Zachodniopomorscy rolnicy, którzy domagają się zmiany zasad sprzedaży państwowej ziemi, są rozczarowani wizytą wicepremiera w Szczecinie.
Rolnicy nadal zamierzają blokować traktorami ulice Szczecina i regionu, choć Robert Tarnowski deklaruje, że nie chodzi o utrudnianie życia kierowcom. Jak jednak tłumaczy, nie ma innego wyjścia.
Związkowcy wiązali bowiem duże nadzieje z przyjazdem Piechocińskiego, ale negocjacje nie doszły do skutku. - Pan premier stwierdził, że na salonach warto bywać, a do rolników nie warto wyjść. Myślę, że zachował się niestosownie. Nie słyszałem też, żeby minister pomógł rolnikom, odkąd został wicepremierem - powiedział Tarnowski.
Janusz Piechociński spotkał się w niedzielę tylko z przedstawicielami protestujących i nie wyszedł do rolników, którzy od miesiąca koczują przed siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych. - Ministerstwo rolnictwa dąży do kompromisu, a rolnicy swoim protestem sprzyjają opozycji, która na wiosnę chce złożyć wniosek o wotum nieufności dla premiera - mówił na konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki.
Janusz Piechociński dodał, że ministerstwo przygotowuje "odpowiednie rozwiązanie legislacyjne", które ma rozwiązać problem sprzedaży państwowej ziemi.
Tarnowski przyznał, że pewien kompromis udało się wypracować, ale podczas poprzednich rozmów ze specjalistami resortu rolnictwa i Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy mogliby m.in. blokować przetargi na sprzedaż ziemi, gdyby uznali, że mogą startować w nich podstawione osoby, dysponujące zagranicznym kapitałem.
To jednak związkowcom nie wystarcza - chcą odwołania dyrektora szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.
Tarnowski pytany o to, czy rolnicy nie poszli o krok za daleko odpowiedział, że nie. Jak mówił, wcześniej wielokrotnie próbowali pokojowo załatwić problem. Rozmowy z ministrem rolnictwa i posłami nic nie jednak nie dały.
Posłuchaj i zobacz "Rozmowy pod krawatem".
Zobacz także
2013-04-08, godz. 07:00
Były komendant MO usłyszy wyrok
Sąd ogłosi w poniedziałek wyrok w sprawie byłego Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Szczecinie Jarosława W.
» więcej
2013-04-05, godz. 09:04
Prezes ZUO: Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami [WIDEO]
W sprawie postępowania na budowę spalarni system zadziałał - mówi Tomasz Lachowicz. Prezes szczecińskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów tłumaczył w "Rozmowach pod krawatem", że przetarg na wykonawcę inwestycji odbył się na…
» więcej
2013-04-04, godz. 11:12
Krystek jednym z kandydatów na prezydenta miasta [WIDEO]
Dawid Krystek jest jednym z kandydatów SLD na prezydenta Szczecina. Szef miejskiego Sojuszu ujawnił w "Rozmowach pod krawatem", że jest brany pod uwagę przez większość partyjnych kół.
» więcej
2013-04-04, godz. 10:52
Radny wyjaśnia o co chodzi z bankructwem miasta [WIDEO]
Groźba bankructwa Szczecina to był skrót myślowy - mówił w "Rozmowach pod krawatem" szef szczecińskiego SLD, Dawid Krystek i tłumaczył swoje wcześniejsze wypowiedzi na temat budowy spalarni odpadów.
» więcej
2013-04-03, godz. 09:01
Gawłowski: Prezydent zapomniał o odpowiedzialności
Urzędnicy szczecińskiego magistratu wykazali się niekompetencją przy organizacji przetargu na budowę spalarni odpadów - mówił w "Rozmowach pod krawatem" wiceminister środowiska, Stanisław Gawłowski.
» więcej
2013-04-02, godz. 09:03
Dobrzyński o reformie edukacji: Trzeba ją odkręcić
80 proc. polskich szkół jest nieprzygotowanych na przyjęcie sześciolatków - takie, według "Rzeczpospolitej", są nieoficjalne jeszcze wyniki kontroli NIK-u. Raport komentował w "Rozmowach pod krawatem" poseł PiS - Leszek Dobrzyńs…
» więcej
2013-03-28, godz. 10:18
US: Akademia Europejska zrujnowała Kulice [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zdaniem rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, fundacja skupiła się na działalności komercyjnej i doprowadziła do dewastacji dworku.
» więcej
2013-03-27, godz. 08:59
Jurek: Uczestnictwo w obradach to strata czasu
Obrady komisji trójstronnej to "pogaduchy i kawa" - tak spotkania związkowców, pracodawców i rządu komentuje szef "Solidarności" w regionie. Mieczysław Jurek w ten sposób odniósł się do zarzutów Donalda Tuska.
» więcej
2013-03-26, godz. 09:01
Skarbnik miasta o spalarni: Zachowamy dotację
Szczecin nie straci 250 milionów złotych unijnych dotacji na budowę spalarni - zapewnił w "Rozmowach pod krawatem" skarbnik miasta, Stanisław Lipiński.
» więcej
2013-03-25, godz. 09:07
Dyrektor: Technologia in vitro jest przecież znana [NOWE, WIDEO]
Autorstwo programu nie jest najważniejsze - tak zamieszanie wokół uchwały szczecińskich radnych w sprawie dofinansowania in vitro skomentował w "Rozmowach pod krawatem" dr Andrzej Niedzielski, dyrektor szpitala w Zdrojach.
» więcej
2013-03-20, godz. 09:02
Sieńko: Nikt nie chciał mnie usunąć z klubu [WIDEO]
Radny Platformy Obywatelskiej Jerzy Sieńko powiedział dziś w "Rozmowach pod krawatem", że po sesji dotyczącej "in vitro" rajcy PO spotkali się i była okazja, by wyjaśnić sobie całą sytuację.
» więcej
2013-03-19, godz. 09:24
Spółki portowe w Szczecinie zapłacą mniej? [WIDEO]
To nie tak, że spółki portowe ze Szczecina i Świnoujścia płacą 10 razy wyższy podatek, niż firmy z Trójmiasta.
» więcej
2013-03-18, godz. 10:13
"Skoro posłanka podjęła się, niech zrealizuje zadanie" [WIDEO]
Jeżeli pani Renata Zaremba uważa, że zna lepiej prawo niż polskie sądy - to powodzenia - mówi prezydent Szczecina.
» więcej
2013-03-15, godz. 09:00
Protest rolników trwa, ale poza Szczecinem
Rolnicy wznowili demonstrację, bo rząd nie realizuje warunków porozumienia - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Edward Kosmal, szef komitetu protestacyjnego.
» więcej
2013-03-14, godz. 11:07
Kto "pompuje koła", czyli konflikt w partii
Ciąg dalszy konfliktu o władzę w zachodniopomorskiej PO. Niedawno szef partii w Szczecinie, Sławomir Nitras wystąpił z oskarżeniem, że bez jego wiedzy tworzone są nowe koła. W czwartkowych "Rozmowach pod krawatem" w roli adwokata…
» więcej