FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Parafie prawosławne w naszym województwie należą do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego diecezji wrocławsko-szczecińskiej z siedzibą we Wrocławiu. Parafie te w liczbie dziesięciu rozrzucone są po terenie całego województwa. Znajdują się w Barlinku, Gryficach, Łobzie, Stargardzie, Szczecinie, Trzebiatowie - w części zachodniej województwa. Natomiast w części wschodniej i południowej znajdziemy cerkwie w Boblicach, Koszalinie, Szczecinku i w Wałczu. Cerkwie ulokowane zostały w opuszczonych po drugiej wojnie światowej dawnych świątyniach protestanckich. Przesiedleńcy obrządku prawosławnego często przywozili ze sobą całe wyposażenia swoich świątyń. Przesiedlenia na teren naszego województwa były realizowane przez powojenne władze komunistyczne Polski, głównie w ramach akcji Wisła.

Obecnie najlepiej utrzymaną jest zabytkowa cerkiew należąca do parafii p.w. Świętych Piotra i Pawła w Stargardzie. W latach 2011–2012 jej proboszcz Jarosław Biryłko pozyskał środki w ramach programów unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na jej odbudowę. Cerkiew jest bogato wyposażona wraz ze współcześnie wykonanym w Grecji ikonostasem. Służy wiernym do sprawowania Św. Liturgii, jest także miejscem, gdzie odbywają się niezwykle ciekawe koncerty i inne wydarzenia.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Przygoda życia" w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Po reportażu rozmowa z prof. Marcinem Majewskim – kierownikiem Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Agata Rokicka, zapraszam.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z prof. Marcinem Majewskim – kierownikiem Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin, Archiwum]
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin, Archiwum]
"Kto pociąga sznureczkami" - reportaż Anny Dudzińskiej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Legan - terapeutka z zakresu rozwoju osobistego, była policjantka oraz Jarosław Gwizdak - prawnik
W kilka chwil tracą oszczędności całego życia. Odzywa się telefon, podnoszą słuchawkę, a tam aksamitny głos alarmuje o wypadku, któremu uległ ktoś z rodziny albo tłumaczy, że aby uchronić swoje pieniądze trzeba wziąć udział w policyjnej akcji ścigania przestępców. Wszystko kończy się utratą pieniędzy, a nierzadko i zdrowia, bo ludzie, których udało się tak oszukać często mają pretensje do samych siebie.
Dziś w Fonosferze reportaż Anny Dudzińskiej "Kto pociąga sznureczkami". Ten reportaż to historia pewnej oszukanej siedemdziesięciolatki.
Po reportażu czekamy na telefony. Nasze numer 510777666 lub 510777222.
Do usłyszenia po 19, Joanna Skonieczna
metam
metam
reportaż
rozmowa
Mówią: "nie szata zdobi człowieka"
Ale jest też powiedzenie:" jak cię widzą, tak cię piszą"
Brak wiary w siebie , pęd życia , troski dnia codziennego , to wystarczy by zapomnieć o sobie , a życie podporządkować innym . Przecież nie raz chciało by się coś zmienić ,spróbować ale ..
Makijażystka, Agnieszka Noska prowadzi warsztaty i tworzy metamorfozy. Mogą się zgłaszać Panie w wieku dojrzałym jako modelki. Po dokonanej METAMORFOZIE makijażu , fryzurze, stylizacji widza jak niewiele trzeba by nabrać pewności siebie i czuć się piękną To prawdziwa terapia dla Pań, bo choć makijaż znika ale pewność siebie zostaje na długo.
"Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji Wawrzyńca Szwai dziś po 19
Po reportażu zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Mają Węcierską psycholożką i Katarzyną Ernest -projektantką mody
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać jeszcze do końca tego tygodnia, po 11 i w poniedziałki po 19.
Na radioszczecin.pl można też posłuchać "Beksy" w formie słuchowiska. Adaptację przygotowała Magdalena Wleklik. Autorka i reżyserka scenariuszy filmowych oraz autorka książki "Jak napisać słuchowisko". Książka ukaże się w najbliższy czwartek nakładem Szkoły Filmowej w Łodzi i audioteki.pl
W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości", grafika: Damian Makowski
W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 6. "List do przyszłości", grafika: Damian Makowski
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Anna Dudzińska
Dzieci z Pahiatua oprócz własnych domów zakładają jeden wspólny — Dom Polski przy Kenwyn Terrace 25 w Wellingtonie. To tutaj w 1953 roku rozpoczęła działalność sobotnia szkoła, w której córki i synowie dzieci z Pahiatua uczą się o Polsce. Nie chodzą tam z jednak z własnej woli. Woleliby, jak ich nowozelandzcy rówieśnicy, chodzić na plażę, grać w rugby i soccer. Mimo to geograficzny koniec świata staje się dla wielu dobrym początkiem.

