Rozmowy pod krawatem
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy pod krawatem

Jacek Kurzępa. Fot. jacekkurzepa.pl
Jacek Kurzępa. Fot. jacekkurzepa.pl
To jest podatek od kolosalnych, miliardowych przychodów, które w większości przypadków nie zostawały w Polsce - zwracał uwagę w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurzępa.
Tłumaczył, że rozmowa na temat proponowanej składki od reklam dotyczy największych, w większości zagranicznych koncernów. Komentował tak między innymi wypowiedzi Szymona Hołowni, który stwierdził, że politycy PiS po tym jak stracą władzę, "może pójdą siedzieć".

- To są wypowiedzi na poziomie abstrakcyjnym - odpowiadał Jacek Kurzępa. - Tym bardziej, że wypowiadane przez człowieka mocno związanego z mediami. Doskonale zna realia funkcjonowania mediów. Potężne środki, które przepływają przez nie. Na jego miejscu, bardziej zatroskałbym się o portfel prywatny pracowników mediów. Środki z reklamy są tak potężne, przychody, niekoniecznie wpływają na ich gratyfikację za pracę.

Dyskusja na temat opodatkowania między innymi cyfrowych gigantów toczy się w całej Unii Europejskiej - tłumaczył poseł PiS. Podkreślał, że największe koncerny z samych reklam zarabiają w Polsce rocznie kilka miliardów złotych i ani złotówka z tego nie zostaje w kraju.
Jacek Kurzępa tłumaczył, że rozmowa na temat proponowanej składki od reklam dotyczy największych, w większości zagranicznych koncernów. Komentował tak między innymi wypowiedzi Szymona Hołowni, który stwierdził, że politycy PiS po tym jak stracą władzę, "może pójdą siedzieć".

