Europejska waluta - tak, ale najpierw europejskie pensje. Tak Robert Biedroń komentuje pomysł wprowadzenia euro w Polsce.
Europoseł Lewicy w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśniał, że jego przyjęcie prędzej czy później nastąpi, bo do tego zobowiązują nas traktaty, ale najpierw muszą wzrosnąć wynagrodzenia.
- W pewnym momencie trzeba będzie to zrobić, bo do tego się zobowiązaliśmy wchodząc do Unii Europejskiej. Ale dzisiaj nie ma tego przestrzeni. My jako Lewica uważamy, że najpierw powinniśmy mieć europejski standard wynagrodzeń. Jak pan pójdzie do sklepu w Szczecinie, Świnoujściu, Gryfinie, czy gdziekolwiek, to ma pan ceny europejskie. Ale jak Pan popatrzy na wyciąg z konta, jak pan dostaje pensję, to niestety prawdopodobnie pensję ma pan nadal wschodnią i musimy to zmienić - mówi Biedroń.
Średnie wynagrodzenie w Polsce w tej chwili to około 8500 złotych.
- W pewnym momencie trzeba będzie to zrobić, bo do tego się zobowiązaliśmy wchodząc do Unii Europejskiej. Ale dzisiaj nie ma tego przestrzeni. My jako Lewica uważamy, że najpierw powinniśmy mieć europejski standard wynagrodzeń. Jak pan pójdzie do sklepu w Szczecinie, Świnoujściu, Gryfinie, czy gdziekolwiek, to ma pan ceny europejskie. Ale jak Pan popatrzy na wyciąg z konta, jak pan dostaje pensję, to niestety prawdopodobnie pensję ma pan nadal wschodnią i musimy to zmienić - mówi Biedroń.
Średnie wynagrodzenie w Polsce w tej chwili to około 8500 złotych.
Dodaj komentarz 3 komentarze
panie biedron.. Polacy w znaczącej większości nie chcą euro... koniec kropka
dzięki przystąpieniu Polski do UE i wynikających z tego tytułu DEMOKRATYCZNYCH rygorów prawnych - PiS-owi i innym radykałom czy faszystom nie udało się wprowadzić w Polsce zamordystycznego systemu władzy. Choć niewiele już brakowało, to jednak demokracja zwyciężyła.
Podobnie wprowadzenie w Polsce waluty Euro może uchronić nas przed partyjnym wykorzystywaniem polskiej waluty do realizowania ideologicznych czy merkantylnych celów takich "macherów" jak PiSowcy z Kaczyńskim, Glapińskim i Morawieckim na czele.
Dzięki przyjęciu Euro ustabilizowałyby się nasze dochody oraz wydatki, a inflacja zeszłaby do cywilizowanych poziomów. Przecież ciągle mamy jedną z najwyższych inflacji w Europie!
Oczywiście jeszcze wiele lat upłynie nim MY, Polska i Polacy, spełnimy warunki pozwalające na wprowadzenie u nas waluty Euro. Bo na razie mamy za wysoką inflację, za wysoki deficyt, a po 8 latach rządów złodziejskiej bandy dorobkiewiczów i cwaniaczków finanse publiczne są w opłakanym stanie.
@Jan Nowak - pierwsze zasadnicze pytanie jest takie do jakiej Unii wstępowaliśmy (i za czym głosowaliśmy w referendum, które zresztą nie wydało zgody na wejście do Unii), czy do stowarzyszenia gospodarczego na podstawie traktatów wejściowych czy do Unii, która bez pytania kogokolwiek o zdanie próbuje wpłynąć na każdy aspekt naszego życia, a z całej Europy zrobić jeden wielki eurokołchoz. To właśnie działanie Unii nazwałbym faszyzmem i zamordyzmem. Próba wprowadzenia Euro to kolejne narzędzie do naszego zniewolenia i trzeba się przed tym bronić za wszelką cenę.
Zobacz także
2018-10-16, godz. 11:14
"Budowy Nord Stream nie da się zastopować. Chyba, że..."
Budowy Nord Stream 2 "nie uda się zastopować" - chyba, że prezydent Donald Trump "walnie pięścią w stół" i zagrozi sankcjami firmom zaangażowanym w inwestycję - mówił we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" szef sekcji polskiej rozgłośni…
» więcej
2018-10-16, godz. 10:18
Dudek chwali prezydenta Dudę. "Wizyta w USA była sukcesem"
Amerykańska polityka prezydenta Andrzeja Dudy zasługuje "na najwyższy szacunek" - oceniał we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" szef sekcji polskiej rozgłośni Deutsche Welle Bartosz Dudek.
