Polityczne narzędzie, którego będzie można uznaniowo użyć przeciwko każdemu państwu Unii Europejskiej - minister kancelarii prezydenta Paweł Mucha tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem", że "mechanizm praworządności" jest sprzeczny z prawem międzynarodowym i polską konstytucją.
Mucha podkreślał, że Polska jest za wieloletnim budżetem Wspólnoty, wraz z Funduszem Odbudowy, ale projekt rozporządzenia, powiązania budżetu z niezdefiniowaną w traktatach "praworządnością" jest ingerencją w wewnętrzne sprawy państw członkowskich.
- Nie można godzić się na to, żeby teraz w dowolnej sferze, arbitralnie Unia Europejska ingerowała z powołaniem na ocenę polityczną, bo takiej ścisłej definicji, oczywiście jeżeli chodzi o praworządność nie ma, a Polska jest państwem praworządnym, więc wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę. Wiemy, że są tacy polscy politycy, którzy będą chcieli w Unii apelować o to, żeby wstrzymywać fundusze dla Polski, bo przegrywają wybory w Polsce, a chcieliby władzę w Polsce odzyskać taką metodą, jak oddziaływanie zagraniczne - powiedział Mucha.
W ubiegłym tygodniu zachodniopomorski sejmik, z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej i przy sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości przyjął stanowisko, w którym krytykuje polski rząd za negocjacje w sprawie unijnego budżetu. Paweł Mucha, także radny tego sejmiku, oceniał, że to szokujące, gdy atakuje się polski rząd i wspiera propozycje niemieckie.
- Nie można godzić się na to, żeby teraz w dowolnej sferze, arbitralnie Unia Europejska ingerowała z powołaniem na ocenę polityczną, bo takiej ścisłej definicji, oczywiście jeżeli chodzi o praworządność nie ma, a Polska jest państwem praworządnym, więc wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę. Wiemy, że są tacy polscy politycy, którzy będą chcieli w Unii apelować o to, żeby wstrzymywać fundusze dla Polski, bo przegrywają wybory w Polsce, a chcieliby władzę w Polsce odzyskać taką metodą, jak oddziaływanie zagraniczne - powiedział Mucha.
W ubiegłym tygodniu zachodniopomorski sejmik, z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej i przy sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości przyjął stanowisko, w którym krytykuje polski rząd za negocjacje w sprawie unijnego budżetu. Paweł Mucha, także radny tego sejmiku, oceniał, że to szokujące, gdy atakuje się polski rząd i wspiera propozycje niemieckie.
Dodaj komentarz 8 komentarzy
taaa, praworządność w PL..... Rydzyk publicznie namawia do wyciszania tych którzy ujawniają pedofilów a minister sprawiedliwości bije mu brawo.... brak słów.
wszyscy wiedzą, Mucho, że chodzi o uczciwość i przestrzeganie prawa!
Czyli o to, z czym PiS ma największy problem.
"..."mechanizm praworządności" jest sprzeczny z prawem międzynarodowym i polską konstytucją."
a) nie wiecie co co konstytucja i obchodzicie ją wszelkimi rozporządzeniami czy podustawami
b) ta sama konstytucja i traktat akcesyjny mówi o podziale władzy
c) wprowadzanie polityków własnej partii to TK nie ma nic wspólnego z podziałem władzy (nagle stali się bezpartyjni jak prezydenci miasta i kraju?)
d) izba dyscyplinarna, która jednoosobowo zawiesza sędziów nie ma nic wspólnego z sądem i prawem do obrony
e) od dawna powtarzacie, że nie macie problemów z praworządnością - w się tak boicie?
f) może już czas mówić za siebie i odpowiadać za własne postępowanie a nie zrzucać znowu na opozycję - rządzicie samodzielnie!
@ Siara ... Widzę że oddałbyś życie za TK ; organ który ustanowił Wojciech Jaruzelski w 1982 r. a z którego urzędu korzystają WSZYSTKIE PARTIE po 1989roku obsadzając własnymi POLITYKAMI ! Jedni bardziej lub mniej związani z palestrą ale ZAWSZE związani z polityką.
