FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
"Filip" Leopold Tyrmand. Materiały Wydawnictwa MG
"Filip" Leopold Tyrmand. Materiały Wydawnictwa MG
W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem.
Filip Vincel - tytułowy bohater prozy Tyrmanda jest 23-letnim kelnerem pracującym w 1943 r. w Park Hotelu we Frankfurcie nad Menem. Pracują w nim także: Francuzi, Włoch, Holender, Belg, Czech i Niemcy, za młodzi by iść na front. Obsługa gości tego wytwornego hotelu, to ich sposób na przetrwanie. Nie brakuje im jedzenia, dobrych alkoholi, papierosów, mają czas na odpoczynek... Żyją jakby wojny nie było, choć to właśnie wojna sprawiła, że muszą wykonywać pracę, której nienawidzą. Dlatego młoda obsługa hotelu walczy z hitlerowcami w osobliwy sposób: rozkochuje w sobie niemieckie dziewczyny, pluje dyrekcji do kawy, robi "przekręty" na kartkach żywnościowych.
W roli tytułowej wystąpił Antoni Królikowski. W rolę narratora wcielił się Paweł Królikowski nieżyjący już aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, a prywatnie ojca Antoniego.
Reżyserem audiobooka jest Krzysztof Czeczot - aktor i reżyser. Premiera "Filipa" odbyła się w naszym radiowym Studiu S1 w marcu 2015 roku.
Muzykę do audiobooka stworzył zespół NeoKlez.
Krótkich odcinków audiobooka mogą Państwo słuchać w dni powszednie po godzinie 9, natomiast długie odcinki, na antenie Radia Szczecin, zawsze w poniedziałki po godzinie 22.
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej 2024-03-21, godz. 06:00 „Iskierki w Teatrze” - reportaż Małgorzaty Furgi 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Często przy tej okazji przypominamy sobie o tych osobach. Jednak rodzice i opiekunowie chcą… » więcej 2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej
12345