Translagator
Radio SzczecinRadio Szczecin » Translagator
Translagator - Annie Lennox - Why
Gdy kończyła się kariera duetu Eurythmics, solowy sukces Annie Lennox nie był pewny. Był bardzo niepewny. W końcu to Dave Stewart dbał o warstwę muzyczną Eurythmics. To on stał za pionierskimi aranżacjami, które tak wyróżniały grupę w latach 80. A sama Annie nie zdawała sobie sprawy z tego, że jej głos i charyzma stanowią klasę samą w sobie. Wybór utworu, który nie miał w sobie tanecznej przebojowości na pierwszego singla zdawał się więc dość ryzykowny. Ale był szczery. Zadziałał.
Translagator: Hall & Oates - Maneater
Początkowo "Maneater" był piosenką reggae. Miał też dłuższy refren. I choć wydaje się opowiadać o kobiecie pożerającej męskie serca, na to też wskazuje wideoklip - nie ma nic wspólnego z damsko-męskimi sprawami. John Oates napisał ten tekst o pewnym mieście.
Translagator: Nik Kershaw - The Riddle
W 1984 roku Nik Kershaw wydał piosenkę zatytułowaną "zagadka". Dziwny tekst, wideoklip pełen zagadkowych scen i postaci - natychmiast został zarzucony korespondencją z potencjalnymi rozwiązaniami stając się ofiarą powiedzonka o tym co trzeba wypić jak się już naważy. W rzeczywistości żadnej zagadki tu nie było...
Translagator: Brainstorm - Maybe
Zespół Brainstorm, znany też jako Prāta Vētra, pochodzi z Łotwy. Jego największy międzynarodowy przebój zdobył popularność (poza Łotwą) jedynie w Polsce i Grecji. Wideoklip do niego nakręcony został z kolei w Pradze. O czym opowiada "Maybe"?
Translagator: INXS - Never Tear Us Apart
Michael Hutchence wlewał morze emocji w swój śpiew i "Never Tear Us Apart" jest jednym z najlepszych przykładów tej umiejętności. Razem z nostalgicznym, nakręconym w Pradze wideoklipem, ten utwór pozostaje jednym z najbardziej romantycznych hitów wszech czasów. Jednak czy jego tekst pasuje do reszty?
Translagator: Lesley Gore - It’s My Party
"It's My Party" doczekało się wielu coverów. Od tanecznych po metalowe. Francuskich czy nawet szwedzkich wersji. Był to pierwszy hit na koncie legendarnego producenta Quincy Jonesa. I piosenka, której refren wszedł na stałe jako powiedzonko do języka angielskiego.
Translagator: Sia - Chandelier
Kariera pochodzącej z Australii Sii Kate Isobelle Furler rozwijała się powoli i stopniowo. Pracując nad swoim szóstym albumem wokalistka nie spodziewała się szczególnego sukcesu. Jednak pierwszy singiel promujący płytę "1000 Forms of Fear" czyli "tysiąc form strachu" nagle zrobił z niej światową gwiazdę. A wszystko przez żyrandol.
Translagator: The Cars - Drive
The Cars już pierwszym swoim singlem odnieśli spory sukces. "Just What I Needed" było często grane w radiostacjach (zwłaszcza we Francji) jeszcze w wersji demo. Globalnej sławy zespół doczekał się sześć lat później. Przyszła wraz z sukcesem piosenki, która podobnie jak wspomniany debiut była zaśpiewana przez basistę grupy.
Translagator: James Blunt - You’re Beautiful
Siódme miejsce na liście najbardziej irytujących piosenek wg. magazynu Rolling Stone i sława jednego z najbardziej romantycznych utworów świata. "You're Beautiful" jednak wbrew pozorom zupełnie nie nadaje się na pierwszy weselny taniec. Podobnie jak "Every Breath You Take" The Police traktuje o bardzo niezdrowych uczuciach.
Translagator: Foreigner - I Want to Know What Love Is
Zespół Foreigner od początku istnienia nie był grupą początkujących amatorów. Złożony z doświadczonych muzyków, już na debiutanckim albumie umieścił wielki przebój "Cold As Ice". Jednak największy sukces przyszedł dopiero z czwartą płytą i balladą, która ponoć "spadła z nieba".
1234567