FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
Przed nami Wielkanoc - dla wielu z nas to czas związany przede wszystkim z rodziną. To wspólne przygotowania, gotowanie i robienie ozdób oraz rozmowy. Każdy dom ma swoje tradycje i przyzwyczajenia. Na Pomorzu Zachodnim są one bardzo odmienne, bo rodziny większości z nas, pochodzą z bardzo różnych zakątków dawnej Polski.
Do tradycji wracają działające w wielu wsiach Koła Gospodyń Wiejskich. Jedno z nich, tuż przed Świętami odwiedziła kilka lat temu Anna Kolmer.
Reportaż „Czym chata bogata" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur - Woronieckiej przypomnimy dziś po po 19. Po reportażu rozmowa o tożsamości Pomorza Zachodniego. Naszym gościem będzie Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane".
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Spotkanie w Boliwii
Spotkanie w Boliwii
Mówi się, że nie ma przypadków i że każdy człowiek pojawia się w naszym życiu z jakiegoś powodu. Tak się stało w przypadku Beaty Hedzielskiej, mieszkanki Szczecina, która jest organizatorką pomocy dla misji w Boliwii o. prof. Piotra Nawrota, realizowanej pod hasłem „ Muzyka, która otwiera serca". Przypomnijmy prof. Piotr Nawrot przyczynił się do wypromowania muzyki baroku boliwijskich Indian, jak również założył wiele szkół muzycznych dla dzieci Indian. Podczas pobytu w Boliwii p. Beata poznała misjonarkę Joannę Olszewską, która od 7 lat pracuje na misji w Oruro. Jak sama mówi dzięki siostrze Joannie zrozumiała na czym polega sens misji osób świeckich w Kościele i jaką rolę odgrywają misje w życiu biednych społeczeństw krajów „Trzeciego Świata". Zapraszamy państwa dzisiaj po godz. 19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Siostra Joanna misjonarka z Boliwii".
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi "Siostra Joanna misjonarka z Boliwii” i rozmowy Małgorzaty Frymus z Beatą Hedzielską
Moi Rodzice - rok 1972. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Moi Rodzice - rok 1972. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Uratowały sierpniowy strajk przed klęską, przywódców związkowych przed blamażem, a tysiące robotników z protestujących solidarnie ze stoczniowcami zakładów na Wybrzeżu przed brutalną pacyfikacją. To ich było w NSZZ więcej i to one z czasem zostały zmarginalizowane. Kobiety Solidarności tworzyły struktury związkowe w swoich miejscach pracy, pełniły odpowiedzialne funkcje, kontynuowały działalność po wprowadzeniu stanu wojennego. Jednak po 1989 w zasadzie zniknęły z opowieści o „Solidarności”.

Dlaczego dziś wciąż znamy tak mało nazwisk kobiet związanych z opozycją demokratyczną? Zazwyczaj kobiety działały, a mężczyźni przemawiali i zbierali za to laury. Przez to często nie było dowodów ich działalności, a jeśli były, to jedynie w rodzinnych archiwach.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Mamusia", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Anną Kolmer, autorką reportażu
"Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia" - powiedział Herodot. Choć te słowa zostały wypowiedziane wiele wieków temu nie straciły na aktualności.
Czas poświęcony na realizację swoich pasji nigdy nie jest czasem straconym. Pasja pomaga uciec od codziennych problemów, pozwala spełnić marzenia, a człowiek z pasją jest dużo szczęśliwszy. Nawet najmniejsza pasja jest czymś bardzo, bardzo cennym.

Bohater reportażu Henryk Cirocki, z wykształcenia nauczyciel fizyki, przez kilka dekad realizował swoje pasje związane z górami, biegami, jazdą rowerem. Marzenia o zdobywaniu konkretnych szczytów zamienił w czyn i to jeszcze starszym wieku.

W Fonosferze przypomnimy dziś archiwalny reportaż, o zmarłym w 2023 roku Henryku Cirockim.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej zatytułowanego "Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać ".

Po reportażu porozmawiamy o tym jak ważne pasje są w życiu. Naszymi gośćmi będą organizatorzy II Kongresu Mężczyzn, który 26 kwietnia odbędzie się w Warszawie.
fot.fb Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie
fot.fb Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie
„Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej, realizacja dźwięku: Krzysztof Skonieczny
posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus, goście: bohaterka reportażu Urszula Kwietniewska-Łacny, kuratorka wystawy: Sabina Wacławczyk oraz Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
Świat w miniaturze już od soboty w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. O 16 Zajezdnia Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy "To nie są zabawki!". Będzie to wystawa miniatur Urszuli Kwietniewskiej-Łacny (autorki bloga Miniaturowe domki) prezentującej dorobek kilkunastu lat pracy twórczej. Na ekspozycji zobaczycie ponad 20 misternie wykonanych „miniaturowych domków”, które przeniosą Was w świat dzieciństwa, dawnych zawodów oraz historii poniemieckiego dziedzictwa regionu. Wystawę będzie można ogladać do 22 czerwca.
Elementem ekspozycji będzie też reportaż Radia Szczecin "Miniaturzystka", którego bohaterką jest właśnie Urszula Kwietniewska-Łacny.
Reportaż przypomnieliśmy w czwartkowej Fonosferze. O wystawie opowiadały: bohaterka reportażu, kuratorka wystawy: Sabina Wacławczyk oraz Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Zapraszamy
Antosia
Antosia
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu DNA w 22 chromosomie. Według szacunków z tą wadą rodzi się w Polsce od 100 do 200 dzieci rocznie. Mimo to ten zespół wciąż pozostaje praktycznie nieznany – również wśród lekarzy. Przed osobami z zespołem delecji 22q11 piętrzą się trudności, tymczasem system ochrony zdrowia zupełnie pomija tę grupę pacjentów.
Antosia mała bohaterka reportażu zmaga się z niskorosłością i z tego względu ma obniżony rozwój psychomotoryczny. Ma także zdiagnozowaną afazję motoryczną i opóźniony rozwój mowy. Potrzebuje stałej i kosztownej rehabilitacji oraz terapii. Pozostaje pod opieką wielu lekarzy i specjalistów ze względu na liczne choroby wynikające z zespołu genetycznego. Obecnie leczona jest hormonem wzrostu, które to leczenie w całości muszą finansować rodzice. Dziewczynka nie zakwalifikowała się do żadnego programu refundowanego przez NFZ. Dlatego też rodzina zbiera fundusze na portalu Pomagam.pl. Takich zbiórek są tysiące,ale ta jest wyjątkowa... Tosia nie ma wiele czasu aby urosnąć i żyć jak jej rówieśnicy. Zapraszam państwa dzisiaj po godz.19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "delecja 22q11". Po reportażu rozmowa z gośćmi Fonosfery, a będą nimi: Monika Helewska kierownik Działu Organizacji i Promocji Wydarzeń w DK Słowianin, Ewelina Wiśniewska ciocia Antosi i Anna Bereżecka - Pieńkos mama Antosi.
Ostatni list ppor. Józefa Zająca z obozu w Kozielsku do żony Anny i dzieci - Tadeusza i Elżbiety. Fot. Barbara Patlewicz
Ostatni list ppor. Józefa Zająca z obozu w Kozielsku do żony Anny i dzieci - Tadeusza i Elżbiety. Fot. Barbara Patlewicz
"Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. 5 marca 1940 roku Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego. 85 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję. Zamordowano blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. To 22 tysiące tragedii rodzinnych. To zarazem 22 tysiące opowieści o próbach (mniej lub bardziej odważnych) dochodzenia do prawdy, co stało się z zaginionymi bliskimi. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska.
Katyń - jest to więc historia zacierania prawdy i walki o prawdę.
Ale też pamięci i niepamiętania.
Alicja Dmytrasz mieszka na wielkim poradzieckim osiedlu we Lwowie. W jej pokoju leży kilka reklamówek z niezwykle cenną zawartością. Są ciągle nierozpakowane.