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" - to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły tam głodu, zimna, strachu i śmierci rodziców. Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które po kilkuletniej tułaczce przez ZSRR, Persję i Indie trafiły do Nowej Zelandii. Większość z nich, po wojnie, nie wróciła do Polski

Ostatni odcinek audioserialu, dziś po godzinie 19. W audycji porozmawiamy też o popularności seriali audio w Polsce i na świecie. Moją gościnią będzie Anna Dudzińska z Trójki, reportażystka i autorka audiodokumentów.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Ciocia Monika z aparatem fotograficznym i Iskierki
Ciocia Monika z aparatem fotograficznym i Iskierki
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku lat na sesjach fotograficznych, których plonem są liczne wystawy pokazujące nam świat osób z Zespołem Downa. Koło świętuje swoje 20-lecie. Nic więc dziwnego, że Monika Libera, ceniona fotografka została poproszona o przygotowanie zdjęć na jubileuszową wystawę fotograficzną, która już w najbliższy piątek zostanie otwarta w Galerii Prezydenckiej w szczecińskim urzędzie miasta. Sesja fotograficzna była okazją do pokazania wyjątkowej relacji pomiędzy iskierkowymi rodzinami, a fotografką Moniką Liberą. Zapraszamy państwa dzisiaj po godz. 19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym”.
Otwarcie Starej Rzeźni na Łasztowni. W środku, z mikrofonem - Pani Laura Hołowacz, bohaterka reportażu, pierwsza z prawej - Katarzyna Wolnik-Sayna, autorka.
Zdjęcie ze strony Moja Łasztownia
Otwarcie Starej Rzeźni na Łasztowni. W środku, z mikrofonem - Pani Laura Hołowacz, bohaterka reportażu, pierwsza z prawej - Katarzyna Wolnik-Sayna, autorka. Zdjęcie ze strony Moja Łasztownia
Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal dokładnie 10 lat temu pojawiło się ciekawe miejsce spotkań w Szczecinie. 13 lat temu pani Laura kupiła popadający w ruinę obiekt – XIX-wieczną oborę, należącą do kompleksu tzw. starej rzeźni. 20 marca 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie budynku na Łasztowni.
"Fanaberie Pani Laury" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny właśnie z 2015 roku.

A co "Stara Rzeźnia" zmieniła w życiu bohaterki? Po 10 latach spróbujemy podsumować ten czas. Agata Rokicka, zapraszam.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Laurą Hołowacz - prezeską firmy CSL, która stworzyła i prowadzi Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do piątku po 11 i w poniedziałki po 19.
Tydzień temu "Beksy" można było też posłuchać w całości w formie słuchowiska. Adaptację przygotowała Magdalena Wleklik.
Premiera słuchowiska odbyła się jednocześnie na antenie radiowej i w naszym Studiu Koncertowym S1. W czasie spotkania rozmawialiśmy też z twórcami słuchowiska. Relacja z tego spotkania w poniedziałek po 19.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Odcinek 5 Szach się uśmiecha (Autorem grafiki jest Damian Makowski) | W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha"
Odcinek 5 Szach się uśmiecha (Autorem grafiki jest Damian Makowski) | W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha"
Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać". Bohaterowie audioserialu podczas tułaczki do Nowej Zelandii przywykli do tego, że ktoś umiera. Widzieli ciała porzucane w szczerym polu. Rozstawali się z bliskimi w nienazwanych miejscach. Jak oswoić takie uczucia? Jak z nimi żyć, zakładać rodziny i wychowywać dzieci?

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień" to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły tam głodu, zimna, strachu i śmierci rodziców. Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które po kilkuletniej tułaczce przez ZSRR, Persję i Indie trafiły do Nowej Zelandii. W sensie formalnym dzieci z Pahiatua zostały pierwszymi uchodźcami w tym państwie. Ówczesny rząd w Wellingtonie pokrył koszty utrzymania polskich uchodźców i zorganizował dla nich obóz-osiedle w pobliżu miasteczka Pahiatua. Miejsce szybko zostało nazwane małą Polską, a geograficzny koniec świata stał się dla polskich dzieci nowym początkiem. Większość z nich nie wróciła do rodzinnego kraju.

Kolejny odcinek audioserialu, dziś po godzinie 19.
Fot. archiwum prywatne
Fot. archiwum prywatne
"To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje.
"Kiedy tak się utożsamiasz z tym, co robisz, to beza przestaje być dla ciebie ciastem, staje się całym Twoim życiem " - śmieje się Hania, młoda, wesoła i szalenie kreatywna dziewczyna. która konsekwentnie realizuje swoje marzenia.

Będzie słodko, ale bez cukrowania. Przypomnimy dziś reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Beza pełna przygód", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Potem - smaczna rozmowa o zawodzie cukiernika i słodkich specjalnościach różnych regionów Polski. Agata Rokicka, zapraszam dziś po 19.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Hanią Bezą - cukierniczką, autorką przewodnika "Słodka Polska", bohaterką reportażu "Beza pełna przygód".
1234567