Budowa Obwodnicy Zachodniej Szczecina właściwie już się rozpoczęła. Prace nad nią trwają od dłuższego czasu, ale - na razie - na papierze - powiedział Artur Szałabawka w "Rozmowach pod krawatem".
- Można powiedzieć, że budowa już się rozpoczęła, bo prace i pozyskanie kilkunastu milionów złotych na wyznaczenie trasy i prace geologiczne zostały zakończone. Bez tego dwuletniego okresu przygotowawczego bylibyśmy znowu na początku drogi. No, niestety - teraz przepisy unijne i środowiskowe są tak bardzo restrykcyjne, że budowa drogi jeszcze "w papierologii" trwa dłużej niż wylewanie betonu czy asfaltu - zaznaczył poseł Szałabawka.
Przygotowania do budowy obwodnicy rozpoczęły się już kilkanaście lat temu. Ma ona m.in. wyeliminować ciężki transport z ulic lewobrzeżnego Szczecina. Korzystać z niej będą także ciężarówki z transportami do Zakładów Chemicznych Police.
W środę zarząd zakładów wyraził zgodę, aby na ich terenie powstały tunele i drogi będące elementami trasy. Przetarg na budowę ma być ogłoszony w ciągu dwóch miesięcy.
Obwodnica będzie miała 50 kilometrów, jej koszt to pięć miliardów złotych.
Dodaj komentarz 15 komentarzy
Bardzo popieram ten projekt i mocno trzymam kciuki za wszystkich, którzy będą go realizować.
Czyżby lokalni samorządowcy wystosowali, kilka dni temu, apel w sprawie realizacji tej inwestycji, ponieważ wiedzieli że działania wstępne są już na tak zaawansowanym etapie? :)
W zasadzie już płyniemy promami i podróżujemy SKM. Dokończcie cokolwiek. Port kontenerowy też już budujecie. Ale ofert brak.
POPIERAM !
DOBRA SPRAWA
trzymam kciuki, żeby zachodni Szczecin mógł o wiele szybciej jeździć nad morze. Najlepiej byłoby wkrótce wykorzystać świnoujskiego kreta i jak najszybciej przebić się pod Odrą, jak tylko zakończy prace między wyspami
Oby tylko potem budowa się nie zakończyła również "tylko na papierze".
Jeśli maturzysta zaczyna etap przygotowań do egzaminu dojrzałości, to czy to znaczy, że już zaczął zdawać maturę?
hehehe... budowa drogi na papierze to i pojeździć sobie można kredkami i flamastrami :))
Ja tylko przypominam, że stępka nie tylko już miała kilka razy plany wyznaczane, ale nawet wyznaczony był termin wodowania!
I wszystkie PiS-iory klęły się, że tak będzie jak bum-cyk-cyk! Zwłaszcza Zaremba i Jacyna. Czy Szałabawka? Nie pamiętam i nawet nie chce mi się sprawdzać. Bo z tego ich bum-cyk-cyk zrobiło się bunga-bunga całej Polski
Powstał gazoport, powstaje tunel, pogłębiany jest tor Szczecin-Świnoujście, trwa program budowy stu obwodnic, dlatego jestem spokojny, że PiS kolejny raz wywiąże się z obietnicy i obwodnica zachodnia Szczecina w końcu niebawem powstanie.
Idąc retoryka Szalabawki tunel w Świnoujściu rozpoczęła budować poprzednia władza, ponieważ to wtedy robiono badania geologiczne, z rozbudową Polic było tak samo, trzeba im zatem podziękować:) prawda Pawełku?:)
Tunel w Świnoujściu zaczął chłopcze budować PiS. W latach 2006–2007 ustanowiono drogę dojazdową do centrum Świnoujścia drogą krajową nr 93, oraz podpisano pierwszą umowę z GDDKiA o inwestorstwie zastępczym. Natomiast w budżecie państwa zarezerwowano wtedy pieniądze na sporządzenie studium wykonalności. Następnie rząd PiS wpisał tunel pod Świną do unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013 i zarezerwował na jego budowę w budżecie państwa 200 milionów złotych. Niestety po dojściu do władzy przez PO pieniądze te rząd Tuska przekierował do Gdańska na budowę tunelu pod Martwą Wisłą. Prace geologiczne w Policach nastąpiły za PiS.
@Paweł - ŁŻESZ! Tunel w Świnoujściu i gazoport zaczęli budować już w 1954 Kaczyński Lech i Jarosław osobiście. To wtedy wbili pierwsze łopatki w nadmorski piasek inaugurując "wielkopomne dzieło"
Kiedy argumentów brak, zostaje pisanie głupot...
No widzisz? I sam sobie odpowiedziałeś
Pawełku, kiedy były prace geologiczne pod tunel w Świnoujściu? No i na prom też jest już stępka, można więc powiedzieć że się buduje, co nie? :)
ludzie (znawcy jw) teraz są prace geodezyjne !
