Europejska waluta - tak, ale najpierw europejskie pensje. Tak Robert Biedroń komentuje pomysł wprowadzenia euro w Polsce.
Europoseł Lewicy w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśniał, że jego przyjęcie prędzej czy później nastąpi, bo do tego zobowiązują nas traktaty, ale najpierw muszą wzrosnąć wynagrodzenia.
- W pewnym momencie trzeba będzie to zrobić, bo do tego się zobowiązaliśmy wchodząc do Unii Europejskiej. Ale dzisiaj nie ma tego przestrzeni. My jako Lewica uważamy, że najpierw powinniśmy mieć europejski standard wynagrodzeń. Jak pan pójdzie do sklepu w Szczecinie, Świnoujściu, Gryfinie, czy gdziekolwiek, to ma pan ceny europejskie. Ale jak Pan popatrzy na wyciąg z konta, jak pan dostaje pensję, to niestety prawdopodobnie pensję ma pan nadal wschodnią i musimy to zmienić - mówi Biedroń.
Średnie wynagrodzenie w Polsce w tej chwili to około 8500 złotych.
- W pewnym momencie trzeba będzie to zrobić, bo do tego się zobowiązaliśmy wchodząc do Unii Europejskiej. Ale dzisiaj nie ma tego przestrzeni. My jako Lewica uważamy, że najpierw powinniśmy mieć europejski standard wynagrodzeń. Jak pan pójdzie do sklepu w Szczecinie, Świnoujściu, Gryfinie, czy gdziekolwiek, to ma pan ceny europejskie. Ale jak Pan popatrzy na wyciąg z konta, jak pan dostaje pensję, to niestety prawdopodobnie pensję ma pan nadal wschodnią i musimy to zmienić - mówi Biedroń.
Średnie wynagrodzenie w Polsce w tej chwili to około 8500 złotych.
Dodaj komentarz 3 komentarze
panie biedron.. Polacy w znaczącej większości nie chcą euro... koniec kropka
dzięki przystąpieniu Polski do UE i wynikających z tego tytułu DEMOKRATYCZNYCH rygorów prawnych - PiS-owi i innym radykałom czy faszystom nie udało się wprowadzić w Polsce zamordystycznego systemu władzy. Choć niewiele już brakowało, to jednak demokracja zwyciężyła.
Podobnie wprowadzenie w Polsce waluty Euro może uchronić nas przed partyjnym wykorzystywaniem polskiej waluty do realizowania ideologicznych czy merkantylnych celów takich "macherów" jak PiSowcy z Kaczyńskim, Glapińskim i Morawieckim na czele.
Dzięki przyjęciu Euro ustabilizowałyby się nasze dochody oraz wydatki, a inflacja zeszłaby do cywilizowanych poziomów. Przecież ciągle mamy jedną z najwyższych inflacji w Europie!
Oczywiście jeszcze wiele lat upłynie nim MY, Polska i Polacy, spełnimy warunki pozwalające na wprowadzenie u nas waluty Euro. Bo na razie mamy za wysoką inflację, za wysoki deficyt, a po 8 latach rządów złodziejskiej bandy dorobkiewiczów i cwaniaczków finanse publiczne są w opłakanym stanie.
@Jan Nowak - pierwsze zasadnicze pytanie jest takie do jakiej Unii wstępowaliśmy (i za czym głosowaliśmy w referendum, które zresztą nie wydało zgody na wejście do Unii), czy do stowarzyszenia gospodarczego na podstawie traktatów wejściowych czy do Unii, która bez pytania kogokolwiek o zdanie próbuje wpłynąć na każdy aspekt naszego życia, a z całej Europy zrobić jeden wielki eurokołchoz. To właśnie działanie Unii nazwałbym faszyzmem i zamordyzmem. Próba wprowadzenia Euro to kolejne narzędzie do naszego zniewolenia i trzeba się przed tym bronić za wszelką cenę.
Zobacz także
2020-12-10, godz. 09:25
"Unia Europejska nie powinna być instrumentem wywierania presji"
Idea leżąca u podstaw Unii Europejskiej jest piękna, ale to inna Wspólnota, niż pierwotnie planowano - oceniał w "Rozmowie pod krawatem" europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Karol Karski.
» więcej
2020-12-09, godz. 13:39
Sedina dla Szczecina? Czy dla Stettina?
Wnuk (pierwszego po wojnie) prezydenta Szczecina krytykuje pomysł odbudowy monumentu na pl. Tobruckim.
» więcej
2020-12-09, godz. 10:27
Zaremba bezkompromisowy: zdrada i Targowica!
Polityk PiS ocenia postępowanie posłów PO w sprawie negocjacji unijnego budżetu: - Wspieranie niemieckich postulatów w Unii nazywam zdradą i Targowicą - mówił w "Rozmowie pod krawatem" b. poseł, Krzysztof Zaremba.
» więcej
2020-12-08, godz. 10:02
Unia Europejska to zysk, ale również koszty
To nie jest darmowa gotówka, którą daje Unia. Polska również ponosi koszty bycia we Wspólnocie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski. Jego instytucja zajmuje się specjalistycznymi analizami…
» więcej
2020-12-07, godz. 11:07
"Walczymy o Gryfię"
Trudne rozmowy i decyzje, walka o sytuację całej Gryfii - komentował sytuację w stoczni w "Rozmowie pod krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Mucha.
» więcej
2020-12-07, godz. 09:27
Mucha o mechanizmie praworządności: Wszyscy wiemy, że chodzi tu o politykę
Polityczne narzędzie, którego będzie można uznaniowo użyć przeciwko każdemu państwu Unii Europejskiej - minister kancelarii prezydenta Paweł Mucha tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem", że "mechanizm praworządności" jest sprzeczny…
» więcej
2020-12-03, godz. 10:21
"To głęboka i ważna zmiana w ustawie antyprzemocowej"
Przełomowa zmiana w ustawie antyprzemocowej - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" była minister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Rafalska.
» więcej
2020-12-03, godz. 09:16
Rafalska o unijnych negocjacjach: Nie można się ugiąć pod presją Niemiec
W negocjacjach unijnego budżetu należy zachować stoicki spokój, weto - jeżeli Polska je zastosuje - jest środkiem zapisanym w traktatach - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska.
» więcej
2020-12-02, godz. 13:28
Wardacki: opieszałości prokuratury nie rozumiem. Prokuratura: to nie takie proste
Ogromny żal i zastrzeżenia na opieszałe działania Prokuratury Regionalnej w Szczecinie w śledztwie dotyczącym tak zwanej "afery polickiej" - to odczucia prezesa Grupy Azoty Police, Wojciecha Wardackiego.
» więcej
2020-12-02, godz. 09:03
Były szef Grupy Azoty S.A. o swoim odwołaniu
Nie komentuje decyzji rady nadzorczej, zapewnia, że odwołania nie traktuje personalnie, bo to normalna praktyka w biznesie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Wojciech Wardacki, do niedawna szef całej Grupy Azoty.
» więcej
2020-12-01, godz. 10:15
Polityk bezkompromisowy: nie jestem gangsterem, a Sejm to bagno i...
Zapewnia, że nie jest politycznym gangsterem, Sejm to dla niego "łajno, gnojowica i trauma" - i choć rozmawia ze wszystkim ugrupowaniami, to tylko chce realizować swój plan naprawy polskiego ustroju.
» więcej
2020-12-01, godz. 09:20
Kukiz o zerwaniu Koalicji Polskiej: "nie bardzo wiem, gdzie jestem"
W tej chwili "nie wie, gdzie jest" - tak o swojej politycznej sytuacji mówił w "Rozmowie pod Krawatem" Paweł Kukiz.
» więcej
2020-11-30, godz. 10:06
"Marszałek Grodzki mówi, że rząd chce wyprowadzić Polskę z UE. To oczywista nieprawda"
Przekroczone kompetencje w pełnym patosu przemówieniu - tak o piątkowym wystąpieniu marszałka senatu w Telewizji Polskiej mówił nowo powołany wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zwracał uwagę, że o "egzaltacji" piszą także…
» więcej
2020-11-27, godz. 12:54
"Mam nadzieję, że uda się pomóc artystom..."
W poniedziałek mija termin składania zgłoszeń o mikrogranty dla artystów ze Szczecina.
» więcej
2020-11-27, godz. 09:21
"Willa Lentza ma wielki potencjał". Instytucja na razie bez dyrektora
Miasto rozpisało konkurs na dyrektora Willi Lentza, który w poniedziałek został unieważniony. Jeden z kandydatów napisał do prezydenta Piotra Krzystka odwołanie w tej sprawie i prosi o ponowną analizę dokumentacji konkursowej.
» więcej