Polska Morska
Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska Morska
Polska Morska (26.01.2023) - porty, Politechnika, branża
Spółki portowe Szczecina i Świnoujścia przeładowały o 11 procent więcej towarów niż w ubiegłym roku. W sumie to jest prawie 37 milionów ton towarów. W Warszawie przedstawiono wyniki polskich portów. W sumie najważniejsze polskie portu przeładowały ponad 133 miliony ton towarów. To wzrost o 18 procent w stosunku do ubiegłego roku. W naszym porcie najwięcej wzrosły przeładunki węgla i paliw.


25 milionów złotych otrzymała Politechnika Morska w Szczecinie z rezerwy budżetowej. Symboliczny czek przekazał Rektorowi uczelni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. To wsparcie dla nowych kierunków studiów, które mają kształcić kadry na Morskie Elektrownie Wiatrowe mówił wiceminister Marek Gróbarczyk.

Ubiegły rok był bardzo dobry dla portu w Szczecinie i Świnoujściu mówi Jan Stasiak przewodniczący Rady Interesantów Portu. Pogłębienie toru wodne przynosi już efekty. Z portu znikły ruskie towary ale w ich miejsce trafiły z Ukrainy. Port poradził sobie z przeładunkami węgla. Port w Policach przyjął pierwszy gazowiec. Mamy nowe nabrzeże w regionie przystosowane do 12.5 metra. To będzie duży krok w rozwoju gospodarki Pomorza Zachodniego mówi Andrzej Łuc prezes portu w Policach.
polska 19 01
30 lat temu - 14 stycznia 1993 roku zatonął prom "Jan Heweliusz". Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tragedię. Zatonięcie promu "Jan Heweliusz" było największą katastrofą w polskiej flocie. Zginęło 55 osób. Jan Heweliusz płynął ze Świnoujścia do Ystad. Statek od lat miał problemy ze statecznością. Pod pomnikiem upamiętniającym tragedię odczytano wszystkie nazwiska ofiar.

Sejm przyjął przepisy, które mają chronić spółki portowe przed wrogim przejęciem. Nowe rozwiązania zakładają prawo pierwokupu udziałów w spółkach przeładunkowych dla Skarbu Państwa. Przeciwko była Platforma Obywatelska. W Szczecinie niemiecki Rhenus chce przejąć spółkę Bulk Cargo Port Szczecin, którą kontrolują dwie osoby prywatne. To kluczowy rejon portu gdzie przeładowuje się m.in. węgiel.

Politechnika Morska w Szczecinie wzbogaciła się o nowoczesny symulator nawigacyjno – manewrowy. Można na nim ćwiczyć bezpieczną nawigację w newralgicznych obszarach oraz symulować sytuacje awaryjne jak na przykład zahamowanie pracy silnika czy pożar.
Symulator ten jako jeden z niewielu na świecie posiada pełny widok 360 stopni dookoła mostka.
Polska Morska (12.01.2022) - Urząd Morkski, Politechnika, ZUT
Pierwszy statek o nośności 38 tysięcy ton załadowany w całości przypłynął do Szczecina - to efekt pogłębienia toru wodnego do 12.5 metra. Zainaugurowano też pracę gazoportu w Policach. Tam znajduje się pierwsze nabrzeże przystosowane do 12.5 metra. Mamy tor wodny do Szczecina szerszy i głębszy mówi Wojciech Zdanowicz dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Zakłady Chemiczne Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny otwierają Akademię Wodorową. To inicjatywa dla stu studentów, którzy chcą prowadzić badania w zakresie zagospodarowania wodoru. Akademia ma ruszyć w marcu.

Wykonawca przejął plac budowy. Tym samym rozpoczęła się jedna z największych inwestycji jaką będzie realizować Politechnika Morska w Szczecinie czyli budowa Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego. Obiekt powstaje przy ulicy Dębogórskiej.
Polska Morska (05.01.2023) - gazowce, Gryfia, UM, marina
W stoczni w Ulsan w Korei Południowej odbyła się uroczystość nadania imion dwóm gazowcom zamówionym przez Grupę Orlen. Pierwszy - "Lech Kaczyński" - wejdzie do służby na początku roku, natomiast drugi - "Grażyna Gęsicka" - kilka miesięcy później. Docelowa flota gazowców będzie liczyć osiem jednostek.

To będzie największa inwestycja jaką przeprowadzono w Stoczni Gryfia od dziesięcioleci - tak mówi Artur Trzeciakowski dyrektor naczelny stoczni. Gryfia podpisała kontrakt na budowę infrastruktury potrzebnej do cumowania nowego doku.

