Szczepimy się
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczepimy się
Szczepimy się

Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym dla osób, które doświadczyły niepożądanych skutków szczepienia przeciwko COVID-19. To jedno z ustaleń, jakie zapadły podczas spotkania w Sejmie zespołu roboczego, który ma wypracować sposoby walki z pandemią COVID-19.
Powołanie zespołu to efekt spotkania marszałek Elżbiety Witek z klubami parlamentarnymi, które odbyło się w środę.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział po piątkowym posiedzeniu, że na podjęcie w Sejmie prac nad przepisami w sprawie funduszu kompensacyjnego zgodzili się wszyscy jego uczestnicy. Jak dodał, zgodnie uznali, że osoby, który nadal wahają się czy przyjąć szczepionkę, będą miały teraz pewność pomocy ze strony państwa w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował również, że zgodnie z wymogiem klubów i kół parlamentarnych, ustawa będzie zawierała propozycje przepisów, dotyczące jedynie funduszu kompensacyjnego.

Projekt ustawy dotyczącej powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych rząd przyjął w lipcu tego roku. Przepisy przewidują możliwość szybkiego uzyskania przez osoby, w których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, świadczenia pieniężnego.

Uczestnicy spotkania zgodzili się też na wprowadzenie dobrowolnych i bezpłatnych testów na obecność koronawirusa dla osób, które mają w pracy częsty kontakt z innymi ludźmi - pracowników służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji miejskiej. Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza poinformowała, że testowanie nie będzie wiązało się z automatycznym kierowaniem na kwarantannę, jak to jest obecnie.

Podczas posiedzenia uzgodniono też, że pracownicy niemedyczni na oddziałach covidowych, powinni otrzymać- prawdopodobnie jednorazowy- dodatek pieniężny. .

Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że była to propozycja Ludowców i poinformował, że obiecał pochylić się nad postulatem wprowadzenia bonusów dla zaszczepionych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział też, że na kolejnym spotkaniu zespołu roboczego zostaną przedstawione rządowe propozycje dotyczące walki z COVID-19. W jego ocenie, z piątkowego spotkania "wypłynął wspólny sygnał, że powinno się przestrzegać i egzekwować obowiązujących obostrzeń".

- Jesteśmy w tej chwili prawdopodobnie na szczycie, ewentualnie w okolicach szczytu czwartej fali, więc myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny właśnie tymi prostymi i bardzo tanimi metodami. Czyli maseczką, dystansem czy też dezynfekcją. Dlatego w dalszym ciągu będziemy rozmawiać ze służbami, aby zdecydowanie zwiększyły działania kontrolne - powiedział.

Poza wiceministrem Waldmarem Kraską, w spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych, dyrektorzy departamentów z ministerstwa zdrowia, przedstawiciele Rady Medycznej przy premierze, szef Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

Zobacz także

2022-01-26, godz. 15:03 "Jest wyjątkowo trudna sytuacja. Prosimy o zrozumienie" Coraz więcej pacjentów z infekcjami trafia do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. » więcej 2022-01-26, godz. 12:58 Kraska: Od jutra w aptekach możliwość zrobienia testu Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w piątej fali pandemii rząd rozszerza możliwość bezpłatnego testowania w kierunku COVID-19. » więcej 2022-01-25, godz. 12:57 Policyjne dochodzenie w sprawie "lockdownowych przyjęć" na Downing Street Jest policyjne dochodzenie w sprawie lockdownowych przyjęć na Downing Street. Scotland Yard przyjrzy się między innymi zachowaniu urzędującego premiera Borisa Johnsona. » więcej 2022-01-25, godz. 09:09 Prof. Heczko: z czasem epidemia wygaśnie Odporność populacyjna w przypadku koronawirusa jest możliwa choć zawsze trzeba zakładać, że w przyrodzie pojawi się nowy patogen, który będzie powodował chorobę - mówił w 'Rozmowach pod krawatem' profesor Piotr Heczko, lekarz… » więcej 2022-01-25, godz. 08:15 Spotkanie premiera z przedstawicielami sił parlamentarnych Premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami sił parlamentarnych, by omówić strategię dalszej walki z pandemią COVID-19. » więcej 2022-01-25, godz. 06:45 Sytuacja epidemiczna i szczepienia dawką przypominającą nastolatków Rozpoczęły się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą osób od 16. do 18 roku życia - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. » więcej 2022-01-24, godz. 15:19 Minister zdrowia nie wyklucza zamknięcia szkół Minister zdrowia Adam Niedzielski prognozuje znaczący wzrost liczby zakażeń koronawirusem. » więcej 2022-01-24, godz. 14:43 Niedzielski: skróciliśmy kwarantannę, żeby nie doszło do lockdownu Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w tym tygodniu na pewno przekroczymy 50 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Jak tłumaczył na konferencji prasowej, tendencja wzrostowa jest widoczna po liczbie zleceń na testy. » więcej 2022-01-24, godz. 11:01 MZ podaje najnowsze statystyki covidowe Ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 29 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronwirusem. » więcej 2022-01-24, godz. 07:51 Co z trzecią dawką dla dzieci? Europejska Agencja Leków ma w poniedziałek zająć stanowisko w sprawie dopuszczenia trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 dla dzieci od 12 do 17 lat. » więcej
45678910