Naukowy Podwieczorek
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naukowy Podwieczorek
Ciekawe eksperymenty, wspaniałe wynalazki i najnowsze odkrycia. Razem z nami zgłębiaj tajemnice świata nauki przy ciastku i filiżance dobrej herbaty!
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Pierwsze wzmianki w tym zakresie pojawiały się już w starożytności, w średniowieczu była to część medycyny teologicznej, dziś pełnoprawna dziedzina medycyny, wykorzystująca zaawansowane technologie, pełna nowych badań, które wciąż pomagają kobietom - w tym odcinku o ginekologii, zwłaszcza w temacie opieki okołoporodowej i przebiegu ciąży, wypowiada się prof. dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski z Katedry Położnictwa, Ginekologii i Neonatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, założyciel kliniki Prenatal-Med w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Kim był Jezus? Jak rozumieć jego powołanie? Jaki był związek między jego naukami a interpretacjami Kościoła? O Third Quest mówi dr Piotr Goniszewski, teolog, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Pozwalają na analizowanie rozmów pacjentów z terapeutami, wykorzystywane są do treningu mózgu. Dzięki nim badacze mogą zgłębiać przyczyny chorób psychicznych oraz wdrażać terapię na wczesnym etapie. Współczesna psychologia przeplata tradycyjne metody z innymi dziedzinami. Dlatego w tym odcinku audycji Sara Drożdżyńska - psycholog i doktorankta Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik Instytutu Zarządzania US mówi o nowych technologiach wykorzystywanych w badaniach psychologicznych. Nie zabraknie również wspomnienia eksperymentów z początku XX wieku, które przeszły do historii - musicie tego posłuchać! Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Polega na kształtowaniu i organizowaniu przestrzeni w efektywny i zrównoważony sposób, uwzględnia różne potrzeby społeczne, ekonomiczne oraz środowiskowe. A mowa o planowaniu przestrzennym. Na temat badań, przyszłości infrastruktury i czynnikach, które składają się na planowanie w tym zakresie, wypowiada się dr hab. Maciej Nowak, prof. ZUT - Kierownik Katedry Nieruchomości na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Co minutę na świecie zużywanych jest około milion plastikowych butelek, proces oczyszczania ścieków może generować energię zasilającą całą oczyszczalnię, a jedna osoba może spożywać do 5 gramów plastiku tygodniowo! O badaniach nad gospodarką wodno-ściekową i odpadową oraz nowymi metodami stosowanymi w tym obszarze mówi dr hab. inż. Anna Głowacka, prof. ZUT, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Może analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, przewiduje przyszłe trendy i wyniki na podstawie historycznych danych i identyfikuje nietypowe wzorce zachowań i potencjalne niebezpieczeństwa. Czy AI powinno mieć prawa? Czy stwarza zagrożenie dla ludzi, czy też jest szansą na ich rozwój? O tym w rozmowie z dr. hab. Adamem Stecykiem, prof. US. przewodniczącym Komisji Rektorskiej ds. stosowania narzędzi sztucznej inteligencji w Uniwersytecie Szczecińskim. Na audycję realizowaną przy wsparciu Chata GPT zaprasza Paulina Zaremba!
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Terapia manualna, chiropraktyka, czy hydroterapia to tylko niektóre z przykładów metod rehabilitacji zwierząt. Na jednej ze szczecińskich uczelni prowadzony jest kierunek o tej nazwie, który przygotowuje przyszłych specjalistów z zakresu pomocy zwierzętom. O tym jak ważna jest rehabilitacja zwierząt opowiada dr Katarzyna Pęzińska-Kijak z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Paulina Zaremba/wystawa 300km/s GOKSIR
Fot. Paulina Zaremba/wystawa 300km/s GOKSIR
Pozwala uchwycić niezwykłe piękno kosmosu, umożliwia badanie odległych ciał niebieskich i monitoruje zanieczyszczenie świetlne - to wszystko i wiele więcej daje astrofotografia. Odcinek audycji nosi miano specjalnego, ponieważ rozmowa odbywa się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, gdzie oglądać można wystawę zatytułowaną 300 km/s, której kuratorem jest Justyna Olszewska, astrofizyczka i astrofotografka. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, działa na poziomie atomów i cząsteczek niewykrywalnych przez ludzkie oko. Mowa o nanotechnologii, o której bardzo obrazowo opowiada Adam Matlak, prezes Studenckiego Koła Naukowego Alchemicy ZUT, finalista konkursu popularyzator nauki 2023 PAP Polska. Zaprasza Paulina Zaremba.
12