Trwają prace przy umocnieniach brzegowych w Niechorzu i Pogorzelicy. To inwestycje warte kilkanaście milionów złotych mówi Paweł Szumny zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Samoobsługowa marina dla 230 jachtów powstanie na południowym brzegu jeziora Dąbie. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki funduszom norweskim.
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
22.12.2022 - to data, która na pewno przejdzie do historii, Polic, Szczecina, Pomorza Zachodniego, Polski, Europy, a nawet świata. Bo ze Stanów Zjednoczonych do portu w Policach wpłynął pierwszy w historii tankowiec z gazem. To pierwszy ładunek dla budowanego tam zakładu Polimery Police, gdzie surowiec potrzebny jest do produkcji plastiku. Posłuchajcie i obejrzycie, bo tego jeszcze nie było.
Polska Morska (15.12.2022) - statek pożarniczy, Mrzeżyno, Odra
Zespół portów Szczecin i Świnoujście potrzebuje kolejnego statku pożarniczego. Przypomnijmy będziemy mieli kolejny gazoport w naszym regionie - w Policach, z którego mają pochodzić surowce do produkcji polimerów. Port odebrał niedawno statek pożarniczy - Strażak 28, teraz myśli o kolejnej jednostce.

Kończy się odbudowa falochronów w Mrzeżynie. Pierwszy wschodni jest już gotowy, ostatnie prace trwają przy zachodnim falochronie. Cała inwestycja będzie gotowa na początku przyszłego roku, wszystko zależy od pogody.

Lider Partii Zielonych, szczeciński radny klubu Koalicji Obywatelskiej Przemysław Słowik wraz z niemieckim ekologami zabiegał w siedzibie Banku Światowego, aby ten cofnął pożyczkę na inwestycje na Odrze. Polityk chce, by Odra była rzeką naturalną o czym powiadomił na portalu społecznościowym. Marek Duklanowski - dyrektor Wód Polskich w Szczecinie mówi, że takie działania to zagrożenie dla ludzi mieszkających nad Odrą. Poseł PiS Leszek Dobrzyński uważa, że taka postawa to "reprezentowanie niemieckich interesów."
Polska Morska (8.12.2022) - Strażak 28, prom, IMO
W szczecińskim porcie odbył się chrzest i podniesienie bandery na nowym statku pożarniczym Strażak 28. Statek kosztował 40 milionów złotych Strażak 28 powstał na bazie projektu holowników budowanych przez Remontową Shipbuilding dla Marynarki Wojennej. Jednostka będzie zabezpieczać statki przewożące niebezpieczne ładunki takie jak gazowce czy tankowce.

Kadłub promu budowanego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej prawie gotowy. We włoskiej stoczni Visentini zamontowano większość bloków statku. Cała jednostka będzie się składać z 120 bloków. Teraz trwają prace wykończeniowe na promie montowane jest wyposażenie.
Jak informuje armator czyli Polska Żegluga Bałtycka prace przebiegają w terminie, wodowanie kadłuba zaplanowano na wiosnę przyszłego roku (2023 ). Nowy prom ma wejść na linię Świnoujście Ystad. Polska Żegluga Bałtycka użytkuje 5 promów na liniach do Szwecji.

Wszystkie statki pływające na świecie od pierwszego stycznia będą musiały zmierzyć swój ślad węglowy czyli emisję gazów cieplarnianych. Takie zarządzenie wydała Międzynarodowa Organizacja Morska IMO. Celem nowych przepisów jest zmuszenie armatorów do inwestowania w statki, które będą emitować mniej dwutlenku węgla.
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Polska Morska (1.12.2022) - wodór, farmy, Odra
Szczecińskie uczelnie oraz firmy z różnych branż zainaugurowały Zachodniopomorską Dolinę Wodorową. List intencyjny podpisało 13 podmiotów w obecności członków rządu i wojewody zachodniopomorskiego. Już dzisiaj Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji wodoru. Na świecie zajmujemy piąte miejsce. Tylko Grupa Azoty w przyszłym roku wyprodukuje 120 tysięcy ton wodoru.

- Mamy takie odcinki na Odrze, gdzie występowała "złota alga", a nie było zasolenia - mówiła w Szczecinie minister środowiska Anna Moskwa. Prace nad wyjaśnieniem zjawiska śnięcia ryb w rzece nadal trwają. Trudno powiązać złotą algę z zasoleniem rzeki dodaje minister środowiska.

- Morska energetyka wiatrowa to rozwiązanie, które będzie preferowane przez rząd - mówił w Pogorzelicy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Na początku przyszłego roku będą wydane kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Pierwsza firma, która rozpocznie ich budowę to będzie ORLEN.
Polska Morska (24.11.2022) - tor wodny, Trzebież, skwer kapitanów
Koniec modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Z tej okazji ławeczka upamiętniająca zakończenie inwestycji stanęła w Szczecinie - na Łasztowni.

W porcie rybackim w Trzebieży oddano do użytku nowe nabrzeża. Koszt inwestycji to 5 milionów złotych. W sumie rybacy dostali do użytku prawie 200 metrów nowych nabrzeży. Są one przystosowane do niskich łodzi rybackich, które łowią na Zalewie Szczecińskim.

Powracamy do uroczystości które odbyły się w Święto Niepodległości 11 listopada na Skwerze Kapitanów w Szczecinie. Przypomnijmy – podniesiono tam na maszt polską banderę odsłonięte zostały także dwie tablice kapitanów żeglugi wielkiej – nieżyjącego już kpt. Jana Pruffera, jego sylwetkę przypomnieliśmy przed tygodniem, a także kpt. Włodzimierza Grycnera – dobrze znanego wszystkim działającym w branży morskiej.
1234567