Dodaj komentarz 15 komentarzy

Rząd zakłada przychód z tego podatku na poziomie 800mln, więc w skali budżetu to są krople, jednakże mocno zaszkodzą innym podmiotom jak państwowe. W imię pluralizmu w mediach, jednym zabierzemy 800mln, drugim damy 2mld a jeszcze na koniec powiemy że małe dzieci będą mieć więcej kasy na leczenie. Gdzie oni się uczyli matematyki?
Na początku swojej wypowiedzi pan profesor powiedział, że nie może być tak, żeby zarabiające krocie koncerny medialne nie odprowadzały żadnych pieniędzy do kasy państwa. Tak powiedział ŻADNYCH. Niestety są ludzie, którzy w to wierzą.
W latach 30-tych, kiedy Związek Radziecki po rewolucji nie mógł sobie poradzić z produkcją żywności to "opodatkowano" kułaków zabierając im wszystko. Czyżby dobra zmiana chciała skorzystać z takich wzorców?
Jeżeli tak, to mam dobry pomysł dla dobrej zmiany. Dla ratowania stoczni GRYFIA - praktycznie ostatniej państwowej stoczni w Polsce - należy wprowadzić dodatkowy specjalny na ten cel podatek od wszystkich prywatnych stoczni w Polsce!
Ciekawe kiedy PIS spostrzeże, że jest partią komunistyczną.
nie "profesor" tylko dr hab. i do tego z pedagogiki i socjologii. WIęc w sprawach ekonomicznych albo niekumaty, albo świadomie kłamie.
Bo "podatek od kolosalnych, miliardowych przychodów" nie uwzględnia również miliardowych nakładów tych nadawców. Zainwestowali np. miliard a przychodu mieli miliard 50 mln. I co? Podatek mają płacić od zainwestowanego miliarda i tych 50 zarobionych milionów??? ZŁODZIEJSTWO! Typowo PiSowskie złodziejstwo.
A nadto ci wyklinani przez kaczystów "zagraniczni nadawcy" SĄ POLSKIMI SPÓŁKAMI PŁACĄCYMI W POLSCE PODATKI.
Wierzycie, że PiS będzie w stanie ściągnąć podatek od np. Microsoftu, Google lub Facebooka??? Skończyć się może jedynie wyłączeniem internetu w Polsce. Do czego zresztą PiS też przygotowuje odpowiednie przePiSy....
Podobną sytuację można zaobserwować w sporze rządu Australii i Google łącznie z szantażem wycofaania się giganta z rynku. Ciekawi mnie że tego sceptycy akurat nie widzą. Swoją drogą co stanie się z tymi pieniędzmi to inna sprawa, czy trafią tam gdzie powinny czy w zupełnie inne miejsce, jak miało to miejsce za czasów PO i pieniędzmi z OFE. Czas pokaże
Wyłączenie internetu przez Facebooka/Google ? XD bez obrazy i z całym szacunkiem ale chyba Pan specjalistą w branży IT chyba nie jest? No jeśli dla Pana Facebook/twitter/Instagram to Internet to chyba nie mamy zabardzo o czym dyskutować.
Mechanizm może być prosty. Na przykład, spółki córki zarejestrowane w rajach podatkowych wystawiają faktury za różne "usługi" , po opłaceniu których na życie nie starcza, a co dopiero na płacenie podatków. Firmy mają całe działy specjalistów pracujących nad tym, żeby wszystko dobrze się kręciło i nie trzeba było płacić podatków. I tyle w temacie.
Panie "Neutralny", spór Australii z Google toczy się o to żeby wielki amerykański koncern płacił lokalnym mediom za informacje publikowane na ich portalu, w skrócie, chcą dotować swoje media. My natomiast naszym mediom chcemy te pieniądze zabrać, dodatkowo chcą opodatkować TYLKO Google i Facebooka, my chcemy opodatkować wszystkie media nie nadające zgodnie z linią władzy. Ot, różnica, ale w swojej "neutralności" mogłeś tego nie zauważyć.
"Nikt inny" Bardzo bym prosił przeczytać jeszcze raz powoli ze zrozumieniem mój pierwszy komentarz.
Gdzieś się pan rozmija z prawdą. Po pierwsze - jeśli te koncerny zatrudniają pracowników w PL to i płacą tu zus-y i podatki za nich. Więc nie do końca nic z tej kasy nie zostaje w PL.
Po drugie- efekt nowego podatku będzie taki, że ceny reklam wzrosną. A skoro wzrosną, to towary reklamowane też zdrożeją. A kto zapłaci za te produkty więcej? Rząd na pewno nie. Żadna prywatna firma nie pozwoli sobie na ponoszenie strat.
Ale wiem, prawa ekonomii i myślenie o zysku przedsiębiorstwa jest zupełnie obce ludziom na państwowych stołkach. Im jak zabraknie, to się sięgnie do kieszeni państwowej i zapłacimy my
Ależ przeczytałem i napisałem że sytuacja nie jest wcale podobna. Co ciekawe my też opodatkujemy Google, Amazona, Facebooka i Apple. Stawką 5%, nie mniej, nie więcej tylko sztywną 5%, jest to uzgodnione na poziomie UE że większość krajów coś takiego wprowadzi. My dołożyliśmy do tego własną cegiełkę, w postaci dodatkowego opodatkowania wszystkich mediów, ale już nie stawką 5%, tylko dając 8 różnych stawek, od 5 do 15%. Czyli Facebook zapłaci 5% a całkowicie polskie RadioZet np 10 lub 15. W imię symetryzmu i patriotyzmu. I o to jest ten cały spór Panie Neutralny.
Zabrać dwa miliardy Kurskiemu i niech płacą wszyscy po równo zobaczymy kto pierwszy padnie ?
nie o pieniądze dla budżetu tu idzie, a o takie dociśnięcie fiskalne faktycznie niezależnych od PiS mediów, by te po prostu zbankrutowały i się zamknęły.
Po prostu PiS zamierza okradać (pod pozorem opłat) nadawców do momentu aż splajtują. A będzie mało, to nałożą jeszcze opłaty manipulacyjne od tych opłat. A co se żałować!
I wtedy słuchać i oglądać będziemy tylko media (tfu!) narodowe.
Więc nie doszukujcie tu się powodów ekonomicznych. To faszystowska metodologia niszczenia przeciwnika politycznego
To może ja sprostuję informację odnośnie Radia Zet jako by było całkowicie Polskie. Otóż Radio Zet wchodzi w skład grupy EUROZET której to większościowym udziałowcem 60% jest Czech Media Invest.
Aaa, no tak. Spółka założona w 1990 roku w Warszawie, płacąca od zawsze podatki w Polsce. Zupełnie logiczne jest to że zapłacą np 10% podatku a taki Facebook tylko 5. Pewnie dlatego że Facebook jest polski, zarejestrowany tutaj , należący w 100% do polskiego kapitału i odprowadzający podatek dochodowy do kasy państwa. Mam rację?