Więc dlaczego PIS miałby postępować inaczej ?! W końcu w Demokracji jest równość czy nie ... do tego dochodzi tzw. tradycja polityczna. Problem polega jednak na tym że jak PIS obsadził stanowiska w TK to dopiero zaczął się krzyk na całą EU , bo wcześniej było ok, demokratycznie .
Jak robiły to inne partie to była cisza ... a ich sędziowie (TK) stawali się Celebrytami i "mędrcami" polskiego systemu sądownictwa !
To jest śmieszne że 25 państw nie ma problemu z tym zapisem i bez problemu się z nim godzą, nie obawiając się o swoją suwerenność, natomiast dwa kraje mają z tym problem. Śmiem twierdzić że problem nie jest w unijnych zapisach tylko w tych dwóch krajach.
@Nikt inny - złodzieje, bandyci, ludzie z gruntu źli i o nieczystych intencjach z założenia są przeciwni praworządności.
@Nomis
To sprawdźmy może kto był wcześniej prezesem TK
Andrzej Zoll- profesor, UJ
Marek Safjan- profesor, UW
Jerzy Stępień- magister (powołany w trakcie rządów PiS), bez pracy naukowej
Bohdan Zdziennicki, profesor, UWM
Andrzej Rzepliński, profesor, UW
Julia Przyłębska- magister (powołana w trakcie rządów PiS), bez pracy naukowej.
Widzisz tutaj jakiś wspólny mianownik, czy według Ciebie wszystko jest ok? Jeszcze Stetinensis będzie dumny- ojciec Pani Przyłębskiej był wieloletnim członkiem PZPR (pewne rzeczy wynosi się z domu, prawda?:)), a mąż tej Pani (konsul w Berlinie) oficjalnie został potwierdzony jako Tajny Współpracownik w latach 1979-80, a od 1991 roku pracował w UOP. Normalnie kryształowi ludzie.
@Nomis za co oddałbym życie to akurat moja prywatna sprawa. Prawda jest taka, że to obecni rządzący krzyczeli o naprawie sądownictwa i wielkiej, wspaniałej reformie, która usprawni pracę sądów. Efekt niestety jest taki, że sprawy wcale nie trwają krócej, prokuratura działa pod dyktando partii i nie da krzywdy zrobić swoim, a izba dyscyplinarna jest narzędziem w rękach prokuratury. Jeżeli wsadzanie swoich (z kwalifikacjami lub bez) na wszelkie możliwe stołki, ktoś nazywa naprawą wymiaru sprawiedliwości, to to jest grube nieporozumienie lub dowcip!
Zobacz także
2019-05-17, godz. 09:22
"Koalicja Europejska nie jest antykatolicka. Jesteśmy przepojeni troską"
Występki pojedynczych księży, a religia to dwie różne sprawy - mówił w "Rozmowie pod Krawatem" wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki z SLD.
» więcej
2019-05-16, godz. 09:25
Lichocka: Polska nie zgadza się na jakiekolwiek roszczenia żydowskie dotyczące mienia bezspadkowego
Polska nie zgadza się na jakiekolwiek roszczenia żydowskie dotyczące mienia bezspadkowego - podkreślała w "Rozmowach pod krawatem" posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka.