» więcej
2018-10-16, godz. 09:16
Po wyborach w Bawarii. "Merkel traci na popularności, koalicja się chwieje"
- Kanclerz Angela Merkel zdecydowanie traci na popularności, koalicja rządowa się chwieje, to "początek agonii" - tak o sytuacji politycznej w Niemczech mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef sekcji polskiej stacji Deutsche Welle Bartosz…
» więcej
2018-10-15, godz. 12:13
Sześciuset nauczycieli zaproszonych do luksusowego hotelu. "Ilość wyjątkowo wyborcza"
Prezydent Świnoujścia zaprasza sześciuset nauczycieli do luksusowego hotelu. Kontrkandydatka w wyborach ocenia: - Wyjątkowo "wyborcza" ilość - mówiła w "Rozmowie pod Krawatem" Joanna Agatowska.
» więcej
2018-10-15, godz. 10:07
Kandydatka na prezydenta Świnoujścia krytykuje miejską komunikację
Największy problem Świnoujścia to komunikacja - mówiła w poniedziałek w "Rozmowie pod Krawatem" kandydatka na prezydenta miasta Joanna Agatowska z SLD.
» więcej
2018-10-11, godz. 10:15
Rabiej krytykuje PiS za reformę sądownictwa. Były też pochwały
Chwali PiS za program "Rodzina 500 Plus", gani za reformę sądownictwa - Paweł Rabiej był gościem porannych "Rozmów pod krawatem" w Radiu Szczecin.
» więcej
2018-10-11, godz. 09:27
Temat rozmów w lokalu "Sowa i Przyjaciele"? Nieważny, ale warto zapewnić, że pro publico bono
Rabiej radzi Geblewiczowi: warto zapewnić, że rozmowy w restauracji "Sowa i Przyjaciele" odbywały się w interesie miasta - tak mówi polityk .Nowoczesnej i kandydat na wiceprezydenta Warszawy.
» więcej
2018-10-10, godz. 10:55
"Bądźmy czyści w tym, co robimy! Jestem samodzielny i nie ulegam wpływom"
Jest samodzielny, "nie ulega wpływom", nie startuje "przeciwko nikomu" i nikomu nie chce odbierać głosów - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Świnoujścia.
» więcej
2018-10-10, godz. 09:38
Dyplomacja w Świnoujściu, czyli: liczy się współpraca, a nie spory!
Odżegnuje się od polityki, od tego "co dzieje się w Szczecinie" i przekonuje, że szanuje przedstawicieli wszystkich partii - mówił w "Rozmowie pod krawatem" kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Świnoujścia.
» więcej
2018-10-09, godz. 10:03
Grodzki bez ogródek o stanie służby zdrowia. Ministrów za czasów PO-PSL broni
Służba zdrowia jest na skraju zapaści - oceniał we wtorek w "Rozmowach pod krawatem" senator PO Tomasz Grodzki.
» więcej
2018-10-09, godz. 09:25
Taśma ze Schetyną? Senator PO zabiera głos
- Jeżeli polską politykę będziemy uprawiać przy pomocy taśm, to znaczy, że będą ją kształtować siły nieczyste, książę ciemności, agenci rosyjscy czy służby specjalne, obojętnie jak to określimy - stwierdził w "Rozmowach…
» więcej
2018-10-08, godz. 10:51
K. Kozłowski zapowiada obwodnicę Stargardu "od węzła do węzła"
Walka ze smogiem, reforma budżetu obywatelskiego i miejsca do grillowania na osiedlach - to niektóre punkty programu wyborczego Krzysztofa Kozłowskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Stargardu.
» więcej
2018-10-08, godz. 09:01
Kozłowski wzywa do debaty o Stargardzie, konkurentów się nie boi
Docenia wszystko, co w Stargardzie zrobił jego wieloletni prezydent, Sławomir Pajor i nie obawia się konfrontacji z jego następcą, Rafałem Zającem. Krzysztof Kozłowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Stargardu mówił…
» więcej
2018-10-05, godz. 10:18
"Jedynka" PSL-u popiera Piotra Krzystka, a nie Sławomira Nitrasa
W wyborach na prezydenta Szczecina popiera Piotra Krzystka, a nie Sławomira Nitrasa. Choć to Nitras jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Andrzej Durka, "jedynka" na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego do zachodniopomorskiego sejmiku…
» więcej
2018-10-05, godz. 09:14
"Konflikt w PSL wynikał z wyboru nowych władz"
Nie ma konfliktu w Polskim Stronnictwie Ludowym i nie zauważyłem, by działacze nie chcieli współpracować z Jarosławem Rzepą. W ten sposób w "Rozmowie pod Krawatem" Andrzej Durka, jedynka na liście PSL do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego…
» więcej