FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Jak układały się, w czasach komunizmu, relacje między Polakami i Niemcami na pograniczu? Tym w swojej najnowszej książce zajmuje się Filip Gańczak.
"Gryf, młot i cyrkiel - Szczecin w polityce władz NRD 1970-1990" to piąta publikacja z serii "Świat wobec Szczecina" wydawanej przez szczeciński oddział IPN. Książka, to przede wszystkim analiza dostępnych dokumentów oraz rozmowy ze świadkami historii. Dotyczą one m.in działalności Konsulatu NRD w Szczecinie, zarówno dyplomatów jak i pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego tego kraju, czyli Stasi.
Gościem Fonosfery był dr Filip Gańczak, który ma na swoim koncie wiele publikacji historycznych, także książki związane z najnowszymi dziejami Szczecina. Autor jest dziennikarzem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od kilku lat pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie, wcześniej był związany z tygodnikiem "Newsweek Polska", publikował także w "Polityce". Specjalizuje się w tematyce niemieckiej i polsko-niemieckiej. Pochodzi ze Szczecina.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Filipem Gańczakiem
 

Zobacz także

2023-01-30, godz. 14:00 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-01-26, godz. 15:50 Szczeciński Szlak Widokowy [ROZMOWA] O tym co warto zobaczyć w północnych dzielnicach Szczecina rozmawialiśmy w ostatniej Fonosferze. Gościem audycji był Artur Krzyżański twórca Szczecińskiego… » więcej 2023-01-27, godz. 09:26 "Zakręceni bardziej niż paprykarz" - reportaż Małgorzaty Furgi Polinę i Pawła Wierzchowców kojarzymy najczęściej ze zbiorami pocztówek, które są wyeksponowane w Muzeum - Galerii Pocztówek i Fotografii mieszczącej… » więcej 2023-01-25, godz. 06:00 "Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk Budowy mieszkań wspomaganych podejmują się organizacje pozarządowe, ale cały czas takich miejsc jest za mało. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom… » więcej 2023-01-24, godz. 01:37 "To jest składnik mojego życia" - reportaż Anny Kolmer "Jesteś ważny, dlatego że jesteś tym, kim jesteś, i to do ostatniej chwili życia. Uczynimy wszystko, co w naszej mocy - nie tylko. by pomóc ci spokojnie… » więcej 2023-01-25, godz. 09:26 "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia"[ROZMOWA] Arystokratki, stenotypistki, początkujące aktorki - wybory przedwojennej Miss Polonia były niezwykle demokratyczne. Zdjęcie do prasy, która zajmowała się… » więcej 2023-01-19, godz. 05:15 "Kafle kręcą mnie bardziej" - Reportaż Małgorzaty Frymus Czy można zakochać się w piecach, zabytkowych kaflach, żeliwnych drzwiczkach? Tak, bo stare rzemiosło potrafi urzekać. Ma w sobie niepowtarzalność i wyjątkowość… » więcej 2023-01-18, godz. 10:24 „Za drutami był las” - słuchowisko dokumentalne, dziś po godzinie 22 Słuchowisko Waldemara Modestowicza i Ryszarda Wołągiewicza, powstało na podstawie dzienniczków i listów jeńców obozu w Kozielsku, którzy zostali zamordowani… » więcej 2023-01-16, godz. 23:48 "Ludzie z Domysłowa" - reportaż Anny Kolmer Domysłów to mała wieś leżąca w powiecie kamieńskim, 11 km od Wolina. Jest oazą ciszy i spokoju. Także dzisiaj, choć trzy okalające wieś jeziora zwabiły… » więcej 2023-01-16, godz. 06:00 "Instrumenty głośne i hałaśliwe czyli Kapela Teatru Brama" - reportaż Małgorzaty Frymus Kapela Teatru Brama powstała w 2015 roku na potrzeby wielkiego, międzynarodowego projektu z udziałem Stowarzyszenia Teatr Brama "Karawana next". Kiedy młodzi… » więcej
23456