» więcej
2019-05-15, godz. 11:56
Działaczka Wiosny komentuje aferę pedofilską w Słupsku
Działaczka Wiosny komentuje aferę pedofilską w Słupsku z czasów, gdy miastem rządził Robert Biedroń. - Oczywiście, że w tej sprawie zachował się właściwie - zapewniała Anita Kucharska-Dziedzic w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2019-05-15, godz. 09:24
Partia Wiosna chce zmusić UE do zmiany polityki mieszkaniowej
Zmusić, wywrzeć presję na wszystkie unijne kraje, żeby realizowały wspólną politykę mieszkaniową. Tak o jednej z tez programu partii Wiosna, czyli propozycji dofinansowania z unijnych środków budowy 10 milionów lokali w Europie…
» więcej
2019-05-14, godz. 10:52
Postawa Koalicji ws. Kościoła "hipokryzją najwyższych lotów"
Do wyborów idą z postulatami zwiększenia roli demokracji w Polsce, liczą na zdobycie 3-4 mandatów w skali kraju, a konkurencji ze strony Konfederacji się nie boją - tak poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15 mówił o sytuacji jego…
» więcej
2019-05-14, godz. 09:27
Poseł Kukiz'15: państwo nie zawsze w taki sam sposób traktowało obywateli
Nie dopatruje się motywów politycznych w dacie publikacji filmu o pedofilii w Kościele. Poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15 w "Rozmowie pod krawatem" podkreślał, że w jego ocenie najważniejszym pytaniem na które należy sobie przy…
» więcej
2019-05-13, godz. 14:32
"Piłsudski jest fundatorem polskiej niepodległości i powinien być uczczony"
Monumentalny pomnik Marszałka na koniu w okolicy Zamku Książąt Pomorskich - tak na pytanie o możliwą lokalizację monumentu odpowiadał Jarosław Kaczyński w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2019-05-13, godz. 11:20
"Jednym z naszych celów jest złamanie mechanizmu lobbystycznego"
Złamanie "mechanizmu lobbystycznego", aby Polska mogła się rozwijać - o tym mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
» więcej
2019-05-13, godz. 10:16
"Tzw. ustawy 447 w ogóle nie bierzemy pod uwagę"
Żądania nie mające żadnej podstawy; w ogóle nie bierzemy pod uwagę ustawy 447 - podkreślał w "Rozmowie pod krawatem" prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
» więcej
2019-05-13, godz. 09:13
Prezes PiS: Polska nie zgadza się na drugorzędność w Unii
W tej kampanii toczy się spór o przyszłość naszego kraju, Europy i Unii Europejskiej, w której Polska chce być, ale i chce ją reformować - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Prawa i Sprawiedliwości.
» więcej
2019-05-09, godz. 09:28
Senator Jan Żaryn ocenił cztery lata rządów. "Udało się skutecznie walczyć z ubóstwem"
Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Żaryn ocenia cztery lata rządów jego formacji: - Realizujemy nasz program, wdrożyliśmy z sukcesem 500 plus, dzięki czemu udało się skutecznie walczyć z ubóstwem - podkreślał polityk w "Rozmowie…
» więcej
2019-05-08, godz. 11:03
Kandydat Konfederacji do PE nie wie, że stocznia należy do polskiego ministerstwa
Krzysztof Tuduj w "Rozmowie pod krawatem" pyta o to, "w jakim stopniu Stocznia Szczecińska jest przejęta przez kapitał niemiecki" - mówi "jedynka" listy Konfederacji do europarlamentu w naszym regionie.
» więcej
2019-05-08, godz. 09:34
Tuduj z Ruchu Narodowego: samorządy zadłużają się i budują jakieś "misie"
Wiceprezes Ruchu Narodowego o przyszłości Polski w Unii Europejskiej: - Bądźmy tam o ile będzie to dla nas korzystne, w innym wypadku przygotujmy się na opuszczenie Wspólnoty - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Krzysztof Tuduj.
» więcej
2019-05-07, godz. 11:16
Libicki o motywacjach szefa ZNP: Wszystkie związki są upolitycznione
Wszystkie związki zawodowe w Polsce są upolitycznione - oceniał w "Rozmowach pod krawatem" senator Jan Filip Libicki.
» więcej
2019-05-07, godz. 09:28
Senator PSL tłumaczy zachowanie swojego szefa
Prezes PSL stanowczo odciął się od antykościelnego wystąpienia, że nawet w "Gazecie Wyborczej" stwierdzili, że "mówi PiS-em" - zapewniał w "Rozmowie pod krawatem" senator PSL Jan Filip Libicki.
» więcej