Ma nadzieję, że to "niewiedza", a nie "zła wola" - w ocenie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, składanie przez prezydenta Szczecina i jego zastępcę kwiatów przy pomnikach poświęconych rewolucji październikowej czy żołnierzom radzieckim to relatywizowanie historii.
Tak stało się z okazji rocznicy Cudu nad Wisłą - batalii z bolszewikami - oraz - ostatnio - rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, gdy Armia Czerwona zdobywała niemiecki Stettin. Jan Józef Kasprzyk zwracał uwagę, że to część szerszego problemu.
- W pewnych środowiskach istniała pokusa i istnieje nadal, aby relatywizować powojenne dzieje Polski, aby przedstawić je jako spór dwóch racji, czy dwóch obozów. I mówić, że racje mieli i Żołnierze Wyklęci i ci, którzy instalowali tu ustrój komunistyczny - powiedział Kasprzyk. - Tak nie jest. Historia oczywiście nie jest czarno-biała, ale szczególnie w przekazie dla młodego pokolenia trzeba powiedzieć, że rację mieli ci, którzy opowiadali się za niepodległą Polską, a nie mieli racji ci, którzy ją ciemiężyli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyraził też ubolewanie, że obecne władze Szczecina nie wykazują chęci, aby zbudować w mieście chociaż jeden pomnik poświęcony bohaterom polskiej historii.
- W pewnych środowiskach istniała pokusa i istnieje nadal, aby relatywizować powojenne dzieje Polski, aby przedstawić je jako spór dwóch racji, czy dwóch obozów. I mówić, że racje mieli i Żołnierze Wyklęci i ci, którzy instalowali tu ustrój komunistyczny - powiedział Kasprzyk. - Tak nie jest. Historia oczywiście nie jest czarno-biała, ale szczególnie w przekazie dla młodego pokolenia trzeba powiedzieć, że rację mieli ci, którzy opowiadali się za niepodległą Polską, a nie mieli racji ci, którzy ją ciemiężyli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyraził też ubolewanie, że obecne władze Szczecina nie wykazują chęci, aby zbudować w mieście chociaż jeden pomnik poświęcony bohaterom polskiej historii.
Dodaj komentarz 10 komentarzy
Takim zachowaniem władze Szczecina całkowicie się odsłoniły i jasno pokazują, jakie mają zdanie na temat historii.
Do Stetinensis , czy ty jesteś ukryta opcja niemiecka (na takich jak ty tak mówił PIS)???? bo masz niemiecki nick i nic co robią POLSKIE i DEMOKRATYCZNE władze Szczecina ci się nie podoba ????
@obserwator - mylisz się, Stetinensis jakiś czas temu odstawił leki i zbiegł z oddziału. Jego wpisy stanowią na to dowód.
Proszę poszukać w klasycznym słowniku co znaczy "Stettinensis" i przestać wypisywać bzdury pod czyimś adresem bez uzasadnienia. Komentujemy artykuły, a nie co kto jak skomentował. Poziom dyskusji jak z ulicy Sezamkowej.
Składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Czerwonej obiektywnie ma sens. Pomniki stawia się ku pamięci poległych bohaterów. Szkoda tylko, że dalszy ciąg historii związany ze skutkiem tego wyzwolenia jest pomijany. Obiektywnie patrząc, to dzięki Armii Czerwonej Szczecin jest Polski. Reszta szczegółów z tym związanych dla polityków nie ma znaczenia. Jak widać: w obiektywie.
A jak dla mnie sprawa normalna - hołd został złożony zdobywcom Szczecina, ofiarom nazistowskich Niemiec, szeregowym żołnierzom, którzy mieli iść na przód i zginąć od niemieckiej kuli lub cofnąć się i paść od radzieckiej.
Czy zaraz znów czeka Nas zmiana w podręcznikach historii i się okaże że to Polacy sami zdobyli Szczecin, Wrocław i kilka innych miast???
Jacek Placek - Brawo Ty!!! popieram
Stetinensis to po łacinie szczeciński i tyle. A' propos tematu to czy chcemy czy nie chcemy Szczecin został przydzielony Polsce dzięki Stalinowi i nie był to prezent dla nas a raczej próba osłabienia Niemiec. Tak to oceniają historycy.
panie Kasprzyk, a dlaczego PiS relatywizuje szkody doznane z ruskiej ręki i jedynie od Niemców domagają się reparacji?
A i to tylko półgębkiem, gdy zbliżają się wybory. A przecież Ruskie skradli nam pół przedwojennego państwa. I wymordowali miliony Polaków.
Zaś od Ruskich PiS, Kaczyński, Maciarewicz i ta cała hałastra towarzyszy jakoś nie chce nic... Takie jakieś skromne, czy na ruskim pasku chodzą? co?
Trzeba pamiętać, że Prezydent Miasta Szczecin w dniu 76 rocznicy zakończenia II wojny Światowej w Europie i kapitulacji III Rzeszy, złożył kwiaty przed pomnikiem Braterstwa Broni i na kwaterach poległych za Ojczyznę żołnierzy Polskich i Radzieckich. Trzeba pamiętać historię i leczyć się zamiast krytykować zgodnie z wytycznymi PIS.
