Zdaniem rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, fundacja skupiła się na działalności komercyjnej i doprowadziła do dewastacji dworku.
Gdy zdewastowany pałacyk zobaczył kanclerz uczelni, wyprowadził członków fundacji z Kulic i nie pozwolił poczekać na ciężarówkę, która miała zabrać ich rzeczy. Rektor podkreślił, że to dlatego, że władze fundacji ociągały się z wyprowadzką.
- Akademia otrzymała w październiku informację o tym, że ma opuścić Kulice do końca stycznia, a pierwszego marca wciąż tam była - wyjaśniał prof. Włodarczyk.
Rektor mówił też o powodach sprzedaży dworku. - To sąd zadecydował, że umowa między Akademią Europejską jest niezgodna z prawem - dodał.
Sprawa wyszła na jaw, kiedy fundacja zażądała na drodze sądowej od uczelni, aby ta opłacała jej sekretarkę.
Uniwersytet co roku płacił na utrzymanie dworku 230 tys. złotych. A to zdaniem rektora stanowczo za dużo. - Nie mogliśmy tego dalej robić, bo dyscyplina finansowa na uczelniach i wszystkich instytucjach budżetowych jest ogromna - tłumaczył profesor.
Uczelnia szuka wariantu "B". - Co będzie jeśli nie znajdzie się kupiec? Tego obiektu nie opuścimy, musimy go jakoś zagospodarować i mieć na niego pomysł - mówił rektor US.
Dlatego też sprawą zajmie się Komisja Nadzwyczajna Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Znajdujący się w Kulicach dworek rodziny Bismarcków uczelnia otrzymała w 2002 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Warunkiem było prowadzenie przez co najmniej 10 lat działalności edukacyjnej, naukowej i rozwijanie współpracy między Polską, a Niemcami. W ubiegłym tygodniu parlamentarzyści PO, zaapelowali by uczelnia nie sprzedawała "symbolu polsko-niemieckiego pojednania".
Posłuchaj "Rozmów pod krawatem" i zobacz wideo.
Zobacz także
2015-01-21, godz. 09:01
Gróbarczyk: To gwałt na polskiej konstytucji
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk na naszej antenie w "Rozmowach pod krawatem" krytycznie skomentował plany Polskiej Grupy Energetycznej.
» więcej
2015-01-20, godz. 13:02
Liberadzki o kandydatce SLD: Pora pokazać, że jest pokolenie III RP
To była trudna, ale słuszna decyzja - tak wiceszef SLD mówi o zaprezentowaniu kandydatki tej partii na prezydenta w dniu śmierci Józefa Oleksego.
» więcej
2015-01-20, godz. 09:20
Liberadzki popiera rozwiązanie zachodniopomorskich struktur SLD
Wiceszef SLD popiera rozwiązanie zachodniopomorskich struktur Sojuszu. Zdaniem Bogusława Liberadzkiego, wojewódzki zarząd partii zajmował się wewnętrznymi rozgrywkami, zamiast dbać o najważniejsze sprawy dla regionu.
» więcej
2015-01-19, godz. 12:13
Iskrzy na linii Gawłowski - Balazs
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski nadal podtrzymuje, że Woliński Park Narodowy nie powinien wydzierżawiać budynku po byłej stołówce fundacji "Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej", związanej z Arturem Balazsem.
» więcej
2015-01-19, godz. 10:03
Wiceminister: Nic złego z pocztą szczecińską się nie zdarzy
Nie będzie likwidacji szczecińskiego oddziału Poczty Polskiej - zadeklarował na naszej antenie wiceminister środowiska, Stanisław Gawłowski.
» więcej
2015-01-19, godz. 09:02
Gawłowski: To ja jestem poszkodowany
Wiceminister środowiska nie zamierza przepraszać za swoje słowa opublikowane w "taśmach prawdy". Stanisław Gawłowski jest oburzony udostępnieniem stenogramu jego rozmowy z biznesmenem Piotrem Wawrzynowiczem.
» więcej
2015-01-16, godz. 10:14
Krzystek: Zamiast remontować, będziemy budować nowe mieszkania [WIDEO]
Miastu nie opłaca się likwidować wspólnych toalet na półpiętrze. Lepiej budować nowe mieszkania. Tak problem braku ubikacji w około sześciu tysiącach gminnych lokali skomentował w "Rozmowach pod krawatem" prezydent Szczecina Piotr…
» więcej
2015-01-16, godz. 08:53
Prezydent spokojny o ciepło dla Szczecina [WIDEO]
Nie ma ryzyka, że w Szczecinie zabraknie ciepła - zapewnił w "Rozmowach pod krawatem" prezydent miasta Piotr Krzystek.
» więcej
2015-01-15, godz. 09:00
Grupa Azoty zainteresowana kupnem Pogoni Szczecin [WIDEO]
Grupa Azoty rozważa zakup Pogoni Szczecin. Szef Zakładów Chemicznych Police i wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Jałosiński powiedział w czwartek w "Rozmowach pod krawatem", że spółka myśli o zakupie większościowego udziału w k…
» więcej
2015-01-14, godz. 09:10
Wijas o działaniach Wieczorka: To wewnątrzpartyjny zamach stanu [WIDEO]
To Dariusz Wieczorek stoi za zawieszeniem Grzegorza Napieralskiego w prawach członka SLD - uważa Jędrzej Wijas. - To był głos zarządu partii, a nie wewnętrzne intrygi - odpowiada Dariusz Wieczorek.
» więcej
2015-01-13, godz. 08:53
Grabarczyk: Problem przedłużających się spraw w sądach jest złożony [WIDEO]
Liczba spraw rośnie, liczba sędziów jest niezmienna - tak przedłużające się postępowania w polskich sądach tłumaczy minister sprawiedliwości.
» więcej
2015-01-12, godz. 09:08
Napieralski: Nie zasłużyłem na takie traktowanie
To kuriozalna sytuacja - tak o swoim zawieszeniu w prawach członka SLD i rozwiązaniu struktur wojewódzkich partii mówił Grzegorz Napieralski.
» więcej
2015-01-09, godz. 09:42
Co dalej z "Pomorzanami"? Posłanka zapewnia, że trwają rozmowy [WIDEO]
Sytuacja w sprawie Elektrociepłowni Pomorzany jest kryzysowa - przyznała posłanka Platformy Obywatelskiej w "Rozmowach pod krawatem". Renata Zaremba zapewniła jednak, że Polska Grupa Energetyczna nie zrezygnowała jeszcze ostatecznie…
» więcej
2015-01-07, godz. 09:46
Rosja chce współpracować z Polską? Tak uważa były poseł ze Szczecina
Zdaniem Mateusza Piskorskiego Moskwa nie jest nastawiona wrogo do naszego kraju. Były poseł Samoobrony w "Rozmowach pod Krawatem" podkreślił, że to w polskim rządzie brakuje osób, które umiałyby rozmawiać z Kremlem.
» więcej
2015-01-05, godz. 09:47
Balazs: PiS powinno wejść w koalicję z PSL [WIDEO]
Artur Balazs, były minister rolnictwa uważa, że Prawo i Sprawiedliwość powinno zwrócić się w stronę Polskiego Stronnictwa Ludowego.
» więcej