijnego budżetu należy zachować stoicki spokój, weto - jeżeli Polska je zastosuje - jest środkiem zapisanym w traktatach - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska.
» więcej
2020-12-02, godz. 13:28
Wardacki: opieszałości prokuratury nie rozumiem. Prokuratura: to nie takie proste
Ogromny żal i zastrzeżenia na opieszałe działania Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w śledztwie dotyczącym tak zwanej "afery polickiej" - to odczucia prezesa Grupy Azoty Police, Wojciecha Wardackiego.
» więcej
2020-12-02, godz. 09:03
Były szef Grupy Azoty S.A. o swoim odwołaniu
Nie komentuje decyzji rady nadzorczej, zapewnia, że odwołania nie traktuje personalnie, bo to normalna praktyka w biznesie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Wojciech Wardacki, do niedawna szef całej Grupy Azoty.
» więcej
2020-12-01, godz. 10:15
Polityk bezkompromisowy: nie jestem gangsterem, a Sejm to bagno i...
Zapewnia, że nie jest politycznym gangsterem, Sejm to dla niego "łajno, gnojowica i trauma" - i choć rozmawia ze wszystkim ugrupowaniami, to tylko chce realizować swój plan naprawy polskiego ustroju.
» więcej
2020-12-01, godz. 09:20
Kukiz o zerwaniu Koalicji Polskiej: "nie bardzo wiem, gdzie jestem"
W tej chwili "nie wie, gdzie jest" - tak o swojej politycznej sytuacji mówił w "Rozmowie pod Krawatem" Paweł Kukiz.
» więcej
2020-11-30, godz. 10:06
"Marszałek Grodzki mówi, że rząd chce wyprowadzić Polskę z UE. To oczywista nieprawda"
Przekroczone kompetencje w pełnym patosu przemówieniu - tak o piątkowym wystąpieniu marszałka senatu w Telewizji Polskiej mówił nowo powołany wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zwracał uwagę, że o "egzaltacji" piszą także…
» więcej
2020-11-27, godz. 12:54
"Mam nadzieję, że uda się pomóc artystom..."
W poniedziałek mija termin składania zgłoszeń o mikrogranty dla artystów ze Szczecina.
» więcej
2020-11-27, godz. 09:21
"Willa Lentza ma wielki potencjał". Instytucja na razie bez dyrektora
Miasto rozpisało konkurs na dyrektora Willi Lentza, który w poniedziałek został unieważniony. Jeden z kandydatów napisał do prezydenta Piotra Krzystka odwołanie w tej sprawie i prosi o ponowną analizę dokumentacji konkursowej.
» więcej
2020-11-26, godz. 09:08
"W idealnym świecie mielibyśmy m.in. częściowo dofinansowane środki antykoncepcyjne"
Aborcja na życzenie, dostępna pigułka "dzień po", edukacja seksualna dostosowana na wieku, ale i na każdym etapie rozwoju - tak, zdaniem posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, powinny wyglądać "prawa reprodukcyjne" w Polsce.
» więcej