Jeszcze jeden przyjechał z Centrali i chce pouczać, jak my tu mamy składać kwiaty. Za parę lat, o ile (nie daj Boże) będzie rządził PiS, to dzięki Kasprzykowi i Czarnkowi 9 maja w Szczecinie będzie się składać pod pomnikiem żołnierzy wyklętych - za zdobycie Szczecina.
Zobacz także
2025-01-09, godz. 11:52
Prognozy dla polskiej gospodarki. Ekonomista ZUT-u o kluczowych elementach
Zmiany o charakterze geopolitycznym, niepewność na światowym rynku, a w efekcie wysokie stopy procentowe - te elementy mogą negatywnie wpływać na polską gospodarkę w tym roku - uważa ekonomista szczecińskiego ZUT-u dr Arkadiusz …
» więcej
2025-01-09, godz. 09:19
Ekonomista: polska gospodarka może tracić na konkurencyjności
Czeka nas wiele zmian o charakterze geopolitycznym - wpłynie to na światową gospodarkę, w tym naszą - podkreślał dr Arkadiusz Malkowski, ekonomista z ZUT.
» więcej
2025-01-08, godz. 12:08
Radny PiS: nie możemy wykluczyć zamknięcia Bulk Cargo
W sieci wybuchła burza po tym, jak niemiecka firma Rhenus kupiła spółkę Bulk Cargo, działającą na terenie szczecińskiego portu. Przedstawiciele prawicy pisali w mediach społecznościowych o oddaniu portu Niemcom, a Krzysztof Romianowski…
» więcej
2025-01-07, godz. 11:16
Prezydencki radny: czeka nas seria podwyżek
Bilety komunikacji miejskiej, Strefa Płatnego Parkowania, podatek od nieruchomości, czynsze w mieszkaniach komunalnych i TBS, woda czy śmieci - to wszystko zdrożeje w tym roku w Szczecinie. Podwyżek nie dało się uniknąć - przekonywał…
» więcej
2025-01-07, godz. 09:03
Kęsik: Miasto powinno pomagać Pogoni, jednak w granicach rozsądku
Pomoc tak, ale nie za wszelką cenę. Tak szczeciński radny z prezydenckiego klubu mówi o wsparciu dla Pogoni Szczecin.
» więcej
2025-01-02, godz. 11:05
Samorządy a ich media - są planowane zmiany w prawie
Samorządy nie powinny mieć możliwości wydawania własnych gazet, czy tworzyć swoich telewizji internetowych - to stanowisko walczącej o jawność Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Jej prezes Szymon Osowski podkreślał w "Rozmowie…
» więcej
2025-01-02, godz. 08:56
Prawnik Watchdog Polska: Wieczorek nie wywiązał się ze swoich obowiązków
To dobra prognoza - tak dymisję Dariusza Wieczorka komentuje prawnik z sieci obywatelskiej Watchdog Polska.
» więcej
2024-12-31, godz. 11:04
Gospodarka w 2025 roku. Uzasadniony umiarkowany optymizm
Umiarkowany optymizm - tak na przyszły rok pod kątem ekonomicznym patrzy prof. Aneta Zelek.
» więcej
2024-12-31, godz. 09:27
"Wyższe pensje to ból głowy dla pracodawców" [ZDJĘCIA]
Pracownicy mają powody do radości, ale pracodawcy - niekoniecznie. Ekonomistka podsumowała na naszej antenie mijający rok pod kątem ekonomicznym.
» więcej
2024-12-30, godz. 11:22
"Inwestycje magnesem dla turystów"
Sezon turystyczny w Międzyzdrojach jest coraz dłuższy i obecnie trwa już około sześciu miesięcy - przekonywał dzisiejszy gość "Rozmów pod Krawatem" Mateusz Bobek.
» więcej
2024-12-30, godz. 08:58
Czesi coraz chętniej wybierają Międzyzdroje
Jak wyjaśnia burmistrz Międzyzdrojów, nasi południowi sąsiedzi powoli odwracają się do Chorwacji, która do tej pory była ich ulubionym wakacyjnym kierunkiem.
» więcej
2024-12-27, godz. 09:20
Monodram "Hrabiny przodem" dalej cieszy się popularnością
To teksty jednocześnie ważne, zabawne i nadal cieszące się olbrzymim powodzeniem. Bilety na Hrabiny przodem - monodram w wykonaniu Olgi Adamskiej - wciąż rozchodzą się w mgnieniu oka.
» więcej
2024-12-23, godz. 10:58
Jak najlepiej wyjść z rodziną na świątecznym zdjęciu - radzi szczecińska fotografka
Szczecin jest wyjątkowo fotogeniczny - przekonywała dzisiejsza gościni Rozmowy pod Krawatem. Fotografka Anna Niemiec wskazywała szczególnie na Jasne Błonia. Jej zdaniem jesienią o świcie, kiedy są spowite mgłą, a w kadrze pojawiają…
» więcej
2024-12-20, godz. 11:36
Ogrody Przelewice wciąż się rozwijają
Województwo przejęło od gminy Ogrody Przelewice trzy lata temu i od tej pory wciąż się rozwijają - powiedział w "Rozmowie pod krawatem" ich dyrektor Zygmunt Siarkiewicz.
» więcej
2024-12-20, godz. 09:24
Ponad 1200 nowych nasadzeń w Ogrodach Przelewice
Można tu zobaczyć dziesiątki roślin z całego świata. To ogrody Przelewice, w których od niedawna można odwiedzać zmodernizowaną oranżerię.
» więcej