Zobacz także
2020-12-10, godz. 09:25
"Unia Europejska nie powinna być instrumentem wywierania presji"
Idea leżąca u podstaw Unii Europejskiej jest piękna, ale to inna Wspólnota, niż pierwotnie planowano - oceniał w "Rozmowie pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Karol Karski.
» więcej
2020-12-09, godz. 13:39
Sedina dla Szczecina? Czy dla Stettina?
Wnuk (pierwszego po wojnie) prezydenta Szczecina krytykuje pomysł odbudowy monumentu na pl. Tobruckim.
» więcej
2020-12-09, godz. 10:27
Zaremba bezkompromisowy: zdrada i Targowica!
Polityk PiS ocenia postępowanie posłów PO w sprawie negocjacji unijnego budżetu: - Wspieranie niemieckich postulatów w Unii nazywam zdradą i Targowicą - mówił w "Rozmowie pod krawatem" b. poseł, Krzysztof Zaremba.
» więcej
2020-12-08, godz. 10:02
Unia Europejska to zysk, ale również koszty
To nie jest darmowa gotówka, którą daje Unia. Polska również ponosi koszty bycia we Wspólnocie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski. Jego instytucja zajmuje się specjalistycznymi analizami…
» więcej
2020-12-07, godz. 11:07
"Walczymy o Gryfię"
Trudne rozmowy i decyzje, walka o sytuację całej Gryfii - komentował sytuację w stoczni w "Rozmowie pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Mucha.
» więcej
2020-12-07, godz. 09:27
Mucha o mechanizmie praworządności: Wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę
Polityczne narzędzie, którego będzie można uznaniowo użyć przeciwko każdemu państwu Unii Europejskiej - minister kancelarii prezydenta Paweł Mucha tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem", że "mechanizm praworządności" jest sprzeczny…
» więcej
2020-12-03, godz. 10:21
"To głęboka i ważna zmiana w ustawie antyprzemocowej"
Przełomowa zmiana w ustawie antyprzemocowej - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" była minister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Rafalska.
» więcej
2020-12-03, godz. 09:16
Rafalska o unijnych negocjacjach: Nie można się ugiąć pod presją Niemiec
W negocjacjach unijnego budżetu należy zachować stoicki spokój, weto - jeżeli Polska je zastosuje - jest środkiem zapisanym w traktatach - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska.
» więcej
2020-12-02, godz. 13:28
Wardacki: opieszałości prokuratury nie rozumiem. Prokuratura: to nie takie proste
Ogromny żal i zastrzeżenia na opieszałe działania Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w śledztwie dotyczącym tak zwanej "afery polickiej" - to odczucia prezesa Grupy Azoty Police, Wojciecha Wardackiego.
» więcej
2020-12-02, godz. 09:03
Były szef Grupy Azoty S.A. o swoim odwołaniu
Nie komentuje decyzji rady nadzorczej, zapewnia, że odwołania nie traktuje personalnie, bo to normalna praktyka w biznesie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Wojciech Wardacki, do niedawna szef całej Grupy Azoty.
» więcej
2020-12-01, godz. 10:15
Polityk bezkompromisowy: nie jestem gangsterem, a Sejm to bagno i...
Zapewnia, że nie jest politycznym gangsterem, Sejm to dla niego "łajno, gnojowica i trauma" - i choć rozmawia ze wszystkim ugrupowaniami, to tylko chce realizować swój plan naprawy polskiego ustroju.
» więcej
2020-12-01, godz. 09:20
Kukiz o zerwaniu Koalicji Polskiej: "nie bardzo wiem, gdzie jestem"
W tej chwili "nie wie, gdzie jest" - tak o swojej politycznej sytuacji mówił w "Rozmowie pod Krawatem" Paweł Kukiz.
» więcej
2020-11-30, godz. 10:06
"Marszałek Grodzki mówi, że rząd chce wyprowadzić Polskę z UE. To oczywista nieprawda"
Przekroczone kompetencje w pełnym patosu przemówieniu - tak o piątkowym wystąpieniu marszałka senatu w Telewizji Polskiej mówił nowo powołany wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zwracał uwagę, że o "egzaltacji" piszą także…
» więcej
2020-11-27, godz. 12:54
"Mam nadzieję, że uda się pomóc artystom..."
W poniedziałek mija termin składania zgłoszeń o mikrogranty dla artystów ze Szczecina.
» więcej
2020-11-27, godz. 09:21
"Willa Lentza ma wielki potencjał". Instytucja na razie bez dyrektora
Miasto rozpisało konkurs na dyrektora Willi Lentza, który w poniedziałek został unieważniony. Jeden z kandydatów napisał do prezydenta Piotra Krzystka odwołanie w tej sprawie i prosi o ponowną analizę dokumentacji konkursowej.
» więcej