"Spóźniłam się" - to tytuł reportażu Agaty Rokickiej.
Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Józefem Łapczyńskim oraz Rafałem Raniowskim ze Stowarzyszenia Katyń
Szczecińskie dźwigozaury, jeden z symboli i atrakcja turystyczna miasta , fot. Alicja Szymańska [Archiwum]
Szczecińskie dźwigozaury, jeden z symboli i atrakcja turystyczna miasta , fot. Alicja Szymańska [Archiwum]
"Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Anna Gąsiorowska, Przemysław Budziński i Marcel Mroczek (prezes Sowarzyszenia Chowaniec)
Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje się uspokojona, spełniona, a swoją pasję zamieniła w zawód. Wreszcie znalazłam swoją przystań - powtarza. Dzieli się z klientami małego sklepiku z pamiątkami historią Szczecina i z wypiekami na twarzy opowiada jak wyjątkowe jest to miasto. Zapraszam do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny "Weź kawałek mego miasta". Tę opowieść przypomnimy po 19, po reportażu rozmowa o Szczecinie.

Naszymi gośćmi będą autorzy projektu "Szczecinowierca". W tej chwili to audioserial dostępny w serwisie Spotify, natomiast 23 kwietnia ukaże się zbiór opowiadań. Podobnie jak w wersji audio bohaterem opowieści będzie nadnaturalny opiekun Szczecina, wampir Asmodeusz.
Pojekt Szczecinowierca tworzą:
Agata Cieszyńska, Anna Gąsiorowska, Agnieszka Gładzik, Przemysław Budziński, Michał Dłużak, Paweł Jakubowski, Jarosław Kociuba oraz Norbert Góra.

Zbiórkę na papierowe wydanie antologii można wesprzeć na stronie wspieram.to/szczecinowierca
Koty na tymczasie, fot. Małgorzata Furga
Koty na tymczasie, fot. Małgorzata Furga
„Wolontariusze z KociArki” - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Anna Stajuda i Małgorzata Furga
Magda i Michał są wolontariuszami KociArki od 2019 roku, kiedy to stworzyli dom tymczasowy dla bezdomnych kotów. Dzisiaj opiekują się Panem Kotem – seniorem i Kupuszkiem; rocznym kociakiem, który oczekuje na swoją rodzinę. KociArka to grupa osób od wielu lat zajmujących się pomaganiem kotom wolno żyjącym i bezdomnym. Jako stowarzyszenie funkcjonują od 2017 roku. Karmią i leczą, sterylizują oraz kastrują, prowadzą domy tymczasowe i edukują. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się II edycja akcji „Dzień Zwierząt Bezdomnych” w Domu Kultury Słowianin, gdzie wśród wielu ludzi pomagających zwierzętom pojawią się również wolontariusze z KociArki. Warto się do nich przyłączyć. A my zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Wolontariusze z KociArki”.
Aby pomóc KociArce warto zajrzeć tutaj
Andrzej Ryfczyński
Andrzej Ryfczyński
Niektórzy mówili, że miał w sobie coś z krokodyla - podobnie jak on upatrywał ofiary i czekał na odpowiedni moment. Nie zabijał, ale zamykał czas w kadrze fotografii. Zdjęcie musi mówić jak najwięcej, być perfekcyjne. Andrzej Ryfczyński od prawie 60 lat dokumentował życie wokół siebie. Dzięki jego fotografiom pełnym emocji wsiadamy do machiny czasu i podróżujemy w miejsca, których często już nie ma. . Był od lat związany z naszym regionem i był wszędzie tam, gdzie trzeba zatrzymać czas .
Niedawno zmarły
Andrzej Ryfczyński, fotoreporter i artysta fotograf, kronikarz życia na Wyspach. Zostawił po sobie tysiące zdjęć ....
Zapraszam dzisiaj po 19-tej
Posłuchaj audycji reportażu i rozmowy
1234567