Coraz lepsze systemy szybkiego wykrywania pożarów spowodowały, że dziś podpalony las to nie setki hektarów, ale kilka, kilkanaście arów. Jak powiedział nam Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie na niemal 220 pożarów spaliło się ponad 20 hektarów lasów, czyli niespełna 10 arów na pożar. Tego także oczywiście szkoda.
To od nas zależy czy będziemy mogli wrócić do lasu, bo wcześniej ktoś go nie spalił.
Zastanawiasz się gdzie na grzyby? Szczecin i jego okolice to naprawdę świetne miejsce, by móc oddać się swojemu hobby. Nawet nie wiedziałam przygotowując się do dzisiejszego odcinka "Co słychać w lesie?", że jest tyle internetowych możliwości przygotowania się do leśnej wyprawy.
Najlepsze miejsca w okolicach Szczecina na znalezienie najpiękniejszych okazów to - tak twierdzą znawcy : lasy w okolicy Polic, Wielgowa, Rurki, Dobieszewa, Zdunowa. Warto wybrać sie też do Brzózek nad Zalewem Szczecińskim i do Puszczy Goleniowskiej.
Fachowcy przyznają , że jadąc tam, masz pewność, że nie wrócisz z pustymi rękami.
Wszyscy, którzy pragną obserwować z wysokości ponad 14 metrów piękne krajobrazy i poznawać przyrodę Puszczy Goleniowskiej mogą to robić właśnie z tej zbudowanej ze świerkowego drewna z domieszka sosny. Wieża postawiona jest nieopodal starej wieży widokowej i zlokalizowana jest przy użytku ekologicznym „Dolina rzeki Iny” i na trasie szlaku rowerowej „Zakątkami Puszczy Goleniowskiej”.
Z wieży można podziwiać łąki w dolinie Iny i obserwować przeloty ptaków oraz pasące się nieopodal sarny.
W pobliżu wieży widokowej znajduje się miejsce postoju pojazdu , jest parking dla samochodów i rowerów, miejsce wypoczynku, a nieopodal jest także zagroda pokazowa konika polskiego.
700 hektarów lasu - tyle maja do swojej dyspozycji dwa tabuny konika polskiego w naszej okolicy. Ogrodzony 14 kilometrami płotu las jest oczywiście dla nas - ludzi dostępny. Można tam wejść przy użyciu odpowiednich drabin lub wejść. Wszelkie informacje znajdą państwo na stronach internetowych Nadleśnictwa Kliniska.
Nadleśnictwo Kliniska
tekst. R.Kucharski [materiał ze strony Nadleśnictwa Kliniska]
Nadleśnictwo Kliniska stworzyło im super warunki i od niemal dwóch dekad żyją sobie spokojnie, walcząc ze sobą o teren i względy klaczy.
Czystość naszych lasów, naprawdę zależy od nas. Porzucane opony, butelki, okna!!! To już dawno powinno się skończyć. Jadąc do lasu pamiętajmy o tym, że kiedyś zechcemy tam wrócić i chcielibyśmy by było nie tylko pięknie ale i czysto.