Zobacz także

2022-10-18, godz. 09:17 Wody Polskie zrobiły swoje, teraz czas na Urząd Miasta. Ussarz o podtopieniach na Krzekowie i Bezrzeczu. Nie będzie pieniędzy na zrobienie dokumentacji przepustów cieku Bukowa, więc mieszkańcom Krzekowa i Bezrzecza znowu będą grozić podtopienia - mówił w "Rozmowach pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2022-10-17, godz. 11:10 Jak walczyć o inwestorów z całego świata w Zachodniopomorskiem? Wiceminister spraw wewnętrznych o przyszłości Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych: - Robimy wszystko, aby piąta edycja nie była ostatnia - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" Paweł Szefernaker. » więcej 2022-10-17, godz. 09:31 Szefernaker: Samorząd powinien współpracować z rządem To są po prostu dobre rozwiązania i realna pomoc dla mieszkańców - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker pytany o to, jak udało się przekonać samorządy do dystrybucji węgla. » więcej 2022-10-14, godz. 09:17 Generał Skrzypczak: zagrożeniem nie jest bomba jądrowa, ale strach przed nią Nie rozumiem straszenia bronią jądrową. Czymś, co prezydent Rosji zapowiadał od dawna - mówił w "Rozmowach pod krawatem" generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były doradca w MON. » więcej 2022-10-13, godz. 09:16 Urząd Miasta potwierdza obecność węgla w składach. Poseł PO twierdzi inaczej To były cztery losowo wybrane składy - tak w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Platformy Obywatelskiej tłumaczy swój film, gdzie próbuje potwierdzić tezę, że węgla w Polsce nie ma. » więcej 2022-10-12, godz. 09:27 "Dziękuję rządowi, że udało mu się sprowadzić węgiel z różnych kierunków świata" Dziękuje rządowi za to, że sprowadził węgiel na zimę - poseł Koalicji Polskiej Radosław Lubczyk pytany o to, czy samorządy powinny włączyć się w dystrybucję tego surowca odpowiadał, że "przecież jest na składach i każdy… » więcej 2022-10-11, godz. 09:12 Jeżeli będzie potrzeba, Międzyzdroje zajmą się dystrybucją węgla Międzyzdroje aktywnie włączą się w dystrybucję węgla - mówił w "Rozmowach pod krawatem" burmistrz miasta Mateusz Bobek. » więcej 2022-10-10, godz. 12:45 Służby wyjaśniają sprawę fałszywych smsów ws. rzekomego odcięcia prądu Przed fałszywymi smsami ostrzega w "Rozmowach pod krawatem" wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Oszuści informują w nich o rzekomych przerwach w dostawach prądu. » więcej 2022-10-06, godz. 09:17 "Dorośli powinni móc się spotkać na Bulwarach i się napić" To nasz "rynek", tam przychodzą ludzie. Nie rozumiem, czemu dorośli nie mogliby się napić - mówi o szczecińskich Bulwarach gość "Rozmów pod krawatem" Jacek Malczewski, wiceprezes partii KORWiN w Szczecinie. » więcej 2022-10-05, godz. 14:12 Od 2018 r. PUM dostał miliard złotych rządowego dofinansowania Nowa jakość leczenia w nowoczesnych ośrodkach. Pomorski Uniwersytet Medyczny od 2018 roku dostał miliard złotych rządowego dofinansowania na kolejne inwestycje i sprzęt - mówił w "Rozmowach pod krawatem" rektor uczelni, Bogusław… » więcej 2022-09-30, godz. 09:10 Prof. Urbanik: szkoły wyższe od kilku lat przechodzą kryzys O pomoc dla uczelni wyższych zaapelował do Ministra Edukacji i Nauki rektor Akademii Nauk Stosowanych TWP. Waldemar Urbanik w "Rozmowach pod krawatem" powiedział, że szkoły wyższe od kilku lat przechodzą kryzys. » więcej 2022-09-29, godz. 09:14 Pakulski: cięcia w komunikacji to wynik niższych wpływów do budżetu miasta Koalicjant Piotra Krzystka broni decyzji o cięciach w komunikacji miejskiej. Zdaniem Cezarego Pakulskiego z Polski 2050, za wszystko odpowiadają niższe wpływy do budżetu. » więcej 2022-09-28, godz. 11:14 Niemcy walczą o swoje interesy. Brudziński ostro o polskiej opozycji Każda inwestycja na Pomorzu Zachodnim, która godzi w niemieckie interesy od razu spotyka się z protestem ich polityków - europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński zwracał uwagę w "Rozmowach pod krawatem", że do tego celu… » więcej 2022-09-28, godz. 09:07 Europoseł PiS: "Putin rozegrał polityków PO, jak dzieci w piaskownicy" Wola polityczna przekłada się na konkrety: gazociąg Baltic Pipe, przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu i terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Pomorze Zachodnie to jeden wielki plac budowy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" europoseł… » więcej 2022-09-27, godz. 09:16 Cena gazu używana jako broń Putina. Baltic Pipe to zakończy Nowa rzeczywistość, w której jesteśmy niezależni od gazowego szantażu Rosji - tak o Baltic Pipe mówił w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. » więcej
21222324252627