Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Szczecin należy do grona najdroższych miast w Polsce. Średnia cena mieszkań w tej lokalizacji to 12 228 zł/m², czyli niewiele mniej niż w Krakowie czy Wrocławiu. Stolica Pomorza Zachodniego, położona na styku Polski i Niemiec z szybkim dostępem do Bałtyku posiada ogromny potencjał inwestycyjny, który dostrzegli również deweloperzy. Gdzie powstają nowe inwestycje i w których dzielnicach warto szukać mieszkania w korzystnej cenie?

Ceny mieszkań od dewelopera

Ceny mieszkań w Szczecinie odpowiadają innym wojewódzkim miastom o podobnej wielkości. Średnie kwoty na poziomie powyżej 12 tys. zł za metr kwadratowy są charakterystyczne, chociażby dla Krakowa czy Wrocławia. W Szczecinie nadal jest jednak znacznie taniej niż w Warszawie czy stolicy sąsiedniego Pomorza - Gdańsku. Co więcej, według ekspertów NBP średnie ceny transakcyjne w Szczecinie obniżyły się o 272 zł/m2 w stosunku do cen z poprzedniego kwartały. W ich opinii kolejne miesiące przyniosą dalszą stabilizację lub nawet lekki spadek, co może zachęcać do podjęcia decyzji o inwestycji.

Kto kupuje mieszkania w Szczecinie?

Wśród potencjalnych inwestorów znajdują się osoby, które szukają mieszkania na wynajem lub potrzeby własne. W tej drugiej grupie istotny procent stanowią rodziny z dziećmi i młode małżeństwa, które chętnie wybierają nieruchomości w spokojnych dzielnicach miasta z dobrym dojazdem do centrum. Druga grupa to single i studenci, którym zależy na bliskości pracy, uczelni i największych atrakcji miasta. Nie brakuje także inwestorów, którzy rozglądają się za nieruchomościami pod miastem. Dla tych ostatnich deweloperzy adresują oferty podmiejskich osiedli domów jednorodzinnych lub w zabudowie szeregowej.

Standard nowych osiedli

Jaki jest standard nowych osiedli i jak prezentują się budynki od deweloperów? Mieszkania w Szczecinie na sprzedaż wyróżniają się nowoczesną architekturą, która jednak koresponduje z charakterem miasta oraz zabudową danej dzielnicy. Zdecydowana większość osiedli składa się z budynków wielomieszkaniowych o kilku kondygnacjach. Do standardu należą winda, balkon lub taras oraz wspólna przestrzeń rekreacyjna, w tym plac zabaw lub siłownia dla dorosłych. Nowe inwestycje projektowane są w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom maksymalną wygodę życia na co dzień, stąd obecność podziemnych garaży lub naziemnych miejsc parkingowych. Ważna jest także lokalizacja, która uwzględnia bliskość przystanku komunikacji miejskiej, sklepów oraz obiektów takich jak przedszkole, żłobek czy szkoła podstawowa.

Gdzie deweloperzy budują mieszkania na sprzedaż w Szczecinie?

Najwięcej nowych inwestycji powstaje na lewym brzegu Odry. Dzielnice takie jak Warszewo, Pogodno czy Osowo uznawane są przez mieszkańców za najlepszy adres zamieszkania, co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Nowe osiedla prezentują kameralną architekturę, która dobrze wpasowuje się w zielony i spokojny charakter tej części miasta.

W ofercie deweloperów znajdują się także nowe mieszkania w Skolwinie i Gocławie. Te tradycyjnie mieszkaniowe dzielnice prezentują wyższą zabudowę wielomieszkaniową, do której również nawiązują nowe realizacje. Budynki są wyższe, a zabudowa gęstsza. Mieszkańcy mogą jednak liczyć na niższe ceny oraz dostępność bogatej infrastruktury handlowo-usługowej i edukacyjnej.

Na prawym brzegi Odry nowe inwestycje pojawiają się m.in. na osiedlach Bukowe, Słoneczne i Majowe. Atutem tej lokalizacji jest duża ilość zieleni i terenów rekreacyjnych. Chętnie wybierają ją rodziny z dziećmi i młode małżeństwa. Studenci i młode osoby pracujące, najczęściej decydują się na zakup mieszkania w Śródmieściu. To także popularny wybór wśród inwestorów kupujących pod wynajem. Centrum Szczecina jest najdroższe, lokali jest najmniej, ale w kontekście inwestycji przynoszą najwyższą stopę zwrotu.

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości w Szczecinie?

Szczecin jest przyjaznym i wygodnym miastem do życia oraz miastem o dużym potencjale inwestycyjnym. Oprócz osób, które kupują tu mieszkanie na potrzeby własne, na rynku nieruchomości obecni są także inwestorzy, szukający lokalu pod wynajem. Ma to związek z transgranicznym charakterem miasta, które skupia wiele środowisk biznesowych oraz rozwojem ośrodków akademickich. Na terenie Szczecina funkcjonuje niemal 20 uczelni wyższych, w tym słynna Akademia Morska czy Pomorski Uniwersytet Medyczny. Zgodnie z informacjami z Urzędu Miasta jest tu aż 103 studentów na 1000 osób zameldowanych. Stanowią więc potężną grupę potencjalnych najemców. Analizując potencjał rynku najmu, nie sposób nie wspomnieć o odwiedzających miasto turystach. To kolejna grupa, która jest zainteresowana najmem, szczególnie tym najbardziej opłacalnym, czyli krótkoterminowym. Jak wpływa to na lokalny rynek sprzedaży nieruchomości? Największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie mieszkania w centrum i w pobliżu ważnych ośrodków naukowych. To te sprzedają się najszybciej oraz utrzymują najwyższe ceny.

Artykuły sponsorowane

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty