Jak wyjaśniał w "Rozmowie pod krawatem" prezes zarządu Grupy Azoty Police, powodem trudnej sytuacji spółki są m.in. wysokie ceny gazu i import nawozów z Rosji i Białorusi. Stąd też propozycja wprowadzenia 30-procentowego cła na nawozy pochodzące z tych krajów.
- Tam osiągnęliśmy już produkcję na poziomie 71% zdolności produkcyjnych i wyprodukowaliśmy ponad 170 000 ton polipropylenu. Cały ten produkt ulokowaliśmy na rynku. Wszystko co produkujemy na dzień dzisiejszy dostarczamy do klientów - mówi Dawidowski.
Do końca tego roku powinno zakończyć się także przygotowywanie programu transformacji całej Grupy Azoty, który zawiera plan restrukturyzacji i rozwoju firmy. Firma nie przewiduje natomiast zwolnień grupowych. W całej grupie prowadzony jest audyt, być może pojawią się zawiadomienia do prokuratury o wszczęcie postępowania.
Prezes "Polic" poinformował również o programie zagospodarowania fosfogipsów, czyli odpadu, który powstaje w procesie produkcji i jest gromadzony na hałdach w pobliżu zakładu. Zmiany w procesie produkcji spowodują zmniejszenie jego ilości, być może będzie on wykorzystany jako nawóz.
Mniejsza niż rok temu strata finansowa i zwiększenie sprzedaży nawozów oraz pigmentów o 20 proc. - tak wyniki finansowe za pierwsze półrocze podsumowuje prezes zarządu Grupy Azoty Police Andrzej Dawidowski. Grupa odnotowała ponad 700 mln zł straty netto, to mniej niż rok temu - o 300 milionów złotych.
Całej rozmowy możecie wysłuchać na naszej stronie internetowej.
Zobacz także
2023-04-07, godz. 09:56
"Przez post wyrażam solidarność z Jezusem"
Przez post wyrażamy solidarność z Jezusem - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. Grzegorz Chojnacki.
» więcej
2023-04-06, godz. 09:18
Radna Lewicy: terminal kontenerowy w Świnoujściu to same problemy
Skorzysta na tym Polska, ale nie Świnoujście - tak o budowie terminala kontenerowego w kurorcie mówiła w "Rozmowach pod krawatem" radna Lewicy Razem Joanna Agatowska.
» więcej
2023-04-05, godz. 09:27
Ukraińcy oczekują od swojego prezydenta decyzji ws. m.in. Wołynia
Także Ukraińcy chcieliby, aby prezydent Wołodymyr Zełenski w środę w Warszawie mówił o zgodzie na ekshumacje na Wołyniu - m.in. takich efektów tej wizyty oczekuje dziennikarz Dmytro Antoniuk, korespondent Radia Wnet na Ukrainie.
» więcej
2023-04-04, godz. 09:10
Niemieckie protesty ws. inwestycji na Odrze i w Świnoujściu to "polityczne działania"
Polityczna machina za ogromne pieniądze a nie społeczne zaangażowanie - tak o protestach ekologów w sprawie inwestycji na Odrze i w Świnoujściu mówił w "Rozmowach pod krawatem" Jan Stasiak, przewodniczący Rady Interesantów Portu…
» więcej
2023-03-29, godz. 09:29
Poseł PiS: Tusk nie jeździ po małych miejscowościach, więc zmian nie widzi
To kłamliwe stwierdzenia - w ten sposób poseł Artur Szałabawka z Prawa i Sprawiedliwości ocenił wypowiedzi Donalda Tuska na temat pomocy finansowej, jaką rząd przekazał samorządom.
» więcej
2023-03-28, godz. 09:14
Lubczyk: jedna lista nie gwarantuje nam wygranej
Nie zamierza tłumaczyć się za zachowanie polityków Platformy Obywatelskiej - poseł klubu Koalicji Polskiej - PSL Radosław Lubczyk mówił w "Rozmowach pod krawatem", że nie jest zwolennikiem jednej, wspólnej listy opozycji.
» więcej
2023-03-27, godz. 09:08
"Zboża z Ukrainy nie obowiązują normy, jakie narzuciła nam Unia Europejska"
Rynek rolniczy jest rozregulowany przynajmniej na dwa lata - alarmuje jeden z organizatorów protestów w Szczecinie.
» więcej
2023-03-24, godz. 09:12
Poseł Lewicy: wykluczam współpracę z Konfederacją
Wspólna lista opozycji do wyborów jest możliwa, współpraca z Konfederacją absolutnie nie - tak w "Rozmowie pod krawatem" mówił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.
» więcej
2023-03-23, godz. 09:15
Prezes Gryfii: opluwanie Jana Pawła II to "zakrojona szersza operacja"
Nie ma zgody na opluwanie imienia świętego Jana Pawła II. Damy temu wyraz podczas marszu 2 kwietnia w Szczecinie - mówił podczas "Rozmowy pod krawatem" Krzysztof Zaremba, były parlamentarzysta, prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gry…
» więcej
2023-03-21, godz. 09:06
Radny Pro Centrum: zyskaliśmy większy wpływ na sprawy regionu
Chcieli współrządzić regionem, plan nie do końca został zrealizowany. Udało nam się jednak wprowadzić różne projekty - tak dotychczasowe osiągnięcia klubu Pro Centrum w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego ocenia radny Artur…
» więcej
2023-03-20, godz. 09:06
"Rosja nie może pogodzić się z tym, że Polska jest niezależna"
Każdy, kto osłabia Rosję, działa w interesie Polski - mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.
» więcej
2023-03-16, godz. 09:39
Socjolog: jest wiele czynników wpływających negatywnie na zachowania młodzieży
Zmiana norm społecznych, brak autorytetów i negatywny wpływ mediów - to jedne z czynników, które wpływają na zachowania młodych ludzi. Tak socjolog Waldemar Urbanik wyjaśniał akty agresji wśród młodych ludzi, o których w ostatnich…
» więcej
2023-03-15, godz. 09:07
Bedka z Konfederacji: Braun i Korwin-Mikke dodają nam wyborców
Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke wystartują z naszej listy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Marcin Bedka, lider Konfederacji w zachodniopomorskim.
» więcej
2023-03-14, godz. 09:21
"Potrzebne są nowoczesne i innowacyjne technologie związane z wodorem"
Wodór to paliwo przyszłości, które pozwoli uniezależnić się od węgla. By tak się stało, potrzeba jednak wielu badań i pracy - mówił w "Rozmowie pod krawatem" prof. Rafał Rakoczy, dziekan wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej…
» więcej
2023-03-13, godz. 09:06
Brudziński: "Tusk był popychlem niemieckim. By zrobić karierę musiał łasić się też do Putina"
Dalekowzroczna wizja Lecha Kaczyńskiego, który budował sojusze i przestrzegał przed uzależnianiem Europy od rosyjskiego gazu i ropy, a decydował o budowie gazoportu w Świnoujściu - jak oceniał europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim…
» więcej