Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Simon (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Simon (CC0 domena publiczna)
Zakaz lotów do siedmiu krajów Afryki i 14-dniowa kwarantanna dla wracających z tych państw oraz zmiany zasad dla osób podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen.
To nowe obostrzenia, które wejdą w życie od 1 grudnia i mają spowolnić transmisję przez granicę nowej mutacji koronawirusa - Omikron.

Szef resortu zdrowia mówił, że restrykcje będą obowiązywały na razie do 17 grudnia. Będą polegały między innymi na uszczelnieniu granic. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów: Bostwany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. "Te kraje zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka i w [ich] przypadku zostanie wprowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury zakaz lotów" - poinformował minister. Dodał, że osoby wracające z tych krajów obojętnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannie do 14 dni bez możliwości wcześniejszego zwolnienia na podstawie wyniku testu.

Adam Niedzielski poinformował, że zmienią się także zasady dla osób podróżujących z państw spoza strefy Schengen. Obowiązująca je obecnie 10-dniowa kwarantanna wydłuży się do 14 dni. Zwolnienie z kwarantanny będzie można uzyskać dopiero od ósmego dnia, po wykonaniu testu PCR-owego.

Szef resortu zdrowia powiedział, że restrykcje krajowe obejmą między innymi zmianę limitów osób przebywających w pomieszczeniach zamkniętych. W obiektach, gdzie obowiązuje obecnie 75-procentowy limit zapełnienia, od 1 grudnia będzie on wynosił 50 procent. Jak mówił minister to dotyczy gastronomii, hoteli, obiektów kultury czyli kin, teatrów, opery i filharmonii, domów i ośrodków kultury, a także koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych takich jak baseny i aquaparki. Minister przypomniał, że osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach tam obowiązujących.

Zmienią się również limity dotyczące zgromadzeń i uroczystości z obecnych 150 osób na 100. Minister doprecyzował, że chodzi o wesela, komunie, inne spotkania, również dyskoteki.

Limit uczestników wydarzeń sportowych, które są realizowane poza obiektami sportowym zmieni się z obecnych 500 osób na 250 osób. W miejscach takich jak siłownie, kluby i centra fitness, muzea i miejsca związane z hazardem - tam, gdzie - jak mówił minister - limit był uzależniony od powierzchni i wynosił jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, w ramach restrykcji zostanie on podniesiony do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Adam Niedzielski zastrzegł, że wraz z rozwojem sytuacji decyzje mogą podlegać zmianom. Podkreślił, że celem wprowadzenia obostrzeń jest to, aby ewentualna kolejna fala spowodowana przez wariant omikron koronawirusa nie startowała z wysokiego pułapu, bo to - jak zaznaczył - jest bardzo ważne z punktu widzenia utrzymania wydolności infrastruktury szpitalnej.
Relacja Joanny Stankiewicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty