Nie było czasu na strach...
Radio SzczecinRadio Szczecin » Nie było czasu na strach...
- Na zdjęciu widać piękną, młodą dziewczynę, która z uśmiechem na ustach i z nadzieją patrzy na świat. To zdjęcie zostało zrobione w Szczecinie, po wyjściu "Jachny" z więzienia - mówiła podczas premiery w filharmonii nasza radiowa koleżanka Agata Rokicka,
- To była wzruszająca, prawdziwa historia o bohaterstwie - mówili szczecinianie po premierze słuchowiska.
Premiera audiobooka "Nie było czasu na strach..." odbyła się w środę, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w szczecińskiej filharmonii. To udźwiękowiony wywiad-rzeka Marzeny Kruk i Edyty Wnuk z Janiną Wasiłojć-Smoleńską, ps. "Jachna", sanitariuszką Armii Krajowej mieszkającą po wojnie w Szczecinie.



"Jachna" została skazana przez komunistyczne władze na podwójną karę śmierci, zamienioną w ramach amnestii na 15 lat więzienia. Na wolność wyszła w kwietniu 1956 roku i zamieszkała w Szczecinie.

- Na jednym ze zdjęć widać piękną, młodą dziewczynę, która z uśmiechem na ustach i z nadzieją patrzy na świat. To zdjęcie zostało zrobione w Szczecinie, po wyjściu "Jachny" z więzienia - mówiła podczas premiery w filharmonii nasza redakcyjna koleżanka Agata Rokicka, która współtworzyła radiowego audiobooka.



Od 1957 roku "Jachna" pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szczecińskich szkołach, a także na uczelniach. W 2008 roku otrzymała medal Uniwersytetu Szczecińskiego. Została odznaczona również m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w 2010 roku. Miała 84 lata. Została pochowana na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

- To była wzruszająca, prawdziwa historia o bohaterstwie - mówili szczecinianie po premierze słuchowiska. - Najbardziej podobało mi się to, że mogłam bliżej poznać tak interesującą postać, jaką jest pani Janina. Wzruszyłam się. Zwłaszcza wtedy, kiedy uświadomiłam sobie, że ludzie, którzy tak wiele przeszli potrafią zachować dystans do tego typu sytuacji i optymistycznie patrzeć na świat.



- Słuchowisko było bardzo rzeczowe, interesujące i ciekawe. Można było poznać postać głównej bohaterki i zbliżyć się do tamtych czasów, zwłaszcza w taki dzień jak dziś - dodawali widzowie.

Słuchowiska "Nie było czasu na strach...", wspólnej produkcji Radia Szczecin i Instytutu Pamięci Narodowej, będzie można słuchać na naszej antenie od 6 marca.